جیکوب زوما به ۱۶ فقره فساد متهم شد

جیکوب زوما امروز برای چند دقیقه در دادگاه حضور یافت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جیکوب زوما امروز برای چند دقیقه در دادگاه حضور یافت

جیکوب زوما، رئیس‌جمهوری مستعفی آفریقای‌جنوبی با حضور در دادگاه عالی این کشور تفهیم اتهام شده است. او متهم است که در جریان یک قرارداد تسلیحاتی در دهه ۹۰ میلادی رشوه دریافت کرده است. آقای زوما ماه فوریه گذشته پس از افزایش فشارها برای کناره‌گیری از قدرت، استعفاء داد.

روز جمعه (۶ آوریل - ۱۷ فوریه) آقای زوما، ۷۵ ساله، برای مدت ۱۵ دقیقه در برابر قاضی دیوان عالی حاضر شد و پس از شنیدن اتهامات، دادگاه خاتمه یافت تا جلسه رسیدگی به این پرونده در هشتم ماه ژوئن (دو ماه دیگر) رسما آغاز شود.

رئیس‌جمهوری سابق آفریقای‌جنوبی با ۱۶اتهام فساد روبروست؛ این اتهام‌ها شامل دریافت رشوه، اخاذی، اختلاس و همچنین پولشویی است هر چند آقای زوما همه آنها را انکار می‌کند.

روز جمعه همزمان با حضور کوتاه آقای زوما در دادگاه، طرفدارنش به روبروی دادگاه آمدند و در حمایتش شعار دادند اما همزمان مخالفان او هم می‌گویند این دادگاه خیلی وقت پیش باید تشکیل می‌شد.

آقای زوما پس از خروج از دادگاه برای لحظاتی با هوادارانش که اغلب آنها از استان محل زداگاهش به روبروی دادگاه آمده بودند، سخن گفت.

"من تا حالا چنین چیزی ندیده‌ام؛ این که یک نفر به چیزی متهم بشود، بعد رفع اتهام بشود بعد دوباره همان اتهام‌ها علیه‌اش طرح بشود."

او سپس به زبان زولو که گویش محلی در استان زادگاه او (زولو) است تاکید کرد که اتهام‌های علیه او با مقاصد سیاسی طرح شده‌اند.

او پس از این سخنان با هوادارنش خوش و بش کرد و حتی برای آنها رقص سنتی کرد.

ماجرای قرار داد تسلیحاتی چه بود؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای زوما دقیقا در همان سالی که این قرارداد تسلیحاتی منعقد شد (۱۹۹۹)از مقام استانی خود به معاونت ریاست‌جمهوری ارتقاء یافت.

او متهم است که ۷۸۳ بار وجوه غیرقانونی پذیرفته است.

ذیحساب آقای زوما، شبیر شیخ در سال ۲۰۰۵ پس از آن که در دادگاه به علت فراهم کردن زمینه دریافت رشوه از یک شرکت تولیدکننده سلاح فرانسوی، محکوم شد به زندان رفت.

پرونده مرتبط با این قرارداد تسلیحاتی در سال ۲۰۰۹ و تنها اندک زمانی پیش از آغاز حضور آقای زوما در انتخابات ریاست‌جمهوری متوقف شد.

روز جمعه، نماینده شرکت اسلحه‌سازی فرانسوی سالس هم در دادگاه شهر دوربان حضور یافت چرا که این شرکت هم دیگر متهم اصلی این پرونده است.

با وجود این، پومزا فیلهانی، گزارشگر بی‌بی‌سی در دوربان می‌گوید آقای زوما همچنان در میان مردم استان زولو به عنوان یک قهرمان محبوبیت دارد؛ چرا که او توانست برای این منطقه محروم کارهای فراوانی صورت دهد.

در همین حال، اندرو هاردینگ، گزارشگر بی‌بی‌سی در آفریقای‌جنوبی می‌گوید حاضر شدن حتی کوتاه آقای زوما در دادگاه برای دموکراسی نوپای آفریقای‌جنوبی و نسل جوان این کشور بسیار مهم بود چرا که بیانگر این بود که هیچ کس در برابر دادگاه و عدالت مصونیتی ندارد.

توضیح تصویر،

حامیان آقای زوما در خارج دادگاه تجمع کرده بودند