ضرب الاجل مقامات روسیه به پیام‌رسان تلگرام به پایان می‌رسد

تلگرام

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنا بر آمار سازمان موسوم به کمبات تلگرام در روسیه ۱۵ میلیون کاربر فعال دارد

بنابر گزارش ها در رسانه های روسیه، ضرب الاجل مقامات این کشور به پیامرسان تلگرام جهت تسلیم کلیدهای رمزنگاری امروز به پایان میرسد.

سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه موسوم به "روس کمنادزر" برای دومین بار به مدیران تلگرام دو هفته وقت داده بود تا داده های کاربران را به سازمان اطلاعات و امنیت روسیه بدهد.

گفته می‌شود درغیر این صورت این پیام‌رسان با خطر بسته شدن مواجه است. اما تلگرام گفته است از لحاظ فنی تسلیم کلیدهای رمزنگاری غیرممکن است.

شرکت پیام‌رسان تلگرام دیروز (سه‌شنبه) طی نامه‌ای به مقامات روسیه توضیح داده که داده‌های پیام‌های تلگرامی بین دو کاربر و بر روی سرور‌های مجازی (کلاود) ذخیره می‌شود و در نتیجه تسلیم این داده‌ها غیرممکن است.

این پیام‌رسان همچنین به کاربران امکان می دهد از سیستم چت محرمانه استفاده کنند که اجازه می‌دهد رمزنگار پیام‌های آنها هر چند دقیقه تغییر کند و پیام‌ها را نیز پس از زمان مشخص از بین ببرد.

تلگرام می گوید نه نهادهای دولتی، نه آی اس پی ها و نه حتی کارکنان تلگرام امکان دست‌رسی به پیام‌های محرمانه در این پیام رسان ندارند.

در پی این درخواست سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه و در واکنش به آن پاول دوروف، موسس تلگرام در سایت اجتماعی روسی و-کنتاکته (به معنی در تماس) نوشت: "رئیس روس کمنادزر [سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه] اعلام کرده که تلگرام باید کلیدهای رمزنگاری را به نهادهای امنیتی بدهد تا آنها بتوانند پیام های کاربران را بخوانند و تروریست هارا دستگیر کنند. این درخواست نه تنها بر خلاف ماده ۲۳ قانون اساسی فدراسیون روسیه در باره سری بودن مکاتبات است، بلکه نشانه ناآگاهی از چگونگی رمزگذاری مکاتبات در سال ۲۰۱۷ است".

تلگرام تنها پیام‌رسانی نیست که به تقاضای سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه تن درنمی دهد. قبلا فیسبوک، واتس آپ، سیگنال و دیگر برنامه‌های پیام‌رسان غربی برای تسلیم کلیدهای رمزنگاری به سازمان اطلاعات و امنیت روسیه اقدام عاجلی انجام نداده‌اند.

خبرنگاران می‌گویند سرپیچی تلگرام از تسلیم کلیدهای رمزنگاری می تواند بالقوه به بحث دادگاهی با سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه بیانجامد. در صورت تایید جرم علیه تلگرام در دادگاه احتمال دارد مقامات روسیه آن را مسدود کنند.

چند تن از کاربران تلگرام در روسیه علیه تقاضای سازمان اطلاعات و امنیت روسیه به دادگاه شکایت برده‌اند.

بیشتر بخوانید: