'ترامپ پیشنهاد دیدار با پوتین در کاخ سفید را داده بود'

آقای ترامپ روز ۲۰ مارس پیروزی آقای پوتین را تبریک گرفته بود حق نشر عکس EPA
Image caption عکس آرشیوی - آقای ترامپ روز ۲۰ مارس پیروزی آقای پوتین را تبریک گرفته بود

یک دستیار ارشد کرملین روز دوشنبه گفته است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد برگزاری اجلاسی در کاخ سفید را داده بود.

این پیش از آن بود که آمریکا گروه بزرگی از دیپلمات های روسیه را اخراج کند.

یوری یوشانکو دستیار آقای پوتین در امور سیاسی به خبرنگاران گفت: "ترامپ پیشنهاد انجام ملاقاتی در کاخ سفید در واشنگتن را داد."

آقای ترامپ روز ۲۰ مارس به رهبر روسیه تلفن کرد تا پیروزی انتخاباتی اش را به او تبریک بگوید. آقای ترامپ بعدا به خبرنگاران گفت آنها "احتمالا در آینده نه چندان دور" با هم دیدار خواهند کرد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید دوشنبه گفت: "همانطور که رئیس جمهور خود در روز ۲۰ مارس ساعاتی بعد از تماس با پرزیدنت پوتین تایید کرد، آنها درباره ملاقاتی دوجانبه در "آینده ای نه چندان دور" در چند مکان بالقوه از جمله کاخ سفید صحبت کردند."

او افزود: "ما در این مقطع چیزی برای اضافه کردن نداریم."

یوری یوشانکو همچنین گفت که دو طرف از زمان گفتگوی تلفنی رهبران "تبادل نظری جدی" درباره اجلاس میان خود نداشته اند.

او گفت: "خود ترامپ پیشنهاد برگزاری چنین دیداری را داد. اما بعد از آن روابط دوجانبه ضربه تازه ای خورده، و دیپلمات ها اخراج شده اند."

او اظهار امیدواری کرد که روسیه و آمریکا بتوانند به "دیالوگی سازنده و جدی" بازگردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار ۱۱ نوامبر رهبران در آپک

واشنگتن در روز ۲۶ مارس، در همبستگی با بریتانیا به خاطر حمله به سرگی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش با سم اعصاب، ۶۰ دیپلمات روس را اخراج کرد و یک کنسولگری روسیه در شهر سیاتل را بست. بریتانیا می گوید حمله روز ۴ مارس کار روسیه بوده است، اتهامی که مسکو رد می کند.

مسکو در مقابل ۶۰ دیپلمات آمریکایی را اخراج کرد و کنسولگری این کشور در سن پترزبورگ را بست.

بعضی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره از تبریک گفتن آقای ترامپ به ولادیمیر پوتین انتقاد کردند. ترامپ در توییتر از آن اقدام دفاع کرد و گفت که باراک اوباما همین کار را در سال ۲۰۱۲ کرده بود.

به علاوه در جریان آن تماس آقای ترامپ مساله دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا یا نقش ادعایی آن در حمله به جاسوس سابق روس و دخترش را مطرح نکرد.

همان زمان رسانه های آمریکایی گزارش دادند که تماس ترامپ با پوتین برخلاف هشدار مشاورانش صورت گرفت.

آقای پوتین در ماه مارس برای چهارمین بار برای یک دوره شش ساله رئیس جمهور شد. این پیروزی درحالی بود که رقیب اصلی او از شرکت در انتخابات منع شده بود.