جاسوس سابق روس در بریتانیا 'به سرعت در حال بهبودی است'

اسکریپال حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اسکریپال در روسیه به جرم جاسوسی و خیانت زندانی بود

پزشکان می‌گویند که وضعیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابقی که با سم اعصاب مسموم شده بود، دیگر وخیم تلقی نمی‌شود.

بیمارستان سالیزبوری، محل بستری آقای اسکریپال اعلام کرده است که مداوای او به خوبی پیش می‌رود و او "به سرعت در حال بهبودی است".

گفته شده است که او به هوش آمده است و می‌تواند حرف بزند.

بیش از یک ماه پیش سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا بیهوش پیدا شدند. مقام‌های بریتانیایی اعلام کردند که این دو با یک سم اعصاب به نام نوویچوک مسموم شدند. دولت بریتانیا دولت روسیه را در این ماجرا متهم کرد و بر همین اساس تنش دیپلماتیک شدیدی میان روسیه با بریتانیا و متحدان غربی‌اش پدید آمد.

روسیه اتهام نقش داشتن در مسموم کردن این جاسوس سابق را رد می‌کند و می‌گوید که روایت دولت بریتانیا از ماجرا جعلی است.

در حالی که دولت بریتانیا کمی پس از حادثه روسیه را متهم کرده بود، به تازگی مرکز تحقیقات تسلیحات شیمیایی بریتانیا اعلام کرد که نمی‌تواند منبع دقیق سم اعصاب را شناسایی کند، هرچند احتمال دارد که "یک دولت" پشت ماجرا باشد.

برخی در بریتانیا دولت را متهم می‌کنند که عجولانه واکنش نشان داده و باید قبل از اقدام علیه روسیه از منبع سم اعصاب اطمینان حاصل می‌کرد.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم متهم شده است که در قطعیت نقش روسیه در مسمومیت سرگئی اسکریپال اغراق کرده است.

حق نشر عکس PA, AFP
Image caption جرمی کوربین (سمت راست) می‌گوید بوریس جانسون (سمت چپ) 'یا اطلاعاتی دارد که با لابراتوار وزارت دفاع در میان نگذاشته، یا درباره یافته‌های این آزمایشگاه اغراق کرده است.'

سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی سابق روسیه بود و در دهه ۱۹۹۰ و پس از آن برای بریتانیایی جاسوسی می‌کرد.

آقای اسکریپال در سال ۲۰۰۴ در روسیه دستگیر و به جرم جاسوسی و خیانت به ۱۳ سال حبس محکوم شد. اما او در سال ۲۰۱۰ و پیش از پایان دوران محکومیت در جریان معاوضه جاسوسان از زندان آزاد شد و در بریتانیا پناهندگی گرفت.

موضوعات مرتبط