حوثی‌ها نفتکش عربستان را در دریای سرخ هدف قرار دادند

عربستا، ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها متهم می‌کند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عربستا، ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها متهم می‌کند

نیروهای حوثی در یمن یک نفتکش عربستان سعودی را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری سعودی این حمله را تأیید کرده است.

سرتیپ ترکی مالکی گفت که این نفتکش در آبراه‌های بین‌المللی در غرب بندر حدیده هدف حمله قرار گرفته که "تحت سیطره‌ شورشیان مورد حمایت ایران قرار دارد."

به گفته سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان "با مداخله‌ یکی از کشتی‌های نیروی دریایی ائتلاف این حمله خنثی شده و آسیب اندکی به این نفتکش وارد شد و سپس این نفتکش با حمایت نیروی دریایی ائتلاف به حرکت خود ادامه داد".

نیروهای حوثی هم گفته‌اند که این نفتکش را به تلافی حملات هوایی عربستان در بندر حدیده هدف قرار داده‌اند.

روز دوشنبه دوم آوریل دست کم ۱۲ نفر از اعضای یک خانواده از جمله چند کودک، در بندر حدیده یمن در بمباران جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست دادند.

از سه سال پیش که عربستان و متحدانش مداخله نظامی خود را در یمن و برای مقابله با شیعیان حوثی‌ها آغاز کرده‌اند، تعداد بسیاری غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر با آوارگی و قحطی و بیماری روبرو شده‌اند.

در ماه‌های اخیر حوثی‌ها حملات موشکی خود به مواضع سعودی را افزایش داده‌اند.

در یکی از تازه‌ترین حملات، حوثی‌ها به طور هم‌زمان به چند شهر عربستان، از جمله ریاض، پایتخت موشک پرتاب کردند. با وجود آن که نیروهای ائتلاف از ردگیری و انهدام این موشک‌ها خبر دادند اما سقوط بقایای موشک‌ها دست کم یک کشته به جا گذاشت.

عربستان ایران را به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌های یمن متهم می‌کند و می‌گوید که جمهوری اسلامی موشک‌های شبه‌نظامیان حوثی‌ را تأمین می‌کند.

ایران این ادعا را تکذیب می‌کند و می‌گوید با وجود محاصره مناطق تحت کنترل حوثی‌ها، امکان انتقال تسلیحات به آنها وجود ندارد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در کنفرانس اهدای کمک‌های بشردوستانه به یمن

اهداکنندگان کمک‌های بشردوستانه یا فروشندگان سلاح؟

هم‌زمان با این تحولات، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در کنفرانسی در ژنو گفته است که مذاکرات صلح برای حل و فصل بحران یمن باید از سر گرفته شود.

آقای گوترش در پایان کنفرانس کمک به یمن در سوئیس گفت که بعضی از کشورهایی که آمادگی خود را برای کمک‌های بشردوستانه اعلام کرده‌اند، هم‌زمان در حال فروش سلاح به طرف‌های درگیر در جنگ یمن هستند.

با وجود این او تأکید کرد که این دو مسئله باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد.

سازمان ملل درخواست دو میلیارد دلار کمک انسان‌دوستانه به یمن را داده بود.

به گفته این سازمان بعد از سه سال جنگ، ۲۲ میلیون نفر در یمن نیازمند کمک‌های انسانی هستند.