سانحه مرگبار خودرو در غرب آلمان: مهاجم آلمانی با سابقه اختلالات روانی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پلیس محوطه مرکزی و قدیمی شهر مونستر را بسته است

در حالی که هنوز هویت راننده و قربانیان این سانحه رسما اعلام نشده مقام‌‎ها و رسانه‌های محلی می‌گویند تحقیقات اولیه نمایان کرده مهاجم شهروند آلمان و دارای سابقه اختلالات روانی است. پلیس همچنین با اصلاح گزارش‌های اولیه خود تعداد کشته شدگان این حمله را دو نفر اعلام کرده و گفته حال شش نفر از مصدومان هم وخیم است.

امروز (شنبه) یک خودرو ون در شهر مونستر آلمان عامدانه به میان مردمی که در پیاده رو و پشت میزهای یک رستوران نشسته بودند راند و علاوه بر کشتن دو نفر، ۲۰ نفر دیگر را هم مجروح کرد.

راننده این خودرو که پلیس هنوز هویت او را رسما اعلام نکرده خود را با تیر کشته است.

بیشتر بخوانید

دو کشته و ۲۰ زخمی در 'حمله با خودرو' به عابرین

اگر چه سبک و سیاق این سانحه بسیار شبیه حملاتی است که در سال گذشته افراد منسوب به نزدیکی با گروه دولت اسلامی، داعش، طی آنها به عابران در نقاط مختلف کشورهای غربی حمله کرده بودند، اما مقام‌ها در آلمان می‌گویند هنوز هیچ دلیلی مبنی بر این که این سانحه با اسلام‌گرایی افراطی مرتبط باشد وجود ندارد.

در همین حال، هربرت ریول، مدیرکل امور داخلی این ایالت در غرب آلمان گفته کارآگاهان در حال حاضر معتقدند که راننده خودرو مهاجم یک شهروند آلمانی است.

آقای ریول همچنین با اصلاح گزارش اولیه پلیس در ارتباط با قربانیان این سانحه گفته تعداد کشته شدگان دو نفر است اما حال شش نفر از مصدومان منتقل شده به بیمارستان هم وخیم است.

پلیس محلی تعداد کشته‎شدگان در جریان این سانحه را ابتدا ۳ نفر اعلام کرده بود که می‌تواند حاصل جمع دو قربانی سانحه و راننده که با شلیک گلوله خودش را کشته بوده باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption خودرو ونی که در این عکس دیده می‌شود به میان محوطه بیرونی رستوران رانده و مشتریان را زیر گرفته است

سانحه چگونه روی داد؟

آن طور که تاکنون گزارش شده سانحه در ساعت سه و نیم عصر به وقت محلی در غرب آلمان روی داده و طی آن یک خودرو فولکس واگن ون طوسی با سرعت به میان محوطه بیرونی یک رستوران در یکی از محله های پرتردد آخر هفته زده و یکی پس از دیگری مشتریان پشت میزها را زیر گرفته است.

شاهدان عینی می‌گویند خودرو با سرعت بالا به میان محوطه پیاده رو و میزهای رستوران رفته و آن‌طور که تصاویر منتشر شده حکایت می‌کنند میزها و صندلی‌ها بر اثر برخورد با این خوردو ون به اطراف پرتاب شده‌اند.

مردم محلی می‌گویند یقین دارند که راننده به عمد به سوی مردم رانده چرا که این محوطه در اطراف یکی از میادین اصلی شهر مونستر، هرگز برای رانندگی خودروها آن هم با سرعت بالا نیست.

یکی از کارگران کافه‌ای که در نزدیکی محل سانحه است گفته او صدای مهیب برخورد را شنیده و بعد صدای جیغ مردم را شنیده که وحشت کرده بودند.

او به تلویزیون ان ۲۴ آلمان گفته: "من عصبانی‌ام. چنین کاری واقعا بزدلانه است."

انگیزه راننده این خودرو هنوز مشخص نیست اما رسانه‌های آلمانی می‌گویند او یک آلمانی است و از اختلالات روانی رنج می‎برده است.

همزمان پلیس مشغول جستجو در یک آپارتمان در شهر مونستر است که احتمالا محل زندگی راننده مهاجم بوده است.

دنیل کونبرگ به بی‌بی‌سی گفته از نظر او این حمله عمدی بوده چرا که خودروها اصولا اجازه ورود به این محوطه تفریحی را ندارند.

"مردم به ظاهر آرام به نظر می‌رسند اما همه آنها شوکه شده‌اند و وحشت‌زده از این که چنین اتفاقی در مونستر روی داده است."

حق نشر عکس Paul Fegmann
Image caption تصاویر منتشر شده از صحنه واقعه خودرو طوسی رنگ ون را در میان میزهای واژگون شده نشان می‌دهد

مونستر در شمال غرب آلمان جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر دارد.

همزمان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در بیانیه‌ای گفته از شنیدن خبر این واقعه "عمیقا متاثر" شده و تاکید کرده "همه اقدامات ممکن برای روشن شدن ابعاد این واقعه در حال اجرا است و ما برای حقایق را برای حمایت از بازماندگان و خانواده های قربانیان برملا خواهیم کرد."

در همین حال، دولت‌های اروپایی نگران گسترش احساسات اسلام‌هراسانه در نقاط مختلف این قاره هستند چرا که این سانحه شباهت فروانی به دیگر حملات با خودرو است که سال گذشته در آلمان، بریتانیا، فرانسه و سوئد روی داد و بسیاری از آنها به کسانی نسبت داده شد که خود را نزدیک به گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، معرفی کرده بودند.

برای همین هم پلیس به مردم شهر مونستر توصیه کرده تا زمان آشکار شدن هویت و انگیزه راننده این ون از گمانه‌زنی در این باره خودداری کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption گروه پلیس ضدتروریسم آلمان در محل سانحه حضور یافته اما مقام‌ها می‌گویند هیچ دلیلی برای ارتباط میان این سانحه و اسلام‌گرایی افراطی یافت نشده است

موضوعات مرتبط