درخواست روسیه برای ملاقات با دختر جاسوس سابق در بریتانیا

یولیا اسکریپال سرگئی اسکریپال

منبع تصویر، EPA/ Yulia Skripal/Facebook

توضیح تصویر،

بنا به گزارش‌ها یولیا اسکریپال بهبود یافته، اما حال سرگئی اسکریپال هنوز وخیم است

سفارت روسیه در لندن از دولت بریتانیا درخواست کرده است که با یولیا اسکریپال، دختر جاسوس سابق، در بیمارستان ملاقاتی داشته باشد.

دولت بریتانیا، که روسیه را به مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا متهم کرده، می‌گوید که این درخواست را بررسی می‌کند.

منابع بریتانیایی می‌گویند خانم اسکریپال در روزهای اخیر به هوش آمده است و می‌تواند صحبت کند.

او و پدرش نزدیک به یک ماه پیش به دلیل مسمومیت در بیمارستان بستری شدند. مقام‌های بریتانیایی می‌گویند مسمومیت آنها با سم اعصاب بوده و روسیه در این ماجرا دست داشته است.

یولیا اسکریپال شهروند روسیه است و سفارت این کشور در لندن می‌گوید که بر "حق ملاقات با او اصرار خواهد ورزید".

وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید در بررسی درخواست ملاقات با خانم اسکریپال، قوانین بین المللی و داخلی و همچنین حقوق خانم اسکریپال و موضع شخص او در نظر گرفته می‌شود.

روسیه هرگونه نقشی در مسمومیت یولیا و سرگئی اسکریپال را رد می‌کند و از برخورد بریتانیا و متحدان غربی آن انتقاد کرده است.

بریتانیا ۲۳ دیپلمات روس را در واکنش به نقش ادعایی روسیه اخراج کرد و پس از آن آمریکا و بیش از ۲۰ کشور اروپایی دیگر بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس دیگر را از خاکشان اخراج کردند.

روسیه نیز متقابلا به تعداد مساوی از دیپلمات‌های اخراج‌‎شده خود، دستور اخراج دیپلمات‌های آن کشورها از خاک روسیه را داد.

سفارت روسیه در لندن می‌گوید که دولت روسیه ۲۷ سوال مشخص درباره ماجرای مسمومیت جاسوس سابق از دولت بریتانیا پرسیده است، که دولت بریتانیا به آنها پاسخ نداده است. یکی از سوال‌های روسیه این است که دولت بریتانیا چه آزمایش‌هایی انجام داده و چگونه به سرعت نتیجه گرفته است که مسکو در مسمومیت سرگئی اسکریپال نقش داشته است.

سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه بود و در دهه ۱۹۹۰ و پس از آن برای بریتانیایی جاسوسی می‌کرد.

آقای اسکریپال در سال ۲۰۰۴ در روسیه دستگیر و به جرم جاسوسی و خیانت به ۱۳ سال حبس محکوم شد. اما او در سال ۲۰۱۰ و پیش از پایان دوران محکومیت در جریان معاوضه جاسوسان از زندان آزاد شد و در بریتانیا پناهندگی گرفت.