پوتین و اردوغان برنامه هسته‌ای ترکیه را کلید زدند

ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، Reuters

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه که امروز سه‌شنبه، ١٤ فروردین (٣ آوریل) به ترکیه سفر کرده مستقیما از فرودگاه به کاخ ریاست جمهوری رفت و با رجب طیب اردوغان دیدار کرد.

او سپس در جلسه شورای عالی همکاری دو جانبه که به ریاست مشترک او و رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه برگزار می‌شود شرکت می‌کند.

این دو همچنین با ارتباط ویدئویی از مقابل کاخ ریاست جمهوری در مراسم آغاز احداث اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه در شهر آکویو در ساحل دریای مدیترانه شرکت کردند. هزینه احداث این نیروگاه ٢٠ میلیارد دلار تخمین زده شده است. قرارداد احداث این نیروگاه در سال ٢٠١٠ امضا شد و دو کشور انتظار دارند این تاسیسات با مرتفع شدن موانع مالی و تشکیلاتی، تا سال ٢٠٢٣ آماده بهره‌برداری شود.

سفر آقای پوتین به ترکیه به نشانه‌ای دیگر از روند نزدیکی روابط دو کشور تعبیر شده که تا چند سال پیش به دلیل مواضع متعارض در جنگ داخلی سوریه، گرفتار اختلاف عمیق بودند. در نوامبر سال ٢٠١٥، یک جنگنده ترکیه یک فروند هواپیمای روسی را در مرز ترکیه با سوریه سرنگون کرد، درست چند ماه پس از ورود نیروی هوایی روسیه به جنگ داخلی سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اردوغان، پوتین و روحانی - ترکیه و روسیه همراه با ایران برای یافتن راه حل سیاسی جنگ داخلی سوریه همکاری کرده است

با این حال، از آن به بعد رهبران دو کشور به یک رشته توافق در مورد سوریه دست یافتند از جمله تلاش مشترک برای یافتن یک راه حل سیاسی برای آینده آن کشور.

علاوه بر این، انتقاد کشورهای غربی از بعضی سیاست‌های دولت رجب طیب اردوغان از جمله در زمینه حقوق بشر بخصوص پس از کودتای نافرجام تابستان ٢٠١٦، باعث سردی روابط ترکیه و هم‌پیمانان آن کشور در ناتو شده است.

از طرف دیگر هم برخی موضع‌گیری‌های سیاست خارجی ولادیمیر پوتین به ویژه پس از انضمام کریمه به خاک روسیه در سال ٢٠١٤، روابط روسیه و غرب را تیره‌تر کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اردوغان و پوتین نوامبر سال ۲۰۱۷ هم در روسیه دیدار کرده بودند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در حالیکه هفته گذشته، بسیاری از کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا به نشانه همبستگی با بریتانیا در ارتباط با حمله شیمیایی به یک مامور اطلاعاتی سابق روسیه حضور دیپلماتیک روسیه در کشورهایشان را کاهش دادند، دولت ترکیه که عضو ناتو است اعلام کرد که در نظر ندارد به اقدامی مشابه دست بزند. آقای اردوغان در پاسخ به سوالی در این باره گفت "صرفا به خاطر اینکه بعضی کشورها براساس یک اتهام، اقدامی انجام داده‌اند، ما مجبور نیستیم به همان نحو عمل کنیم" و اضافه کرد که ترکیه و روسیه "روابط مثبتی" دارند.

دولت بریتانیا دولت روسیه را به ارتباط با حمله شیمیایی به سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی روس و دخترش در شهر سالزبوری در بریتانیا متهم کرده است. این اتهام مورد قبول متحدان بریتانیا قرار گرفته و واکنش آنان علیه روسیه را در پی داشته است.

روسیه و ترکیه همراه با ایران طرحی را برای استقرار صلح در سوریه دنبال می‌کنند و برای این منظور، نشست‌هایی را با حضور نمایندگان بعضی گروه‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار کرده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دیرالزور در سوریه - ایران و روسیه حامیان و تامین کننده نیازهای مالی و نظامی بشار اسد بوده‌اند

همکاری سه کشور با وجود اختلاف نظر در مورد وضعیت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ادامه داشته است. روسیه و ایران، به عنوان حامیان نظامی و مالی حکومت بشار اسد، خواستار ادامه زمامداری او هستند در حالیکه ترکیه به عنوان حامی بخشی از نیروهای مخالف حکومت، برقراری صلح در سوریه را به کنار رفتن وی منوط می‌داند.

قرار است روز چهارشنبه، رهبران ترکیه و روسیه در جلسه‌ای با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در مورد وضعیت سوریه گفتگو کنند.