حمله با خودرو در آلمان؛ 'مظنون اختلال روانی داشته است'

A policeman stands guard in Muenster after Saturday's van attack حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس در تلاش پیدا کردن انگیزه حمله روز شنبه با خودرو نوع ون در غرب آلمان است

مقام‌ها در آلمان می‌گویند مهاجمی که با خودرو شماری را در شهر مونستر آلمان زیر گرفت، به تنهایی عمل کرده و دچار اختلال روانی بوده است.

مسئولان پس از بازرسی چهار خانه مرتبط به این مرد مظنون "هیچ سرنخی" پیدا نکرده‌اند که نشانه انگیزه سیاسی یا افراطی او باشد.

روز شنبه (۷ آوریل/۱۸ فروردین) راننده یک خودروی ون افرادی را که بیرون رستورانی نشسته بودند، زیر گرفت و دو نفر را کشت و چندین نفر را زخمی کرد.

راننده خودرو سپس با شلیک گلوله خودش را کشت. نام فرد مهاجم در رسانه‌های آلمان "ینس ر." ذکر شده است.

پلیس اعلام کرده‌ کشته‌شدگان یک زن ۵۱ ساله و یک مرد ۶۵ ساله‌ بوده‌اند.

هربرت رئول، وزیر کشور دولت محلی گفته است که "فرد مورد نظر اختلال ]روانی [ داشته است."

او همچنین افزود که فرد مهاجم پناهجو نبوده است و هیچ مدرکی هم که نشاندهنده ارتباط احتمالی او با افراط‌گرایان اسلامی باشد وجود ندارد.

درباره مهاجم چه می‌دانیم؟

آقای رئول درباره مهاجم گفت:"حالا می‌دانیم که او به احتمال زیاد فردی عمل کرده و آلمانی است."

دادستان‌ها می‌گویند او در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ متهم به تهدید و ارعاب، خسارت به اموال و فساد مالی در شهرهای مونستر و آنسباخ بوده است که هیچ کدام از این اتهامات او ثابت نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نزدیک محل رویداد که به یاد قربانی دست‌های گل گذاشته‌اند

با آنکه مقام‌ها اطلاعات اندکی درباره مهاجم به دست داده‌اند اما روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ" گزارش کرده که این مرد دو کیلومتر دورتر از محل رویداد زندگی می‌کرد.

رسانه دولتی "زی‌دی‌اف" گفته است که او با راست‌گراهای افراطی ارتباط داشته است اما او خودش به عنوان یک راست‌گرای افراطی شناخته نمی‌شده است.

حمله چگونه رخ داد؟

بنا به گزارش‌ها این رویداد در ساعت ۳:۲۷ بعد از ظهر به وقت محلی روز شنبه (۷ آوریل) روی داده و طی آن یک ون فولکس واگن طوسی رنگ با سرعت به میان محوطه بیرونی یک رستوران در یکی از محله‌های پرتردد آخر هفته زد و یکی پس از دیگری مشتریان پشت میزها را زیر گرفته است.

شاهدان عینی می‌گویند خودرو با سرعت بالا به میان محوطه پیاده رو و میزهای رستوران رفته و آن‌طور که تصاویر منتشر شده حکایت می‌کنند میزها و صندلی‌ها بر اثر برخورد با این خوردو ون به اطراف پرتاب شده‌اند.

مردم محلی می‌گویند یقین دارند که راننده به عمد به سوی مردم رانده چرا که این محوطه در اطراف یکی از میادین اصلی شهر مونستر، هرگز برای رانندگی خودروها آن هم با سرعت بالا نیست.

یکی از کارگران کافه‌ای که در نزدیکی محل سانحه است گفته او صدای مهیب برخورد را شنیده و بعد صدای جیغ مردم را شنیده که وحشت کرده بودند.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption پلیس در محلی که نظر به گزارش‌ها مهاجم زندگی می‌کرده است

او به تلویزیون ان‌۲۴ آلمان گفته: "من عصبانی‌ام. چنین کاری واقعا بزدلانه است."

دنیل کونبرگ به بی‌بی‌سی گفته از نظر او این حمله عمدی بوده چرا که خودروها اصولا اجازه ورود به این محوطه تفریحی را ندارند.

او گفت: "مردم به ظاهر آرام به نظر می‌رسند اما همه آنها شوکه شده‌اند و وحشت‌زده از این که چنین اتفاقی در مونستر روی داده است."

پلیس یک آپارتمان در شهر مونستر را جستجو کرده که احتمالا محل زندگی راننده مهاجم بوده است.

مونستر در شمال‌غرب آلمان جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر دارد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در بیانیه‌ای گفت که از شنیدن خبر این واقعه "عمیقا متاثر" شده و تاکید کرد "همه اقدامات ممکن برای روشن شدن ابعاد این واقعه در حال اجرا است و ما برای حقایق را برای حمایت از بازماندگان و خانواده های قربانیان برملا خواهیم کرد."

موضوعات مرتبط