هزاران نفر به نفع و علیه نامزدی رئیس جمهوری پیشین برزیل تظاهرات کردند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption داسیلوا در دادگاه مقدماتی محکوم شناخته شده اما پرونده علیه خود را دارای انگیزه سیاسی می‌داند

در برزیل هزاران نفر در حمایت یا علیه لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

تظاهرات موافقان و مخالفان رئیس جمهوری پیشین در حالی برگزار شده که قرار است دیوان عالی برزیل به زودی رای خود را در این مورد اعلام کند که آیا آقای داسیلوا، که در دادگاه مقدماتی به دوازده سال حبس محکوم شده، باید تا پایان رسیدگی به درخواست تجدید نظر به قید وثیقه آزاد باشد یا اینکه فورا زندانی شود.

رئیس جمهوری پیشین برزیل پیشتر در ارتباط با اتهام فساد مالی در زمان ریاست جمهوری خود مجرم شناخته و به یازده سال حبس محکوم شده است اما درخواست تجدیدنظر او در حال حاضر در دست بررسی است. وی همچنین با شش فقره اتهام رشوه‌خواری مواجه است که هنوز به آنها رسیدگی نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری برزیل در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود و رئیس جمهوری جدید کار خود را از اول سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد.

+ دادگاه تجدیدنظر هم رئیس جمهور سابق برزیل را مجرم شناخت

+ رئیس جمهوری پیشین برزیل اتهامات علیه خود را 'نمایشی' خواند

+ رئیس‌جمهور برزیل 'میلیون‌ها دلار رشوه گرفته' است

+ رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام فساد مالی تحت پیگرد قرار گرفت

+ دیلما روسف از ریاست‌جمهوری برزیل عزل شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مخالفان داسیلوا با برگزاری یک راهپیمایی او را به فساد متهم کرده و خواستار ممنوعیت شرکت او در انتخابات شدند

لولا داسیلوا گفته است که خود را نامزد این انتخابات خواهد کرد. طبق قوانین برزیل، اگر تا زمان برگزاری انتخابات، دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه اولیه را تایید کند، آقای داسیلوا اجازه شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و در غیر اینصورت، می‌تواند داوطلب نامزدی در انتخابات شود و درصورت پیروزی، پیگیری پرونده‌های مطرح شده علیه او در دادگاه‌های عادی تا پایان دوره ریاست جمهوری متوقف خواهد شد. قوانین برزیل محکومان کیفری را تا هشت سال از نامزدی در انتخابات محروم می‌کند.

لولا داسیلوا تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته است که پیگرد قضایی علیه او با توطئه سیاستمداران مخالف آغاز شده که به این وسیله، در صدد جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی برزیل هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طرفداران داسیلوا از دیوان عالی خواسته‌اند به رئیس جمهوری سابق اجازه مبارزه انتخاباتی بدهد

براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته، لولا داسیلوا با فاصله قابل توجهی از رقبای احتمالی خود در این انتخابات پیشتر است.

همزمان با برگزاری تظاهرات موافق و مخالف، ژنرال ادوردو ویلیاس بوآس، رئیس ستاد مشترک ارتش برزیل، در حساب توییتر خود صراحتا حضور آقای داسیلوا در انتخابات را به صلاح ندانسته است.

ژنرال بوآس نوشته است که "ارتش به ماموریت خود به عنوان یک نهاد" توجه کامل دارد و نظامیان "همراه با تمامی شهروندان مطیع قانون، بی‌توجهی و تعدی از قانون اساسی، نظم اجتماعی و دموکراسی را محکوم می داند." رئیس ستاد مشترک ارتش بدون نام بردن از فردی خاص، نشئه است "در شرایط فعلی برزیل، نهادهای قانونی و شهروندان موظف هستند از خود بپرسند که چه کسی حقیقتا به کشور و نسل آینده توجه دارد و چه کسی فقط در پی نفع شخصی است."

انتشار این پیام توییتری از حمایت برخی از مخالفان آقای داسیلوا برخوردار شده اما انتقادات گسترده ای را در پی آورده است. منتقدان گفته اند که دوران دیکتاتوری در برزیل به سر آمده و در یک نظام دموکراتیک، نظامیان حق اظهار نظر درباره موضوعات سیاسی را ندارند.

تصمیم‌گیری در مورد اجازه شرکت لولا داسیلوا برعهده کمیسیون انتخاباتی است اما این کمیسیون تنها پس از ثبت نام وی برای نامزدی انتخابات در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption اردوغان، احمدی نژاد و داسیلوا در تهران - داسیلوا روابط گرمی با دولت ایران داشت

لوئیز لولا دا سیلوا، که ٧٢ سال دارد، به عنوان رهبر حزب چپگرای "کارگران" از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس جمهوری برزیل بود و پس از پایان دومین دوره، دیلما روسف، از سیاستمداران نزدیک به او با کسب اکثریت قابل توجه آرا به ریاست جمهوری رسید. در آن زمان از آقای دا سیلو به عنوان یکی از محبوب‌ترین رئیسان جمهوری برزیل نام برده می‌شد.

دو سال پیش، پارلمان برزیل خانم روسف را متهم کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی دومین دوره ریاست جمهوری، با استفاده از منابع شرکت‌های دولتی در صدد پنهان کردن کسری بودجه دولت برآمده بود که با قوانین برزیل مغایرت داشت. همزمان، شماری از مقامات دولتی به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه از شرکت نفتی پتروباس تحت پیگرد قرار گرفتند که اکثرا آنان به حزب کارگران وابسته بودند. اگرچه خانم روسف شخصا به فساد مالی متهم نبود، اما برای مدتی ریاست این شرکت را برعهده داشت.

در همان زمان اتهاماتی علیه لولا دا سیلوا مطرح شد اما خانم روسف با انتصاب او به سمت رئیس دفتر ریاست جمهوری، عملا پیگیری این اتهامات در محاکم عادی را ناممکن کرد. این اقدام نه تنها باعث تشدید مخالفت با ادامه زمامداری خانم روسف شد بلکه اتهامات علیه آقای دا سیلوا را نیز به شکلی گسترده مطرح کرد.

در ماه سپتامبر همان سال، سنای برزیل به برکناری خانم روسف رای داد و معاون رئیس جمهوری تا پایان دوره جاری در اول سال ۲۰۱۹ میلادی مسئولیت‌های او را برعهده گرفته است. لولا دا سیلوا در نظر دارد برای بازگشت به قدرت وارد مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۸ شود.

آقای دا سیلوا در دوره ریاست جمهوری خود می‌کوشید به عنوان رهبر یک کشور در حال توسعه اما برخوردار از دموکراسی نقش رابط را بین کشورهای غربی و کشورهای توسعه نیافته و غیردموکراتیک ایفا کند. وی روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی داشت و از جمله در سال ۲۰۱۰، همراه با نخست وزیر وقت ترکیه به تهران سفر کرد و طرحی را برای حل بحران هسته‌ای ایران ارائه داد. این طرح به دلیل عدم برخورداری از حمایت در داخل و خارج ایران به نتیجه نرسید.

موضوعات مرتبط