دختران چیبوک؛ 'فقط ۱۵ گروگان بوکو حرام زنده هستند'

حق نشر عکس AFP
Image caption بوکو حرام در ویدئوهای تبلیغاتی اش بعضی دختران را نشان داده بود

یک روزنامه نگار که با گروه اسلامگرای بوکو حرام در نیجریه ارتباط دارد می گوید از ۱۱۲ دختری که این گروه حدود چهار سال پیش ربوده بود، فقط ۱۵ نفر زنده هستند.

گروه بوکو حرام در ماه آوریل ۲۰۱۴ بیش از ۲۷۰ دختر را از مدرسه ای در شهر چیبوک واقع در شمال شرقی نیجریه ربود؛ در ماه سپتامبر گذشته بیش از ۱۰۰ دختر چیبوکی نزد خانواده‌هایشان برگشتند. دولت در برابر آزادی این گروه، پنج فرمانده زندانی بوکو حرام را رها کرد.

احمد سالکیدا می گوید که دولت نیجریه او را واسطه مذاکره با بوکو حرام کرده بود. او مدعی شده است که تا به حال حداقل پنج فرصت برای رسیدن به یک توافق با پیکارجویان به خاطر تاخیر در اقدامات دولت از دست رفته است.

این در حالیست که یک سخنگوی دولت نیجریه در گفتگو با بی بی سی از ادامه تماس ها با بوکو حرام برای آزادی گروگان ها خبر داده است. به گفته این مقام دولتی، مدرکی دال بر این که اکثر این دختران دیگر زنده نباشند در دست نیست.

احمد سالکیدا از اظهار نظر درباره هویت دختران زنده خودداری کرد. محل نگهداری این افراد معلوم نیست.

پیکارجویان بوکوحرام با هدف برقراری یک دولت اسلامی در شمال نیجریه سال‌هاست علیه دولت می‌جنگند. تخمین زده می‌شود که این مناقشه باعث مرگ ده‌ها هزار نفر شده است.

بوکو حرام در ماه فوریه سال جاری نیز قصد داشت در شهر دپاچی، در شمال شرقی نیجریه، دختران یک مدرسه شبانه روزی را برباید که دانش آموزان و آموزگاران پیش از یورش نیروهای بوکو حرام موفق به فرار شدند.

اخبار مرتبط:

'طرح بوکوحرام با فرار دختران یک مدرسه ناکام ماند'

استفاده از دو دختربچه برای بمب‌گذاری در نیجریه