اعتراض ایتالیا به ورود مرزبانان فرانسوی به درمانگاه مرزی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption درمانگاه در یک کیلومتری مرز دو کشور، در داخل ایتالیا، واقع است

دولت ایتالیا رسما به فرانسه به خاطر ورود مرزبانان مسلح این کشور به یک درمانگاه واقع در خاک ایتالیا اعتراض کرده است.

وزارت امور خارجه ایتالیا روز شنبه (۳۱ مارس) با احضار سفیر فرانسه در رم، اقدام ماموران فرانسوی را "غیرقابل قبول" دانست و مراتب اعتراض شدید خود را به پاریس ابلاغ کرد.

درمانگاه مذکور که در یک ایستگاه قطار در نزدیکی باردونکیا واقع است، توسط گروه غیردولتی "رنگین کمان برای آفریقا" اداره می شود که به مهاجرانی که از رشته کوه‌های آلپ عبور می‏کنند خدمات انساندوستانه ارائه می کند.

بیشتر بخوانید:

این گروه می گوید که پنج مامور فرانسوی یک مهاجر اهل نیجریه را برای آزمایش اعتیاد به درمانگاه آوردند و با تهدید پزشکان و مسوولان این مرکز از او آزمایش ادرار گرفتند زیرا مظنون بودند که او در قاچاق مواد مخدر دست دارد؛ نتیجه آزمایش منفی بوده است.

دولت ایتالیا و شماری از سیاستمداران این کشور اقدام ماموران فرانسوی را ناقض حاکمیت ملی ایتالیا خوانده و به شدت آنرا محکوم کرده اند.

وزارت امور خارجه ایتالیا می گوید که پیشتر به مقامات فرانسوی گفته بود که ماموران آنها دیگر اجازه ورود به ایستگاه قطار یاد شده را ندارند، زیرا این ایستگاه به فعالیت های انسان‎دوستانه اختصاص داده شده است.

این در حالیست که مرزبانی فرانسه می گوید که آنها پیش از انجام آزمایش اعتیاد، از فرد مهاجر رضایت کتبی دریافت کرده بودند و همچنین با اجازه گروه "رنگین کمان برای آفریقا" وارد درمانگاه شدند.

مقامات فرانسوی در عین حال تاکید کرده اند که آماده اند در این باره با طرف ایتالیایی گفتگو بکنند تا در آینده از بروز حوادث مشابه جلوگیری بشود.

در طی چهار سال گذشته، حدود ۶۰۰ هزار نفر از راه دریای مدیترانه وارد خاک ایتالیا شده‌اند.

موضوعات مرتبط