تاکید مجدد ترامپ بر تمایل به خروج نیروها از سوریه

Donald Trump

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار ظرف یک هفته تاکید کرده که مایل است نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند.

این درحالی است که بعضی از مقام های ارشد آمریکایی بر نیاز به استقرار طولانی در سوریه تاکید دارند.

آقای ترامپ ابتدا چهار روز پیش در روز جمعه ۳۰ مارس قول داده بود به سرعت نیروهای آمریکایی را به کشور برگرداند.

او روز سه شنبه گفت: "ماموریت اصلی ما در سوریه خلاصی از داعش بود. حالا تقریبا این ماموریت را کامل کرده ایم و در هماهنگی با سایرین در این زمینه در مورد اینکه چه باید بکنیم به سرعت تصمیم خواهیم گرفت."

او که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در کنار رهبران کشورهای بالتیک حاضر شده بود اضافه کرد: "من می خواهم خارج شویم، می خواهم نیروها را به کشور بازگردانم. می خواهم شروع به بازسازی کشور خودمان کنم."

همزمان در روز سه شنبه ژنرال جوزف ووتل که مسئول "فرماندهی مرکزی" ارتش آمریکاست اشاره کرده که آمریکا باید نقشی درازمدت در ایجاد ثبات در نواحی پس گرفته شده از داعش ایفا کند.

او گفت: "فکر می کنم هنوز وارد بخش دشوار ماموریت نشده ایم یعنی ایجاد ثبات در این نواحی، استحکام دستاوردهایمان، فراهم کردن امکان بازگشت مردم به خانه هایشان، رسیدگی به مساله بلندمدت بازسازی و سایر کارهایی است که باید انجام شود."

او که در موسسه صلح در واشنگتن صحبت می کرد اضافه کرد: "البته که جنبه ای از این کار نظامی است، به خصوص در مرحله ایجاد ثبات."

به علاوه برت مکگورک فرستاده آمریکا در ائتلاف ضدداعش تاکید کرده است که نبرد با این گروه تمام نشده.

آقای ترامپ اخیرا رکس تیلرسون وزیر خارجه خود را برکنار کرد و قصد دارد این سمت را به مایک پمپئو مدیر سازمان اطلاعات مرکزی بسپارد.

آقای تیلرسون در ماه ژانویه استدلال کرده بود که آمریکا باید در سوریه فعال باشد تا مانع بازگشت داعش و القاعده شود و به ایران فرصت ندهد "موقعیت خود در سوریه را بیشتر تقویت کند."

یکی دیگر از نشانه های علاقه آقای ترامپ به پایان دادن به هرگونه نقش آمریکا در سوریه گزارش وال استریت ژورنال در مورد معلق کردن بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری برای ایجاد ثبات در نواحی شرقی سوریه است که از داعش پس گرفته شده.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مکگورک روز سه شنبه در این مورد گفت: "رئیس جمهور برای ما کاملا روشن کرده که هر کاری (در سوریه) می کنیم باید به طور منظم تحت نظر و بازبینی باشد. در مورد این ۲۰۰ میلیون دلار، داریم بررسی می کنیم که موثرترین راه خرج کردن آن چیست."

با این حال به نظر می رسد که این موضع گیری متفاوت از طرز تفکر جان بولتون و مایک پمپئو باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی که به تازگی برای اشغال این پست انتخاب شده و آقای پمپئو مساله سوریه را فراتر از داعش دانسته‌اند.

جان بولتون گفته است: "حال که داعش دارد سقوط می‌کند باید مانع جاه‌طلبی‌های ایران شد."

آقای پمپئو هم گفته که ماموریت نیروهای آمریکا در سوریه باید به مبارزه با "ایران و نیروهایی که به نیابتش می‌جنگند" تغییر کند.

یکی از مشکلاتی که بر سر راه خروج آمریکا از منطقه وجود دارد ۴۰۰ پیکارجوی خارجی داعش هستند که در دست نیروهای دموکراتیک سوریه که تحت حمایت آمریکا هستند اسیرند.

موضوعات مرتبط