روسیه: آمریکا فورا هرگونه فعالیت نظامی در شبه‌جزیره کره را متوقف کند

لاوروف حق نشر عکس Getty Images
Image caption لاوروف خواستار توقف فوری مانور نظامی آمریکا و کره جنوبی شده است

روسیه از آمریکا خواسته است تمامی فعالیت‌های نظامی خود در شبه جزیره کره را متوقف کند.

روز پنجشنبه، ١٦ فروردین (٥ آوریل)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، برنامه آمریکا و کره جنوبی برای برگزاری مانور نظامی مشترک را مورد انتقاد قرار داد و گفت که در شرایط کنونی، "ایالات متحده باید تمامی فعالیت های نظامی خود را در شبه جزیره کره پایان دهد."

وی افزوده است که "مانور نظامی به کاهش تنش در شبه جزیره کره کمکی نخواهد کرد."

از زمان پایان جنگ کره در سال ١٩٥٣، ایالات متحده به منظور حمایت از کره جنوبی یک نیروی نظامی در آن کشور مستقر کرده و برگزاری مانورهای نظامی مشترک در فواصل زمانی بخشی از برنامه این نیروها بوده است. اجرای این مانورها معمولا با واکنش تند کره شمالی مواجه می شده که آن را تمرینی برای تهاجم نظامی به این کشور توصیف می کرده است.

+ عذرخواهی کره شمالی برای ممانعت از حضور رسانه‌ها در کنسرت ستارگان کره جنوبی

+ ابراز اشتیاق ترامپ برای ملاقات با رهبر کره شمالی

+ کیم جونگ اون: کره شمالی به غیراتمی شدن شبه جزیره کره متعهد است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خبر دعوت کیم از ترامپ در تلویزیون کره جنوبی - ترامپ ضمن ابراز اشتیاق برای ملاقات با کیم گفته که تحریم‌ها فعلا به همان شدت برجاست

در چند سال اخیر و با گسترش فعالیت های اتمی و موشکی کره شمالی، بردامنه این مانورها افزوده شده بود اما با توجه به دعوت رهبر کره شمالی برای ملاقات با رئیسان جمهوری آمریکا و کره جنوبی، گفته شده است مانور ماه آینده در ابعادی کمتر از برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

همزمان، منابع خبری از اقداماتی در راستای فراهم آوردن زمینه ملاقات بین کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، با رئیسان جمهوری آمریکا و کره جنوبی صورت گرفته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواپیماهای کره جنوبی و آمریکا در مانور مشترک - در واکنش به ابتکار کره شمالی دامنه مانور سال جاری محدودتر است

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، قرار است ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی اوایل هفته آینده برای ملاقات با مقامات روسیه به مسکو سفر کند. به گفته این خبرگزاری، چندی پیش گزارش شد که مقامات کره شمالی اخیرا برای ملاقات با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل، مقر این اتحادیه سفر و درباره روابط دوجانبه و برنامه های اتمی کره شمالی با آنان گفتگو کرده‌اند.

همچنین، برخی منابع خبری گزارش کرده بودند که یک مقام کره شمالی به استکهلم، پایتخت سوئد سفر کرده است. از سوئد به عنوان رابط بین کره شمالی و آمریکا نام برده شده است.

قرار است رهبران کره شمالی و کره جنوبی روز ٢٧ آوریل در روستای پانمونجوم واقع در خاک کره شمالی در نزدیکی خط جداساز دو کره با هم ملاقات کنند. تاریخ دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا هنوز مشخص نشده اما چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که مشتاقانه در انتظار این دیدار است. او در عین حال تاکید کرد که تا زمان برگزاری این دیدار، تحریم های اقتصادی و تجاری علیه کره شمالی کاهش نخواهد یافت.

هفته گذشته کیم جونگ اون در سفری غیرمترقبه به چین گفت که آن کشور آماده "غیراتمی کردن" شبه جزیره کره است. در شبه جزیره کره تنها کره شمالی دارای برنامه های تسلیحاتی هسته ای است.