حمله ترامپ به برنامه حفاظت از مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آمده اند

آقای ترامپ روز یکشنبه با همسرش در مراسم عید پاک در کلیسایی در نزدیکی ویلایش در فلوریدا شرکت کرد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای ترامپ روز یکشنبه با همسرش در مراسم عید پاک در کلیسایی در نزدیکی ویلایش در فلوریدا شرکت کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بار دیگر مخالفت خود با اعطای موقعیت قانونی به صدها هزار مهاجر بدون مدرک که به عنوان کودک به آمریکا آورده شده اند را ابراز کرده است.

او در رشته توییت هایی در روز یکشنبه اعلام کرد که جمهوری خواهان باید با "متوسل شدن به گزینه اتمی قوانین شدیدی (علیه مهاجرت غیرقانونی) همین حالا اتخاذ کنند."

"گزینه اتمی" به رویه ای در سنای آمریکا گفته می شود که در آن اکثریت با یک اکثریت ساده - یعنی ۵۱ رای به جای ۶۰ رای معمول - به طرحی رای می دهد.

آقای ترامپ همچنین مکزیک را متهم کرد که برای متوقف کردن عبور مهاجران از مرز "کم کاری کرده یا اصلا کاری نکرده است."

او تهدید کرد که از نفتا (موافقتنامه تجازات آزاد آمریکای شمالی میان مکزیک، کانادا و آمریکا) خارج شود.

رئیس جمهور آمریکا از ماه مارس قصد کنار گذاشتن این برنامه را داشت اما دادگاه ها مانع آن شدند و گفتند اجرای این قانون باید تا زمان رسیدگی به شکایات قانونی ادامه یابد.

این برنامه موسوم به "داکا" در دوره باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا معرفی شد و به کسانی که در کودکی با بزرگسالان به آمریکا آمده اند اجازه موقتی کار و تحصیل می دهد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این برنامه دیگر متقاضی نمی پذیرد اما کسانی که از قبل در آن شرکت داشتند می توانند تا زمان ادامه برنامه عضویت در آن را تمدید کنند.

آقای ترامپ در توییت های خود از "کاروان هایی" که به سوی آمریکا می آیند سخن گفت که ظاهرا به بیش از هزار مهاجری اشاره دارد که شبکه خبری فاکس، کانال محبوب آقای ترامپ، روز یکشنبه برنامه ای درباره آنها پخش کرد.

گفته می شود که این مهاجران عمدتا هندوراسی که از آزار و جنایات سازمان یافته می گریزند با هم سفر می کنند و قصد دارند خود را از طرق مکزیک به آمریکا برسانند و درخواست پناهندگی کنند.

برنامه "داکا" (تاخیر در اقدام در مورد مهاجرت در کودکی) تقریبا ۸۰۰ هزار نفر را در برمی گیرد که به "آرزومندان" معروفند.

اما آقای ترامپ گفت که شمار فزاینده ای از مهاجران غیرقانونی از این برنامه سوءاستفاده می کنند و مکزیک را به سهل انگاری در امنیت مرزی متهم کرد.

او جمهوری خواهان کنگره را ترغیب کرد مصوبه ضدمهاجرت "سفت و سختی" وضع کنند.

به نظر می رسید که او بار دیگر مهاجرت های غیرقانونی به آمریکا را به برنامه داکا نسبت می دهد.

او گفت: "خیلی ها وارد می شوند چون می خواهند از برنامه داکا سوءاستفاده کنند و واقعا باید ببینیم... دمکرات ها فرصتی عالی داشتند اما آن را به باد دادند."

توییت های تازه رئیس جمهور آمریکا در خلال مذاکرات پرتنش بر سر پیمان "نفتا" میان دولت او و انریکه پینا نیه تو، رئیس جمهور مکزیک، منتشر می شود.

توییت های آقای ترامپ در شبکه توییتر با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

هوادارانش از او حمایت کردند اما جان کیسیک فرماندار جمهوری خواه اوهایو که زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود نوشت: "یک رهبر واقعی امیدوار می ماند و امید می دهد، و کودکان بی گناهی را که آمریکا را خانه خود می دانند ناامید نمی کند. یادتان باشد، امروز یکشنبه عید پاک است."