تظاهرات مخالفان 'منشور استانبول' در کرواسی

هزاران زن و مرد مخالف منشور استانبول روز شنبه به خیابان‌های مرکزی زاگرب آمدند حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران زن و مرد مخالف منشور استانبول روز شنبه به خیابان‌های مرکزی زاگرب آمدند

مخالفان منشور جدید اتحادیه اروپا در حمایت از فراگیر کردن تعریف جنسیت و حقوق دگرباشان جنسی، در کرواسی راهپیمایی کردند. آنها می‌گویند این قوانین با "ارزش‌های سنتی و مذهبی" کرواسی در تضاد است.

هزاران زن و مرد معترض روز شنبه (۲۴ مارس - چهارم فروردین) با حضور در این راهپیمایی که در زاگرب، پایتخت، برگزار شده به مفاد منشور استانبول اتحادیه اروپا اعتراض کردند.

منشور استانبول در جهت بازتعریف مفهوم جنسیت است و مفهوم آن را فراتر از ریخت‌جنسی قرار می‌دهد.

ناظران می‌گویند این منشور بستر را برای قانونی کردن ازدواج همجنس‌خواهان و بهبود حقوق مدنی کسانی که تغییر جنسیت (تراجنس‌ها) داده‌اند فراهم می‌کند.

همزمان گروه‌های حامی حقوق زنان در کرواسی از آماده شدن برای برگزاری یک راهپیمایی در پاسخ به تظاهرات امروز خبر داده‌اند.

آنها مدعی‌اند نظرسنجی‌ها نشان داده دوم سوم مردم کرواسی حامی منشور استانبول‌اند.

اعتراض به منشور استانبول در پی آن شکل گرفت که دولت محافظه‌کار کرواسی که با سیاست‌های راست میانه در این کشور قرابت دارد منشور استانبول را به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا تایید کرده و برای رای نهایی به پارلمان این کشور برده است.

هر چند تایید این لایحه در میان اعضای هیات دولت و به ویژه محافظه‌کاران سنت‌گرا با اعتراض و انتقاد همراه بوده است.

کرواسی از سال ۲۰۱۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما طی چند سال اخیر نگرش‌های ملی‌گرایانه، و دیدگاه‌های ارتجاعی چون نازیسم در این کشور دوباره طرفدار پیدا کرده است.

رهبران راهپیمایی امروز در زاگرب به علت تایید منشور استانبول در دولت خواستار استعفای اندرو پلنکویچ، نخست‌وزیر، شدند.

بسیاری از شرکت کنندگان همچنین به رسانه‌ها گفتند آنها مخالف خشونت علیه زنان و خشونت خانوادگی هستند اما آن طور که منشور استانبول جنسیت را بازتعریف کرده از نظر آنها "بهانه‌ای" خواهد شد برای گسترش روابط بین جنسی و قدرت گرفتن تراجنس‌ها.

در منشور استانبول از جنسیت به عنوان "مجموعه نقش‌ها، رفتارها، انتظارات و فعالیت‌هایی یاد شده که یک جامعه برای زنان و مردان مناسب ارزیابی می‌کند."

زلیکا مارکیچ، از رهبران محافظه‌کاران کراوسی به آسوشیتدپرس گفته: "ما مخالف این ایدئولوژی و تعریف از جنسیت هستیم. این تعریف از جنسیت که آن را ورای ریخت‌جنسی می‌داند مورد توافق همه اعضا اتحادیه و شورای اورپا نبوده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران زن و مرد مخالف منشور استانبول روز شنبه به خیابان‌های مرکزی زاگرب آمدند

بخشی از معترضان هم این منشور را مخالف عقاید مسیحیت و کلیسای کاتولیک می‌دانند.

کریستینا پاولویچ از ترتیب‌دهندگان این راهپیمایی به خبرگزاری رویترز گفته: "من معتقدم این نقطه عطفی در کرواسی خواهد بود. ما باید تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم به ارزش‎ها و باروهای خودمان در زمینه خانواده و سنت پای‌بند بمانیم و یا این که می‌خواهیم دیگرانی از خارج، از بروکسل، به ما بگویند ارزش‌هایمان چه باید باشد یا مثلا می‌خواهیم مثل کانادا شویم که به والدینمان به جای پدر و مادر بگوییم والد ۱، والد ۲."

نهادهای مذهبی و کلیساهای جامع کرواسی هم پیشنهاد داده‌اند که پیش از تصویب نهایی این منشور در پارلمان، مفاد آن به رفراندوم سراسری گذاشته شود و تنها به نتایج نظرسنجی‌ها که از حمایت اکثریت مردم از آن اشاره دارد، بسنده نشود.

راهپیمایی بزرگ امروز در کرواسی در حالی برگزار شد که کشورهای همسایه آن چون اسلوانی، صربستان و بوسنی و هرزگوین منشور استانبول را در مجالس خود تصویب کرده اند هر چند در اسلواکی و بلغارستان نمایندگان پارلمان به آن نه گفته‌اند.