باربارا بوش درگذشت

Barbara Bush listens to her son, George W Bush, as he speaks at an event on social security reform in Orlando, Florida March 18, 2005 حق نشر عکس Reuters

باربارا بوش، بانوی اول سابق آمریکا، در سن ۹۲ سالگی درگذشت. دفتر جورج اچ دبلیو بوش، همسر خانم بوش، این خبر را سه شنبه (۱۷ آوریل) با انتشار یک بیانیه اعلام کرد.

باربارا بوش اخیرا در پی چند بار مراجعه به بیمارستان، معالجات بیشتر را رد کرده و گفته بود که ترجیح می دهد باقی زندگی را در "آسایش" کنار خانواده اش بگذراند.

خانم بوش به عنوان بانوی اول نقشی فعال داشت و از جمله در زمینه سوادآموزی بزرگسالان کار کرد.

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا، باراک و میشل اوباما و نیز بیل و هیلاری کلینتون با صدور بیانیه‎هایی فوت خانم بوش را به خانواده وی تسلیت گفته اند.

جورج اچ دبلیو بوش بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ میلادی رئیس جمهوری آمریکا بود. او که اکنون ۹۳ سال دارد هم برای مدتی دچار مشکلات جسمی بوده و سال پیش به علت ذات الریه در بخش مراقبت های ویژه بستری شد. آقای بوش از نوعی پارکینسون رنج می برد و مدت هاست روی صندلی چرخدار نشسته است.

جورج و باربارا ۷۳ سال با هم زندگی کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم بوش در عکسی در سال 2005 در کنار پسرش

جورج دبلیو بوش، پسر آنها در سال ۲۰۰۰ انتخاب شد و برای دو دوره به عنوان ۴۳ امین رئیس جمهور آمریکا خدمت کرد.

در تاریخ آمریکا خانم بوش تنها زنی است که در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری شوهر و پسرش شرکت کرده است. البته پیش از این جان آدامز و پسرش جان کوینسی آدامز هر دو رئیس جمهور بوده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکسی از بوش ها با پسر بزرگشان جورج در سال ۱۹۵۵
Image caption قبر خانواده بوش در محوطه کتابخانه و موزه ریاست جمهوری وی که در دانشگاه تگزاس 'ای اند ام' واقع است. باربارا بوش اینجا به خاک سپرده خواهد شد

موضوعات مرتبط