ولیعهد عربستان: اسرائیلیان حق زندگی صلح‌آمیز در کشورشان را دارند

محمد بن سلمان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محمد بن سلمان از حق اسرائیلیان و فلسطینیان برای زندگی صلح‌آمیز در کشورهایشان سخن گفته است

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفته است اسرائیلیان حق زندگی صلح‌آمیز در سرزمین خود را دارند

ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه ای با نشریه آمریکایی آتلانتیک، از "حق" اسرائیلی‌ها و فلسطینیان برای زندگی در کشورهایشان" سخن گفته و حکومت ایران را مسئول بی‌ثباتی و افراطگرایی در منطقه قلمداد کرده است.

نشریه آتلانتیک در مقدمه این مصاحبه که در جریان دیدار محمد بن سلمان از آمریکا انجام گرفته، گفته است که هدف اصلی او از این سفر جلب سرمایه‌گذاری آمریکاییان در طرح‌های توسعه عربستان و تحقق برنامه خود برای تبدیل این کشور به قدرت عمده اقتصادی منطقه تا سال ٢٠٣٠ بوده است. با اینهمه، بخش مهمی از این مصاحبه به انعکاس نظرات ولیعهد سعودی در مورد اسرائیل و ایران اختصاص داشته است.

محمد بن سلمان در پاسخ به سئوالی در این مورد که آیا "یهودیان حق برخورداری از کشوری مستقل برای خود را دارند" گفته است که: "به اعتقاد من تمام مردم، در هر کجا که باشند، حق دارند در کشور خود با صلح زندگی کنند، به نظر من فلسطینیان و اسرائیلیان حق داشتن کشورهای خود را دارند.." وی در عین حال افزوده است که "اما برای تضمین ثبات برای همگان و داشتن روابط عادی، قرارداد صلح [بین فلسطینیان و اسرائیل] ضرورت دارد."

به نوشته اتلانتیک، اگرچه گاه رهبران میانه‌رو عرب عرب از کشور اسرائیل به عنوان "یک واقعیت موجود" سخن گفته بودند اما سخن گفتن آشکار از "حق یهودیان" برای داشتن کشوری از آن خود کمتر سابقه داشته است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محمد بن سلمان و دونالد ترامپ - هدف اصلی ولیعهد سعودی از سفر به آمریکا جلب سرمایه‌گذاری و مشارکت آمریکاییان در پیشبرد برنامه توسعه آن کشور بوده است

مصاحبه‌گر با اشاره به اینکه عربستان سعودی "به طور سنتی تولید کننده تبلیغات یهودستیزانه بوده" از ولیعهد سعودی در مورد نگرش دولت او نسبت به یهودیان پرسیده است.

ولیعهد عربستان گفته است: "کشور ما مشکلی با یهودیان ندارد، پیغمر ما با یک زن یهودی ازدواج کرد، و همسایه پیغمبر ما یهودی بود." وی افزوده است که "در عربستان سعودی تعداد زیادی یهودی می‌بینید که از آمریکا و اروپا به کشورمان می‌آیند و مشکلی بین مسلمانان با مسیحیان و یهودیان وجود ندارد." وی در مورد تبلیغات یهودستیزانه در عربستان سعودی گفته است: "این مشکلی است که شما در همه کشورها در میان بعضی از مردم می‌بینید ولی این یک مشکل معمولی است."

بخش‌هایی از مصاحبه محمد بن سلمان به روابط عربستان سعودی با ایران اختصاص دارد. مصاحبه‌گر با یادآوری اظهارات ولیعهد سعودی در مقایسه رهبر جمهوری اسلامی با آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، نظر او را درباره روابط عربستان با حکومت ایران پرسیده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رژه حزب‌الله لبنان - ولیعهد عربستان گفته است دو اردوگاه متخاصم در خاورمیانه وجود دارد

ولیعهد عربستان گفته است که خاورمیانه به دو اردوگاه متخاصم تقسیم شده است: "یکی اردوگاه شامل مثلث شرارت متشکل از ایران، اخوان‌الملسمین و گروه‌های تروریست سنی و دیگری اردوگاه کشورهای میانه‌رو مانند مصر، امارات عربی متحده، بحرین و عمان." وی افزوده است: "به نظر من، رهبر ایران باعث می‌شود که حتی هیتلر موجه به نظر برسد چون هیتلر به کارهایی را که رهبر [جمهوری اسلامی ایران] در صدد انجام آن است دست نزد. هیتلر فقط در صدد فتح اروپا بود، رهبر [ایران] به دنبال تصرف دنیاست."

