روسیه به اقدامات بیشتر دیپلماتیک علیه بریتانیا دست زد

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov makes a statement on the decision to expel 60 US diplomats in Moscow on March 29, 2018 حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه روسیه

در ادامه تنش‌های شدید دیپلماتیک میان روسیه و کشورهای غربی به دلیل مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در بریتانیا، روسیه دست به اقدامات بیشتر دیپلماتیک علیه بریتانیا زده است.

روسیه به بریتانیا یک ماه فرصت داده تا تعداد دیپلمات‌هایش در روسیه را با شمار دیپلمات‌های روس در بریتانیا همسان سازد. روسیه دلیل این اقدامش را "اعمال تحریک‌آمیز" بریتانیا خوانده است.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از این نماینده‌های شماری از کشورهای غربی را که دیپلمات‌هایش را اخراج کرده‌ بودند، فراخواند تا اقدام متقابل را به آنها ابلاغ کند.

بیش از ۲۵ کشور اعلام کرده‌اند که قرار است کارمندان دیپلماتیک روس را اخراج کنند.

روز پنجشنبه (۲۹ مارس/۹ فروردین) روسیه به تلافی اخراج دیپلمات‌هایش از آمریکا هم، ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج کرد و دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در سن پترزبورگ را داد.

حق نشر عکس EPA/ Yulia Skripal/Facebook
Image caption سرگی اسکریپال و یولیا، دخترش

روز یکشنبه (۴ مارس/۱۳ اسفند) سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، و دخترش، یولیا، در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در شهر سالزبری بریتانیا یافت شدند. مقامات بریتانیایی بعدا اعلام کردند که تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که این دو نفر توسط یک گاز اعصاب مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی که منحصرا در اختیار دولت روسیه قرار دارد مسموم شده‌اند.

حال آقای اسکریپال وخیم است، اما گزارش شده که دختر او رو به بهبودی است.

سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه، در دهه ۱۹۹۰ و پس از آن برای بریتانیایی جاسوسی می‌کرد. او در سال ۲۰۰۴ در روسیه دستگیر و به ۱۳ سال حبس محکوم شد. اما در سال ۲۰۱۰ و پیش از پایان دوران محکومیت در جریان مبادله جاسوسان از زندان آزاد شد و در بریتانیا پناهندگی گرفت.

دولت بریتانیا در اعتراض به آنچه که دست داشتن دولت روسیه در حمله شیمیایی در خاک خود خواند، ٢٣ تن از کارکنان سفارت روسیه را از خاک خود اخراج کرد. روسیه نیز متقابلا دستور اخراج همین تعداد از کارکنان سفارت بریتانیا را در مسکو داد.

هفته گذشته، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکت کرد و با گزارش نتیجه تحقیقات صورت گرفته در مورد حمله سالزبری، خواستار حمایت و همبستگی آنان شد. در پایان این نشست اتحادیه اروپا سفیر خود در روسیه را "برای برخی مشورت‌ها" فراخواند و در روزهای بعد، تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه به اخراج دیپلمات‌های روسی مبادرت کردند.

دولت روسیه ارتباط با حمله شیمیایی به اسکریپال‌ها را تکذیب و کشورهای اروپایی و آمریکا را به "چاپلوسی" در برابر بریتانیا متهم کرده است.

سفارت روسیه در کانبرا، در بیانیه‌ای از آنچه که "همبستگی رسوای انگلوساکسون و اروپا-اتلانتیک" خواند انتقاد کرد و اقدام هماهنگ کشورهای غربی را باعث به مخاطره افتادن "موجودی اندک اما بسیار مثبت" در روابط روسیه با غرب دانست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سفارت روسیه در واشنگتن

اخراج دیپلمات‌های روسی

کشورهایی که به اقدامات دیپلماتیک علیه روسیه دست زده‌اند:

  • آمریکا: اخراج شصت دیپلمات، بستن کنسولگری روسیه در سیاتل
  • کانادا: اخراج چهار دیپلمات، رد درخواست روسیه برای اعزام سه دیپلمات دیگر
  • اوکراین: اخراج ١٣ دیپلمات
  • آلمان، فرانسه، لهستان: هرکدام اخراج چهار دیپلمات
  • جمهوری چک، لیتوانی: هر کدام اخراج سه دیپلمات
  • استرالیا، اسپانیا، هلند، دانمارک، ایتالیا، آلبانی: هر کدام اخراج دو دیپلمات
  • بلژیک، سوئد، ایرلند، کرواسی، رومانی، فنلاند، استونی، مجارستان، نروژ، مقدونیه، مونته نگرو: هرکدام اخراج یک دیپلمات
  • لاتویا: اخراج یک دیپلمات و قراردادن نماینده یک شرکت روسی در فهرست سیاه

موضوعات مرتبط