رئیس جمهور سابق برزیل خود را تسلیم پلیس کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هواداران آقای لولا مانع رفتن او به اداره پلیس شدند

با وجود تجمع هواداران پرشور لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق برزیل که از دیروز مقابل محل اقامت او سد انسانی ایجاد کرده بودند، او عصر شنبه با تاکید بر این که "خود را بالاتر از قانون" نمی‌داند، تسلیم ماموران پلیس شد تا دوران ۱۲ ساله زندان خود را آغاز کند.

این در حالی است که از دیروز و همزمان با سرآمدن مهلت قانونی که پلیس برای آقای لولا معرفی کرده بود، طرفداران پرشور او خیابان‌های اطراف ساختمان صنف کارگران فولاد را که آقای لولا در آنجا مستقر شده بود را احاطه کرده بودند و قسم خورده بودند که اجازه ندهند ماموران آقای لولا را با خود ببرند.

اما عصر شنبه پس از این که آقای لولا یک سخنرانی مفصل و پرشور برای هوادارنش کرد و به آنها وعده داد که به مبارزات خود در داخل زندان هم ادامه دهد، در میان ازدحام طرفدارانش سوار بر خودرو شد و به سوی مقر پلیس رفت.

با این حال، ده‌ها نفر از هواداران او راه خودرو او را سد کردند و اجازه عبور نمی‌دادند.

او پیش‌تر هم تاکید کرده بود که اگر برای دستگیری‌اش بیایند مقاومتی نخواهد کرد اما همزمان گفته بود که بی‌گناه است و پرونده فسادی که علیه او طرح و نهایتا به محکومیتش انجامیده با مقاصد سیاسی تهیه شده است.

آقای لولا، ۷۲ ساله، می‌گوید دشمنان سیاسی‌اش این پرونده را به منظور "رد صلاحیت" قانونی او برای حضور در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ترتیب داده‌اند. او برای ثبت نام در انتخابات تا ماه اوت فرصت دارد و نظرسنجی‌ها این سیاست‌مدار چپ‌گرا را پیش‌تاز اذهان عمومی معرفی می‌کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
او در یک سخنرانی پرشور گفت که خود را بالاتر از قانون نمی‌داند

تصاویر منتشر شده از مقابل ساختمان انجمن صنفی فولادگران شهر سائو برناردو دو کامپو، در حومه سائوپائولو، آقای لولا را که در احاطه محافظانش قرار دارد نشان می‌دهد و جمعی از هوادارانش که نمی‌خواهند به او اجازه سوار شدن بر خودرو را بدهند.

آقای لولا اکنون توسط پلیس به زندانی در شهر جنوبی کوریتیبا منتقل خواهد شد تا محکومیت ۱۲ ساله خود را آغاز کند.

او روز شنبه در حالی که دیلما روسف، دیگر رئیس‌جمهوری سابق برزیل در کنارش بود برای هوادارنش سخنرانی پرشوری کرد و به آنها گفت: "من با گردنی کوتاه به دنیا آمده‌ام که اجازه می‌دهد همیشه سرم را بالا نگه دارم... من هیچ گاه خودم را فراتر از قانون ندانسته‌ام و اگر چنین بود هرگز وارد عالم سیاست نمی‌شدم و به جای آن انقلاب می‌کردم."

او پس از این سخنان درحالی که بر شانه هوادارنش حمل می‌شد بدرقه شد.

با وجود این، کتی واتسون، گزارشگر بی‌بی‌سی در برزیل می‌گوید جمع هواداران آقای لولا مانند سابق بزرگ نبوده است و از چند صد نفر فراتر نرفته است.

بیشتر بخوانید

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا در دادگاه متهم شد که از یک شرکت عمرانی آپارتمان‌سازی در یکی از سواحل برزیل رشوه گرفته بود تا به این شرکت در گرفتن قراردادی از شرکت نفتی دولتی پتروبراس کمک کند.

او این اتهام را رد می‌کند و از دادگاه‌های بالاتر خواستار تجدیدنظر شده است اما روند فرجام‌خواهی می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

حدود سه سال است که مقام‌های عالی برزیل پیاپی در رسوایی‌های مالی گرفتار می‌‎شوند. به جز لولا، دیلما روسف، رئیس جمهور قبلی و میشل تامر، رئیس‌جمهور کنونی هم با اتهام فساد مالی روبه‌رو بوده‌اند.

یکی از وکلای لولا به بی‌بی‌سی گفته است: "این [تصمیم دادگاه] سرخود است. تصمیم غیرقانونی است. خلاف قانون اساسی است. خلاف حقوق اولیه او به عنوان یک بشر است."

او می‌گوید "منابع و تشریفات قضایی" وجود دارد که با استفاده از آنها لولا به زندان نرود.

استفانی نولان، گزارشگر روزنامه کانادایی گلوب اند میل این عکس را از استقبال حامیان لولا در توییتر منتشر کرده که او را در مرکز جمعیت و حالی که روی دست برده می‌شود نشان می‌دهد.

تجربه لولا

لولا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس‌جمهور برزیل بود. با وجودی که در نظرسنجی‌ها برای انتخابات شش ماه دیگر، او پیش‌تاز است اما هم‌چنان چهره‌ای است که مخالفان قاطعی هم دارد.

این کارگر سابق تراش‌کار و کنش‌گر صنفی، نخستین فرد چپ‌گرایی بود که در طول نیم قرن به رهبری برزیل رسید.

در دوره ریاست‌جمهوری او، برزیل طولانی‌ترین دوره رشد اقتصادی ظرف سه دهه اخیر را تجربه کرد. رونقی که به دولت او اجازه داد هزینه‌های کلانی در برنامه‌های تامین اجتماعی صرف کند.

به لطف برنامه‌هایی که او پیش‌نهاد داد و به اجرا گذاشت، ده‌ها میلیون‌نفر از مردم برزیل از زیر خط فقر نجات پیدا کردند.

لولا بعد از این‌که دو دوره ریاست‌جمهوری‌اش را به اتمام رساند، با محبوبیتی بی‌سابقه از سمتش کنار رفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای لولا ساختمان انجمن صنفی فولادگران در حومه سائوپائولو را ترک کرد تا خود را تحویل پلیس دهد

موضوعات مرتبط