سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به درخواست روسیه جلسه اضطراری برگزار می‌کند

حق نشر عکس EPA/ YULIA SKRIPAL/FACEBOOK
Image caption منبع و منشا دقیق سم اعصاب استفاده شده علیه سرگی اسکریپال و دخترش در بریتانیا مشخص نیست

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز در لاهه به منظور بررسی علل و نحوه مسموم کردن یک جاسوس سابق روس و دخترش در بریتانیا جلسه‌ای برگزار می‌کند.

این نشست اضطراری به درخواست روسیه برگزار می‌شود که هرگونه ارتباطی با حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش را رد می‌کند و از دولت بریتانیا خواسته است تا اسناد و مدارک خود در مورد چنین ارتباطی را در اختیارش بگذارد.

دولت بریتانیا گفته است که تنها 'توضیح محتمل ' در مورد این حمله این است که روسیه مقصر است.

این حادثه باعث بروز تنش در مناسبات دیپلماتیک روسیه و جهان غرب شده است.

روز سه‌شنبه آزمایشگاه پورتون دان بریتانیا اعلام کرد نمی‌تواند منبع و منشا دقیق سم اعصاب استفاده شده علیه سرگی اسکریپال و دخترش را تعیین کند.

این آزمایشگاه پیشتر گفته بود سم اعصاب نوویچوک که کاربرد نظامی دارد تنها در اختیار ارتش و دولت روسیه است و به احتمال قوی از سوی 'عناصر حکومتی ' آن کشور مورد استفاده قرار گرفته است. این آزمایشگاه در عین حال افزود که تعیین اینکه چنین سمی کجا تولید شده در محدوده وظایف آن قرار ندارد.

مدیر این آزمایشگاه ادعای روسیه مبنی بر این که ممکن است این سم در آزمایشگاه نظامی بریتانیا تولید شده باشد را رد کرده است.

بریتانیا می‌گوید اطلاعاتی که در دست دارد باعث شده به این باور برسد که روسیه مسئول این حمله بوده است.

روسیه به عنوان عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی این حق را دارد که خواهان برگزاری نشست اضطراری این نهاد بین‌المللی شود.

روسیه خواهان آن است تا بداند بریتانیا چه اطلاعاتی در اختیار این سازمان قرار داده است. بازرسان این سازمان از محل وقوع حمله در بریتانیا دیدار کرده‌اند و روسیه می‌خواهد بداند این بازرسان با چه اشخاصی دیدار کردند و نمونه‌های برداشته شده از این محل در کجا آزمایش شده‌اند.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است هدف روسیه از درخواست برگزاری این نشست 'تضعیف فعالیت‌های سازمان برای رسیدن به نتیجه است. '

این سازمان نتیجه آزمایش‌های خود را یک هفته دیگر از آزمایشگاه دریافت می‌کند. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی راسا نمی‌تواند مقصر را تعیین کند اما می‌تواند از روسیه بخواهد به بازرسانش اجازه دسترسی به مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی شوروی سابق را بدهد.

موضوعات مرتبط