ترامپ خواهان مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر شد

US President Donald Trump speaks about combating the opioid crisis in Manchester, New Hampshire حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ در ایالت نیوهمشایر اظهار نظر می کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواهان اجرای مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر شده است. او در عین حال گفته است که کشورش احتمالا آماده پذیرش و اجرای این طرح بحث برانگیز نیست.

آقای ترامپ دوشنبه (۱۹ مارس) طی نطقی در شهر منچستر در نیوهمپشایر - ایالتی که مصرف مواد اعتیادآور در آن بالاست - خواهان اعمال مجازات اعدام در مورد قاچاقچیان مخدر شد.

دونالد ترامپ گفت رهبران تعدادی از کشورها - که از آن ها نام نبرد - به او گفته اند مشکل مواد مخدر ندارند زیرا ابدا افراد قاچاقچی را تحمل نمی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، رابطه گرمی دارد که اخیرا اذعان کرده بود در گذشته شخصا مجرمان مواد مخدر را کشته است.

بنا بر گزارش ها، پلیس فیلیپین در ظرف چند سال اخیر حدود ۱۲ هزار نفر را در عملیات مبارزه با مواد مخدر کشته ‌است. دیوان بین‌المللی کیفری در ماه میلادی گذشته گفت که درباره ادعاهای نقض حقوق بشر و ارتکاب جرایم در این عملیات تحقیق خواهد کرد.

مقامات در آمریکا می گویند که در سال ۲۰۱۶ میلادی حداقل ۶۳ هزار نفر به خاطر مصرف بیش از اندازه مواد مخدر و داروهای اعتیادآور جان خود را از دست داده اند.

دونالد ترامپ در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی پدیده رو به گسترش اعتیاد به داروهای مسکن و مواد مخدر در کشور را یک "وضعیت اضطراری سلامت عمومی" اعلام کرد و آن را مایه "شرمندگی ملی" خواند. او در ماه فوریه امسال در یک سخنرانی در ایالت پنسیلوانیا خواهان "اشد مجازات" قاچاقچیان مواد مخدر شد.

آقای ترامپ روز دوشنبه گفت: "اگر ما با سوداگران (مواد مخدر) سختگیری نکنیم وقت خودمان را تلف کرده ایم. مجازات اعدام بخشی از این برخورد سختگیرانه است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روزانه حداقل ۱۴۰ آمریکایی بر اثر سومصرف داروهای مسکن اعتیاد آور جان خود را از دست می دهند

هم زمان، کاخ سفید گفت که وزارت دادگستری آمریکا از این به بعد در مورد قاچاقچیان مواد مخدر "هر وقت که به موجب قوانین فعلی مناسب باشد" خواهان مجازات اعدام خواهد شد.

در نظام قضایی آمریکا در موارد قتل مرتبط با مواد مخدر، قاتل می تواند با مجازات اعدام رو به رو شود، اما تا به حال در آمریکا کسی صرفا به خاطر قاچاق مواد مخدر اعدام نشده است.

دونالد ترامپ روز دوشنبه از تلاش دولت خود برای تغییر قوانین فعلی خبر داد، هرچند به باور ناظران، تغییر قانون به معنای آن است که کنگره باید در این خصوص طرح یا لایحه تازه ای تصویب کند که با توجه به مخالفت دموکرات ها احتمال آن زیاد به نظر نمی رسد.

ناظران همچنین بعید می دانند که دیوان عالی آمریکا اعمال مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را متناسب با جرم و منطبق با قانون اساسی تشخیص بدهد.

رئیس جمهوری آمریکا اذعان کرد که اجرای مجازات اعدام علیه قاچاقچیان مواد مخدر آسان نخواهد بود؛ او گفت: "حالا شاید کشور ما برای آن آماده نباشد. ممکن است. ممکن است."

دولت آقای ترامپ برای مقابله با بحران مصرف مواد مخدر شش میلیارد دلار از کنگره درخواست کرده است. کاخ سفید همچنین قصد دارد با تغییر برنامه های درمانی فدرال در ظرف سه سال آینده تجویز داروهای مسکن را یک سوم کاهش بدهد.

تخمین زده می شود که آمریکا حدود دو میلیون و چهارصد هزار معتاد به مواد مخدر و داروهای مسکن قوی داشته باشد.

اخبار مرتبط:

اعلام 'وضعیت اضطراری سلامت عمومی' برای اعتیاد به مسکن‌های شبه مورفینی در آمریکا

انهدام باند بزرگ مواد مخدر در آریزونای آمریکا

کلمبیا یک 'قاچاقچی بزرگ' را به آمریکا تحویل داد