ولیعهد سعودی بار دیگر انقلاب اسلامی ایران را انگیزه گرایش کشورهای منطقه از جمله عربستان به سوی افراطگرایی مذهبی دانسته و گفته است که تا قبل استقرار حکومت روحانیون شیعه در ایران، مفهوم "ولایت اجتماعی" در عربستان وجود نداشت. وی با اشاره به تظاهرات حجاج ایرانی در سال ١٣٦٦، که آن را "تلاش برای اشغال اماکن مقدس اسلامی" توصیف کرده، گفته است که این واقعه باعث واکنش محافظه‌کارانه در عربستان شد و افزوده که سختگیری‌های مذهبی "به زمان پیغمبر اسلام باز نمی‌گردد و مثلا در دهه ١٩٦٠ میلادی، زنان عربستان مجبور نبودند با همراهی مرد خانواده سفر کنند اما حالا این وضعیت وجود دارد و ما می‌خواهیم آن را کنار بگذاریم و راهی را برای حل این مشکل پیدا کنیم که به شرایط خانوادگی و فرهنگی کنونی هم خسارت نزند.."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زنان سعودی - به گفته محمد بن سلمان محدودیت‌های اجتماعی در عربستان جزء سنت‌های این کشور نیست و در واکنش به حکومت دینی در ایران بروز کرد

محمد بن سلمان در پاسخ به این سوال که آیا عربستان سعودی از گروه‌های تندرو حمایت کرده است، اتهام زنندگان را به چالش فراخواند و گفت که "من می‌خواهم اگر کمترین مدرکی در این مورد دارند، آن را نشان دهند." وی افزود: "بله، کسانی از شهروندان سعودی از طرف خود از گروه‌های تروریستی حمایت مالی کرده‌اند اما این برخلاف قوانین دولت سعودی است و شماری از همین افراد همین الان در زندان هستند."

وی گفت که "یکی از مشکلات کنونی ما با قطر این است که آنها می‌کوشند از شهروندان سعودی پول بگیرند و در اختیار سازمان‌های افراطی قرار دهند."

امیر محمد در پاسخ به اینکه آیا خصومت با ایران باعث نزدیکی عربستان و اسرائیل خواهد شد، گفت که "اسرائیل نسبت به اندازه سرزمین خود اقتصادی بسیار بزرگ و رو به رشد دارد و البته اگر صلح [بین فلسطینیان و اسرائیل] برقرار شود، بین اسرائیل و شورای همکاری خلیج فارس زمینه‌های متعددی برای همکاری مشترک وجود خواهد داشت."

بخش‌های دیگری از این مصاحبه به سیاست داخلی و خارجی عربستان سعودی از جمله در زمینه آزادی‌ های اجتماعی و مبارزه با فساد و همچنین جنگ کنونی در یمن اختصاص دارد. ولیعهد سعودی حضور نظامی ائتلاف به رهبری این کشور در یمن را حمایت از دولت قانونی و منتخب آن کشور در برابر شورشیان افراطگرای تحت حمایت ایران معرفی و ایران را متهم کرده است که در صدد ایجاد نظام حکومتی مشابه در یمن و سایر مناطق خاورمیانه است.

در عربستان سعودی، پادشاه سمت نخست وزیری را هم برعهده دارد و ولیعهد این کشور معمولا با سمت معاون اول نخست وزیر مسئول اداره روزمره امور کشور است. محمد بن سلمان علاوه بر سمت معاون اول نخست وزیر، وزارت دفاع در کابینه عربستان را هم برعهده دارد. به همین دلیل، از او به عنوان سیاستگذار اصلی در عربستان سعودی نام برده می‌شود.