پیروزی نامزد چپ میانه در کاستاریکا با اختلاف غیرمنتظره آرا

کارلوس آلوارادو و همسرش در جشن پیروزی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کارلوس آلوارادو و همسرش در جشن پیروزی

کارلوس آلوارادو، نامزد چپ میانه در انتخابات ریاست جمهوری کاستاریکا موفق شد رقیب محافظه‌کار خود را با اختلاف بالای آرا در رأی‌گیری روز یکشنبه اول آوریل شکست دهد.

پیروزی قاطع این نامزد ۳۸ ساله از حزب حاکم کاستاریکا، با کسب ۶۰ آرا در دور دوم انتخابات، بسیاری را شگفت‌زده کرد.

رقیب محافظه‌کار او، فابریسیو آلوارادو - که نسبتی با رقیبش ندارد - شکست خود را پذیرفته است. نظرسنجی‌های پیش از رأی‌گیری حاکی از رقابت بسیار نزدیک این دو نامزد بود.

کارلوس آلوارادو، رئیس جمهور منتخب کاستاریکا پیش از این وزیر کار کاستاریکا بود و قبل از آن به عنوان روزنامه‌نگار، رمان‌نویس و گاهی هم خواننده راک فعال بوده است.

"آینده را برمی‌گزینم" شعار انتخاباتی او در جریان رقابت‌ها بود. آقای آلوارادو در سخنرانی پیروزی خود متعهد شد که رئیس جمهوری برای همه مردم باشد و کشور را متحد کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

فابریسیو آلوارادو، نامزد شکست‌خورده دفاع از ارزش‌های سنتی را محور برنامه‌های خود قرار داده بود

فابریسیو آلوارادو، نامزد شکست‌خورده، ۴۳ ساله و یک کشیش انجیلی سابق است که قبلا در تلویزیون برنامه داشته و خواننده موسیقی کلیسایی است. او که نامزد حزب محافظه‌کار "احیای ملی" بود، دفاع از ارزش‌های سنتی را محور برنامه‌های انتخاباتی خود قرار داده بود.

این نامزد محافظه‌کار در دور اول انتخابات رأی بیشتری از کارلوس آلوارادو کسب کرد اما این رأی برای پیروزی کافی نبود و انتخابات به دور دوم کشید.

از جمله مسائل مهم انتخاباتی در این دوره نگرانی از کسری بودجه کاستاریکا و همین طور افزایش بی‌سابقه آمار قتل بود. مسئله قانونی شدن ازدواج همجنس‌ هم از دیگر مباحث داغ بود که نامزد محافظه‌کار به شدت با آن مخالف بود.

ویل گرانت، خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکای مرکزی می‌گوید دلیل رأی بالای کارلوس آلوارادو از حزب حاکم، لزوما علاقه مردم به این حزب نبود بلکه نگرانی از ریاست جمهوری رقیب او یعنی یک کشیش سابق بود که علیه "جامعه سکولار" تبلیغ می‌کرد.