یتیمان ترکیه، سرگردان در عراق پس از داعش

کودکان یتیم ترک
Image caption خواهر زاده های ام گلسوم و کودکان یتیم دیگر در پرورشگاه بغداد

خیلی از پیکار جویان اهل ترکیه که در عراق و سوریه به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوستند، خانواده‌هایشان را نیز به همراه بردند.

پس از بیرون رانده شدن پیکارجویان داعش از عراق، صدها زن و کودکان یتیم بازمانده از پیکارجویان داعش به حال خود رها شدند و مقامات عراقی نمی‌دانند که چه را ه حلی برای سامان دادن به این زنان و کودکان پیدا کنند.

ام گلسوم درباره دو خواهرزاده یتیم خود می گوید: "تنها چیزی که می‌دانم این است که آنها در پرورشگاهی در بغدادند."

خواهرزاده‌های او دو دختر ۱۲ و ۹ ساله هستند.

پدر و مادر این دو دختر به همراه پدربزرگ، مادر بزرگ و عمویشان همگی به داعش در سوریه پیوستند.

پدرشان در رقه و مادرشان در بمباران تل عفر کشته شد ولی آنها جان سالم به در بردند. تنها مادربزرگشان زنده مانده است که چون در زندان به سر می‌برد کاری از دستش برنمی‌آید.

دو دختر یتیم که نه جایی برای ماندن داشتند و نه بستگانی که از آنها نگهداری کند به پرورشگاهی در شهر بغداد منتقل شدند ودر انتظار بازگشت به کشورشان هستند.

تنها چندماه پیش بود که خاله این دو دختر از سرنوشت آنها اطلاع پیدا کرد.

Image caption خواهرزاده فاطمه دو پسرش را در بمباران تل عفر از دست داد

در پرورشگاه بغداد ۱۵ کودک دیگر اهل ترکیه در انتظار بازگردانده شدن به بستگان خود در ترکیه هستند.

به گفته یک مقام وزارت خارجه ترکیه مقدمات بازگرداندن آنها به کشورشان آغاز شده است اما بستگان این کودکان می‌گویند که کاسه صبرشان لبریز شده است.

پس از آن که ارتش عراق شهر تل عفر را دراوت ۲۰۱۷ تصرف کرد حدود ۱۷۰۰ زن و فرزند پیکارجویان خارجی داعش خود را به مقامات عراق تسلیم کردند.

مقامات عراقی آن ها را به عنوان " اعضای خانواده‌های داعش" می‌شناسند.

بیشتر زن‌هایی که اتباع کشورهای آلمان، فرانسه و روسیه هستند متهم به کمک کردن به داعش شده‌اند و با مجازات‌های سنگینی روبرو هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از کودکان اعضای ترک داعش که یتیم مانده اند در یک پرورشگاه شهر بغداد نگهداری می شوند

براساس قوانین ضد تروریستی عراق کسانی که به سازمان‌های تروریستی کمک می‌کنند حتی اگر خود اقدامی تروریستی انجام نداده باشند با مجازات اعدام روبرو خواهند شد.

اما فعالان مدافع حقوق بشر ازجمله "دیده بان حقوق بشر"می‌گویند که در بسیاری از موارد هیچ مدرکی دال بر اعمال خشونت‌بار از جانب زنان بازداشتی وجود ندارد.

درحال حاضر بیش از ۳۰۰ زن و ۶۰۰ کودک از اتباع ترکیه در زندان های عراق به سر می‌برند.

دست کم ۵۰ تن از این زنان به اعدام و ۱۸ تن دیگر به حبس ابد محکوم شده‌اند.

بستگان این زن‌ها از دولت ترکیه خواستار مداخله برای بازگرداندن آنها به کشورشان شده‌اند اما مقامات ترکیه نسبت به سرنوشت زنان داعشی برخلاف کودکان علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.

فاطمه نگران خواهرزاده ۳۲ ساله خود است که به همراه دختر هفت ساله و پسر دو ساله‌اش در بغداد زندانی است.

فاطمه می گوید که خواهرزاده اش مجبور شد که به همراه شوهرش به سوریه برود چون شوهرش تهدید به ربودن کودکانش کرده بود. او در آن زمان دو پسرداشت و دخترش را حامله بود. بعدها در سوریه او صاحب فرزند پسری شد که الان دوسال سن دارد.

همسرش در سوریه و دو پسرش در بمباران تلعفرکشته شدند.

فاطمه سپس می گوید که خواهرزاده اش هرگز اسلحه به دست نگرفته است ومی‌افزاید "ما به مقامات ترکیه خبردادیم که خواهرزاده ام و بچه هایش به زور به سوریه برده می شوند و می خواهند از مرز عبور کنند. آنها در مرز متوقف شدند اما یک هفته بعد دوباره به مرز رفتند و این بار توانستند وارد سوریه بشوند."

به گفته فاطمه گذر از مرز ترکیه به سوریه بسیارآسان بود ولی حال چنین نیست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماه اوت سال ۲۰۱۷ بعد از تصرف شهر تل عفر بدست نیروهای عراقی پرچم این کشور در این شهر به اهتزاز درآمد

هزاران تن از پیکارجویان خارجی حداقل از سال ۲۰۱۴ برای پیوستن به داعش به سوریه و عراق رفتند. زنان خارجی بسیاری هم جزو این پیکارجویان بودند.

اوایل سال جاری یک زن تبعه آلمان به همراه چند تن از پیکارجویان داعش به اعدام محکوم شد، اما عراق چهار زن و ۲۷ کودکی را که ظن می رفت با داعش در ارتباط بودند به روسیه تحویل داد.

فاطمه می گوید: "مردان باید محاکمه شوند ولی این زنان مسلح نبودند. کودکانشان هم بیگناه هستند. اگر این زن ها مقابل چشمان فرزندانشان اعدام شوند بر سر بچه هایشان چه خواهد آمد. آن ها قربانی پدرهایشان شده اند. ما ازنگرانی وترس برای این بچه ها خواب نداریم ما از ترس و نگرانی به درد آمده ایم."