سرژ سرکیسیان، نخست وزیر ارمنستان استعفا کرد

سرژ سرکیسیان
توضیح تصویر،

سرژ سرکیسیان بعد از دو دوره ریاست جمهوری ارمنستان قصد داشت به عنوان نخست وزیر در قدرت بماند

در پی بیش از ده روز تظاهرات و تجمع معترضان در شهرهای مختلف ارمنستان، سرژ سرکیسیان، نخست وزیر این کشور اعلام کرد که از مقام خود استعفا می‌کند.

او در بیانیه‌ای گفت "جنبش خیابانی مخالف ماندن من در قدرت است. من خواسته شما را برآورده می‌کنم." او تاریخی برای کناره‌گیری خود تعیین نکرده است.

مخالفان آقای سرکیسیان او را متهم می‌کنند که بعد از ده سال ریاست جمهوری همچنان تلاش دارد به عنوان نخست وزیر قدرت را در ارمنستان در دست داشته باشد.

سرژ سرکیسیان سه شنبه گذشته در میان اعتراضات مخالفان به سمت نخست وزیری ارمنستان منصوب شد.

او امروز در بیانیه کناره‌گیری خود که در خبرگزاری رسمی ارمنستان منتشر شد، گفته است که "برای آخرین بار به عنوان رهبر این کشور... تمام شهروندان جمهوری ارمنستان را مورد خطاب قرار می‌دهد."

آقای سرکیسیان اذعان کرده است که "حق با نیکول پاشینیان (رهبر مخالفان) بود. من اشتباه کردم. این موقعیت چندین راه حل دارد، که من هیچ کدام از آنها را انتخاب نخواهم کرد. این انتخاب‌ها مال من نیست. من رهبری کشور در مقام نخست وزیری را رها می‌کنم."

ساعاتی پیش از اعلام استعفای آقای سرکیسیان، نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان آقای سرکیسیان بعد از حدود ۲۴ ساعت بازداشت آزاد شد و به جمع معترضان در ایروان، پایتخت ارمنستان پیوست.

در جریان این ناآرامی‌ها دو سیاستمدار مخالف دیگر و حدود ۲۰۰ معترض هم دستگیر شده بودند.

توضیح تصویر،

استعفای سرژ سرکیسیان بعد از ۱۱ روز اعتراض‌های خیابانی اعلام شد

دلیل اعتراض‌ها چه بود؟

سرژ سرکیسیان متهم بود که به وضعیت بد اقتصادی و فقر گسترده در ارمنستان توجهی ندارد و سیاست‌های مناسبی در قبال تنش‌های با کشورهای آدربایجان و ترکیه در پیش نگرفته است.

دولت او همچنین به دلیل رابطه بسیار نزدیک با روسیه هدف انتقاد شدید بود. مخالفان او را متهم می‌کردند که با نخست وزیر شدن بعد از دو دوره ریاست جمهوری تلاش دارد سناریوی پوتین- مدودف در روسیه را اجرا کند.

ولادیمیر پوتین بعد از دو دوره ریاست جمهوری رسوسیه به مقام نخست وزیری رسید و بعد از طی شدن یک دوره ریاست جمهوری دمیتری مدودف، دوباره به سمت ریاست جمهوری بازگشت.

در دوره ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان، سیستم سیاسی ارمنستان از ریاست جمهوری به جمهوری پارلمانی تغییر کرد که در آن نخست وزیر قدرت اصلی را در دست دارد.

او بر خلاف وعده‌ای که قبلا داده بود بعد از طی شدن حداکثر مجاز دوره ریاست جمهوری به مدت ده سال، مقام نخست‌وزیری را به عهده گرفت تا قدرتش را حفظ کند.