بریتانیا بازرسی از یک هواپیمای روسیه را 'عادی' دانست

هواپیمای روسیه روز جمعه در فرودگاه بین المللی هیترو مورد بازرسی قرار گرفت

منبع تصویر، ENNIO VARANI

توضیح تصویر،

هواپیمای روسیه روز جمعه در فرودگاه بین المللی هیترو مورد بازرسی قرار گرفت

بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا، در واکنش به اعتراض روسیه در مورد بازرسی از یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی آئروفلوت در فرودگاه بین المللی هیتروی لندن گفته است که چنین بازرسی هایی توسط اداره مرزی بریتانیا عادی است.

آقای والاس شنبه (۳۱ مارس) تاکید کرد که این قبیل بازرسی ها برای حفاظت از بریتانیا در مقابل جرائم سازمان یافته و افرادی که قصد دارند اسلحه یا مواد مخدر وارد کشور بکنند، انجام می شود.

دولت روسیه اعلام کرده بود که اگر بریتانیا در این باره توضیح رسمی ندهد، باید منتظر عواقب این کار باشد.

این واقعه جمعه ساعت ۱۵:۴۰ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی رخ داد.

ویتالی ویتروفانوف، خلبان پرواز اس یو ۲۵۸۲ خطوط هوایی آئروفلوت، می گوید که ماموران بریتانیایی با یک سگ آموزش دیده آمدند، او را در کابین خلبان نگه داشتند و اقدام به بازرسی از هواپیما کردند. خلبان می گوید که قادر به مشاهده روند بازرسی نبوده است و ماموران پس از سه دقیقه ضمن تشکر از او محل را ترک کردند.

وزارت حمل و نقل روسیه با انتشار بیانیه ای گفته است: "اگر توضیحی در این باره وجود ندارد، در این صورت ما این اقدام را غیرقانونی تلقی کرده و این حق را برای خودمان قائل می شویم که علیه خطوط هوایی بریتانیا اقدامی مشابه انجام دهیم."

سفارت روسیه در لندن هم مراتب اعتراض رسمی خود را به دولت بریتانیا ابلاغ کرده است.

از طرف دیگر، مسکو اعلام کرده است که ۲۷ دیپلمات دیگر بریتانیا باید خاک روسیه را ترک بکنند.

مسکو در ابتدا در واکنش به اخراج ۲۳ دیپلماتش توسط بریتانیا، ۲۳ دیپلمات بریتانیایی را اخراج کرده بود. مسکو می گوید تعداد دیپلمات های دو کشور باید به یک اندازه باشد.

منبع تصویر، EPA/ Yulia Skripal/Facebook

توضیح تصویر،

بنا به گزارش‌ها، یولیا اسکریپال به هوش آمده، اما حال سرگئی اسکریپال هنوز وخیم است

تنش بین بریتانیا و روسیه پس از آن بالا گرفت که سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش با ماده ممنوعه شیمیایی در بریتانیا مسموم شدند. دولت بریتانیا روسیه را عامل حمله به آقای اسکریپال و دخترش می داند.

روسیه که اتهام دست داشتن در ماجرا را بی اساس می داند، در تازه ترین واکنش خود از بریتانیا خواسته تا به کارکنان سفارت این کشور در لندن اجازه دهد تا با یولیا اسکریپال ملاقات کنند. یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا گفته که این درخواست بررسی خواهد شد.

یولیای ۳۳ ساله و پدرش سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله در اوایل ماه جاری میلادی هدف حمله نوعی ماده شیمیایی ممنوعه قرار گرفتند. پلیس در حال تحقیق درباره پرونده اقدام به قتل این دو است که روز یکشنبه ۴ مارس، بیهوش روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا پیدا شدند.

از دو روز پیش اعلام شد که حال یولیا اسکریپال بهتر است و می تواند صحبت کند، اما پدرش همچنان در شرایط بحرانی قرار دارد.

سفارت روسیه در لندن می‌گوید که دولت روسیه ۲۷ سوال مشخص درباره ماجرای مسمومیت جاسوس سابق از دولت بریتانیا پرسیده است، که دولت بریتانیا به آنها پاسخ نداده است. یکی از سوال‌های روسیه این است که دولت بریتانیا چه آزمایش‌هایی انجام داده و چگونه به سرعت نتیجه گرفته است که مسکو در مسمومیت سرگئی اسکریپال نقش داشته است.

سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه بود و در دهه ۱۹۹۰ و پس از آن برای بریتانیایی جاسوسی می‌کرد.

آقای اسکریپال در سال ۲۰۰۴ در روسیه دستگیر و به جرم جاسوسی و خیانت به ۱۳ سال حبس محکوم شد. اما او در سال ۲۰۱۰ و پیش از پایان دوران محکومیت در جریان معاوضه جاسوسان از زندان آزاد شد و در بریتانیا پناهندگی گرفت.