حال دختر جاسوس سابق روسیه 'رو به بهبودی است'

یولیا اسکریپال حق نشر عکس Yulia Skripal/Facebook
Image caption خانم اسکریپال و پدرش حدود یک ماه است که در بیمارستان هستند

یولیا دختر سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در اولین بیانیه منتشر شده بعد از مسمومیتشان اعلام کرد که "وضعیت قوای جسمی‌اش روز به روز رو به بهبودی" است.

این خبر ساعاتی پس از آن منتشر شد که تلویزیون دولتی روسیه مکالمه تلفنی را منتشر کرد که گفته می‌شود میان خانم اسکریپال و یکی از اقوامش بوده است.

خانم اسکریپال، ۳۳ ساله در بیمارستانی در شهر سالزبری در جنوب انگلستان، محلی که روز یکشنبه (۴ مارس/۱۳ اسفند) به همراه پدرش در حالت بیهوشی پیدا شده بود، بستری است.

آقای اسکریپال، ۶۶ ساله همچنان در وضعیت بحرانی اما با ثبات است و خطر مرگ او را تهدید نمی‌کند.

مقامات بریتانیایی بعدا اعلام کردند که تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که این دو نفر توسط یک سم اعصاب مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی که در اختیار دولت روسیه قرار دارد مسموم شده‌اند، اما به گفته سفیر روسیه در بریتانیا مسکو ذخایری از این نوع سم اعصاب ندارد.

این حادثه بحران دیپلماتیک جهانی به راه انداخت.

'به زندگی شخصی من احترام بگذارید'

خانم اسکریپال در این بیانیه گفت: "حدود یک هفته پیش به هوش آمدم و خوشحالم که روز به روز حالم بهتر می‌شود."

او از پیام‌ها و آرزوهای بهبودی بسیاری که دریافت کرده، سپاسگزاری کرد.

خانم اسکریپال همچنین گفت: "باید از افراد زیادی که بهبودی حالم کمک کردند تشکر کنم اما بیش از همه ممنون ساکنان سالزبری هستم که به من و پدرم در آن وضعیت کمک کردند."

او همچنین از پرسنل و پزشکال بیمارستان مرکزی شهر سالزبری تشکر کرد.

در این بیانیه به نقل از یولیا آمده است: "مطمئن هستم که شما درک میکنید که کل این ماجرا یک جوری پیچیده و گیج کننده است و امیدوارم که به زندگی خصوصی من و خانواده ام در طول دوران نقاهت احترام بگذارید."

ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، در اولین ساعات روز پنجشنبه ۵ آوریل، تلویزیون دولتی روسیه یک مکالمه تلفنی ضبط شده را پخش کرد و گفته شد که مکالمه یولیا اسکریپال با دختر عمویش ویکتوریا است که در روسیه زندگی می‌کند.

در این مکالمه، صدایی که گفته شده مربوط به یولیاست، می‌گوید: "همه چیز خوب است. او [پدرش] در حال استراحت است و خوابیده. همه سالم هستیم و هیچ صدمه جبران ناپذیری اتفاق نیافتاده است. به زودی مرخص خواهم شد و همه چیز مرتب است."

خبرنگاران می‌گویند که آنچه فردی که گفته شده یولیاست درباره پدرش می‌گوید با آنچه که درباره وضعیت سلامت اسکریپال ها می‌دانیم مطابقت نمی‌کند و همچنین صحبت‌ها درباره مساله ویزا عجیب است.

با وجود این، اینترتاس، خبرگزاری روسیه هم به نقل از دختر عموی او گزارش داد که آنها با هم صحبت کرده‌اند و یولیا به او گفته است که حال همه شان خوب است.

اینترفاکس گزارش داد که ویکتوریا تعجب کرده است که تماس تلفنی یولیا درست یک روز پس از آن انجام شد که او به رسانه‌ها گفته بود که اجازه صحبت با یولیا را به او نداده‌اند.

درخواست روسیه برای ملاقات با دختر جاسوس سابق در بریتانیا

ویکتوریا می‌گوید که در حال حاضر یکی از نزدیکترین بستگان خانواده اسکریپال است. بسیاری از اعضای این خانواده درگذشته‌اند. یولیا و ویکتوریا هر دو شهروند روسیه هستند.


متن مکالمه پخش شده از تلویزیون روسیه

مهمانان برنامه شصت دقیقه تلویزیون دولتی روسیه که صدای این مکالمه تلفنی را پخش کرده بود، میگویند که نمیتوانند صحت صدا را تایید کنند.

ویکتوریا: الو؟

"یولیا": سلام. صدای من را میشنوی؟

ویکتوریا: بله صدای شما را می‌شنوم.

"یولیا": یولیا اسکریپال هستم.

ویکتوریا: آه یولکا، تویی. صدای تو رو شناختم ولی نمی‌فهمم. پس بالاخره آنها تلفن در اختیارت گذاشتند؟

"یولیا": بله بله.

ویکتوریا: خدا رو شکر! آیا همه چیز مرتب است؟

"یولیا": همه چیز اوکی است. همه چیز خوب است.

ویکتوریا: اگر فردا بهم ویزای بریتانیا بدن، دوشنبه میام پیشت.

"یولیا": ویکا، به تو ویزا نمیدن.

ویکتوریا: آه منم همینطور فکر می‌کنم.

"یولیا": به احتمال خیلی زیاد.

ویکتوریا: اگر ویزا بگیرم، باید بهم بگی که آیا می‌توانم تو رو ببینم. بگو که می‌توانم.

"یولیا": در شرایط فعلی فکر نمی‌کنم، امیدوارم بتوانیم بعدا حل کنیم.

ویکتوریا: می‌دانم، می‌دانم.

"یولیا": بعدا همه چیز را مرتب خواهیم کرد. همه چیز خوب است. بعدا خواهیم دید.

ویکتوریا: این شماره تلفن تو است؟

"یولیا": این تلفن موقتی است. همه چیز خوب است. باید ببینیم چه پیش میاید. بعدا تصمیم خواهیم گرفت. می‌دونی که چه وضعیتی است اینجا. همه چیز خوب است. همه چیز قابل درمان و همه رو به بهبودی هستند و زنده.

ویکتوریا: می‌فهمم. پدرت حالش خوب است؟

"یولیا": همه چیز خوب است. او الان استراحت می‌کند. خوابیده. همه سلامت هستیم. به زودی مرخص خواهم شد. همه چیز خوب است.

ویکتوریا: می‌بوسمت.

"یولیا": خداحافط.

گزارش شده که این مکالمه صبح پنجشنبه ۵ آوریل انجام شده است.


روز گذشته نشست اضطراری شورای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به درخواست روسیه در شهر لاهه هلند برگزار ‌شد اما درخواست روسیه با ۱۵ رای مخالف در برابر ۶ رای موافق و ۱۷ رای ممتنع، روبرو شد.

در حالی که بریتانیا مدعی است تقریبا اطمینان دارد که روسیه پشت این ترور شیمیایی بوده، مسکو می‌گوید کرملین نقشی در این سوءقصد نداشته و کشورهای غربی با نیات سیاسی انگشت اتهام را به سوی روسیه گرفته‌اند.

این حادثه به بحران سیاسی بی‌سابقه ای میان مسکو و کشورهای غربی ایجاد شده است و بیش از ۱۵۰ دیپلمات از هر طرف اخراج شده‌اند.

موضوعات مرتبط