واکنش‌ها به کشته‌شدن '۱۶ فلسطینی' در تیراندازی‌های اسرائیل

هزاران نفر از فلسطینیان در آستانه سالگرد تاسیس اسرائیل، تجمع اعتراضی و تحصنی شش‌هفته‌ای در مرز غزه با اسرائیل آغاز کرده‌اند. حق نشر عکس AFP
Image caption هزاران نفر از فلسطینیان در آستانه سالگرد تاسیس اسرائیل، تجمع اعتراضی و تحصنی شش‌هفته‌ای در مرز غزه با اسرائیل آغاز کرده‌اند.

در پی کشته‌شدن چندین فلسطینی و زخمی‌شدن صدها نفر از آنها در اعتراض‌های مرز غزه و اسرائیل، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه گذاشت و خواستار تحقیقات شد. دیدبان حقوق بشر گفته این آمار کشته‌شدگان تکان‌دهنده است. آمریکا بدون نام‌بردن از اسرائیل، خواستار کاهش تنش شده است.

منابع بیمارستانی در غزه می‌گویند در این حمله‌های نیروهای اسرائیل دست‌کم ۱۶ فلسطینی کشته و ۷۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

هزاران نفر از فلسطینیان در آستانه سالگرد تاسیس اسرائیل، با شعار "راهپیمایی بازگشت"، تجمع اعتراضی و تحصنی شش‌هفته‌ای در مرز غزه با اسرائیل آغاز کرده‌اند.

ارتش اسرائیل گفته "شورش‌هایی" در شش نقطه صورت گرفته و به عاملان اصلی آنها تیراندازی کرده است.

جمعه عصر به وقت نیویورک، به درخواست کویت که رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل است، این شورا جلسه‌ای برای بررسی این رخ‌دادها برگزار کرد و خواستار تحقیقات درباره این خشونت‌ها شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، از شورای امنیت خواسته بود "برای حفاظت از مردم فلسطینی ما که با این خصومت پیوسته و فزاینده مواجه هستند، اقدامی فوری انجام دهد."

او گفت: "مسئولیت از دست رفتن شهدایی که امروز کشته شدند، به طور کامل به عهده مقام‌های اسرائیل است".

تی‌بروک زریهون، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، در جلسه شورای امنیت گفت که بحران غزه "احتمالا در روزهای آینده تشدید شود."

او درخواست کرد که غیرنظامی‌ها و به‌خصوص کودکان هدف گرفته نشوند.

معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: "اسرائیل باید به تعهداتش در قبال حقوق بشر بین‌المللی و قوانین بین‌المللی پای‌بند باشد."

به گفته آقای زریهون، "نیروی کشنده باید صرفا آخرین ابزار باشد و تلفات ناشی از آن باید به طور مناسب توسط مقامات بررسی شود."

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر، در بیانیه‌اش گفته است: "اتهام اسرائیل درباره خشونت‌ورزی برخی معترضان، در این واقعیت تغییری نمی‌دهد که استفاده از نیروی کشنده در قوانین بین‌المللی ممنوع است مگر این‌که برای مقابله با خطر جانی قطعی باشد."

این سازمان حقوق‌بشری عمده گفته است: "شمار تکان‌دهنده فلسطینی‌هایی که در نتیجه تیراندازی سربازان از آن سوی حصار مرزی غزه کشته شدند یا آسیب دیدند، پرسش‌های جدی درباره استفاده سابقه‌دار اسرائیل از گلوله‌های واقعی برای کنترل اعتراض‌ها برمی‌انگیزد."

در همین حال وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بدون نام‌بردن از اسرائیل، ضمن ابراز تاسف بابت از دست رفتن جان افرادی در غزه، گفته است: "از آنهایی که دخالت دارند می‌خواهیم برای کاهش تنش گام بردارند."

هدر نوئارت، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، گفته است: "جامعه بین‌المللی بر گام‌هایی تمرکز دارد که زندگی فلسطینی‌ها را بهبود دهد و دارد روی طرحی برای صلح کار می‌کند. خشونت به نفع هیچ‌کدام از این اهداف نیست."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای امنیتی اسرائیل با استقرار در مرز با غزه به تظاهرکنندگان هشدار داده‌اند به خط مرزی نزدیک نشوند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption فلسطینیان با برپا کردن چادر در نظر دارند شش هفته در مرز غزه و اسرائیل تحصن کنند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته ارتش اسرائیل، گروهی از تظاهرکنندگان در صدد پرتاب لاستیک مشتعل به سوی مواضع نظامیان اسرائیلی بوده‌اند

ارتش اسرائیل گفته است حدود ۱۷ هزار فلسطینی در پنج نقطه در طول حصار مرزی جمع شدند.

یک سخن‌گوی ارتش اسرائیل گفته است فلسطینی‌هایی که در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند، تلاش می‌کرده‌اند از حصار مرزی بگذرند یا آن را خراب کنند.

تظاهرات و تحصن اعتراضی صبح جمعه با تجمع گروهی از فلسطینیان در نوار مرزی با اسرائیل آغاز شد. روز جمعه مصادف با عید پسح - عید آزادی یهودیان - و آغاز مراسم عید پاک مسیحیان بود.

مقامات امنیتی اسرائیل گفته‌اند نگران آن هستند که در جریان ازدحام مردم در نزدیکی مرز، افراد مسلح فلسطینی برای انجام عملیات مسلح وارد خاک اسرائیل شوند.

هدف این تظاهرات تاکید بر خواست فلسطینیان برای بازگشت به اسرائیل است.

روز ۱۴ مه سال ۱۹۴۸، با خروج نیروهای بریتانیایی از بندر حیفا، شورای خلق یهود ایجاد کشور مستقل اسرائیل را اعلام کرد. فلسطینیان روز ۱۵ مه را روز فاجعه (یوم النکبة) می‌نامند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، پس از چند ماه درگیری بین شبه نظامیان جنبش اسلامگرای حماس و ماموران امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی، نفرات حماس توانستند ماموران تشکیلات خودگردان از این بخش از سرزمین فلسطینیان اخراج کنند و عملا یک دولت جدای از تشکیلات خودگردان را در آن تشکیل دهند.

از آن زمان، تشکیلات خودگردان، که جامعه بین المللی آن را نماینده تمامی فلسطینیان می داند، اداره امور سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن، و دولت حماس اداره امور نوار غزه را در دست داشته اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گزارش کسری ناجی: چندین کشته در تظاهرات فلسطینیان در مرز غزه و اسرائیل