اتریش به دنبال ممنوعیت حجاب برای دختربچه‌ها

منتقدان طرح دولت در اتریش می‌گویند تعداد کمی از دختران زیر ده سال در این کشور حجاب دارند.

منبع تصویر، AFP/Getty

توضیح تصویر،

منتقدان طرح دولت در اتریش می‌گویند تعداد کمی از دختران زیر ده سال در این کشور حجاب دارند.

دولت ائتلافی تازه اتریش طرحی را برای ممنوعیت حجاب برای دختربچه‌های زیر ده سال در مدارس ارائه کرده است.

به گفته وزیر آموزش این کشور قانون "حمایت از کودکان" قرار است تابستان امسال تدوین شود و "اقدامی نمادین" برای دفاع از فرهنگ اتریش دربرابر نفوذ اسلام‌گرایی خواهد بود.

یک گروه اصلی حامی مسلمانان در اتریش این برنامه را "نقض غرض" توصیف کرده ومی‌گوید تنها تعداد کمی از دختران در مهدکودک و دبستان محجبه‌اند.

هنوز مشخص نیست چند نفر از این قانون متاثر می‌شوند به ویژه به این دلیل که بسیاری از مسلمانان معتقدند دختران باید بعد از رسیدن به سن بلوغ حجاب بر سر کنند.

سباستین کروز صدراعظم اتریش از حزب راست میانه مردم به یک شبکه رادیویی گفته است "هدف ما مقابله با هر جامعه موازی در اتریش است.

حزب آقای کروز سال گذشته با موضع‌گیری سختگیرانه علیه مهاجرت در انتخابات پیروز شد.

در پی پذیرش پناهجو معادل ۲% جمعیت اتریش موضوع مهاجرت به موضوعی داغ در این کشور تبدیل شد.

هانس کریستین اشتراخ معاون صدراعظم اتریش از حزب آزادی در حساب فیس بوک خود نوشته است دولت به دنبال دفاع از دختربچه‌ها در برابر اسلام سیاسی است.

صدراعظم اتریش در کنفرانسی خبری همراه با آقای اشتراخ گفت مدارس با مشکل روبرو شده‌اند اما آماری برای نشان دادن ابعاد این موضوع ارائه نکرد.

هنوز جزییات این قانون به طور دقیق مشخص نشده است اما انتظار می‌رود دختربچه‌های زیر ده سال را پوشش دهد.

دولت ائتلافی پیشین اتریش از حزب سوسیال دموکرات و آقای کروز قانونی را وضع کرده‌اند که پوشیه یا برقع را برای زنان در اماکن عمومی ممنوع می‌کند با این حال پوشاندن مو برای آنها کماکان آزاد است.

یک گروه حامی حقوق مسلمانان در اتریش خواهان گفتگو درباره این طرح شده و گفته است نباید سیاست‌های پوپولیستی را روی سر دختر بچه‌ها پیاده کرد.

سال گذشته الکساندر فان در بلن، رییس جمهوری اتریش از همه زنان خواست برای هم‌صدایی علیه اسلام‌هراسی روسری برسر کنند.