رسوایی جنسی هالیوود: دادگاه 'کازبی بزرگ' را مقصر شناخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیل کازبی در دادگاهی در پنسیلوانیا محاکمه شد

قاضی دادگاه دومی که به اتهام‌های آزار و اذیت جنسی بیل کازبی، کمدین سرشناس آمریکایی رسیدگی می‌کرد وی را مقصر شناخت. اکنون آقای کازبی که ۸۰ سال دارد ممکن است به ۳۰ سال زندان محکوم شود.

آقای کازبی متهم است که در سال ۲۰۰۴ آندرآ کانستند، بسکتبالیست سابق را ابتدا با داروهای تخدیر کننده و سستی‌زا مسموم کرده و سپس او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

آقای کازبی که یکی از برجسته‌ترین کمدین‌های آفریقایی‌تبار در آمریکاست تا زمان اعلام میزان محکومیتش آزاد خواهدماند.

این دومین بار بود که دادگاه برای رسیدگی به اتهام‌های آزارجنسی آقای کازبی تشکیل می‌شد.

دادگاه نخست او در ماه ژوئن سال گذشته پس از روزها رسیدگی و استماع سخنان دو طرف، نتوانست به نتیجه نهایی برسد و خود را از صدور حکم عزل کرد.

در ابتدای آغاز به کار دادگاه دوم که در ایالت پنسیلوانیا تشکیل شد، رسانه های امریکایی خبر دادند که بیل کازبی در سال ۲۰۰۶ به منظور فیصله دادن به شکایت خانم کاستند به او سه میلیون و ۴۰۰ هزار دلار غرامت پرداخت کرده است.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption آندرا کاستند زمانی دوست صمیمی بیل کازبی بود

آقای کازبی بیشتر به علت ایفای نقش یک پدر آمریکایی کلاسیک در مجموعه تلویزونی کازبی شو که در دهه ۸۰ میلادی هواداران بسیار داشت، شهرت دارد.

حدود ۶۰ زن طی ۵۰ سال گذشته علنا آقای کازبی به آزار و اذیت جنسی متهم کرده‌اند اما بنابر محدودیت‌های قانونی قاضی تنها به پرونده یک نفر از شاکیان رسیدگی کرد.

بسیاری از زنان شاکی از آقای کازبی امروز (پنجشنبه ۲۶ آوریل) در محل دادگاه حضور داشتند و هنگام قرائت تصمیم قاضی در گناهکار شاختن او، اشک شوق ریختند.

با وجود این وکیل آقای کازبی گفته "بازی هنوز تمام نشده" و از نظر او موکلش بی‌گناه است.

بیشتر بخوانید

لغو چند برنامه بیل کازبی به دلیل اتهامات تعرض جنسی

بیل کازبی کمدین آمریکایی به اتهام تعرض جنسی محاکمه می‌شود

آن طور که خانم آندرا کاستند می‌گوید او هنگامی که به عنوان مدیر اجرایی تیم بسکتبال زنان دانشگاه فیلادلفیا مشغول به کار بوده مورد آزار جنسی آقای کازبی قرار گرفته است.

او می‌گوید آن روز به خانه آقای کازبی، که زمانی دوست صمیمی او بود، رفته بوده تا از تصمیمش برای استعفا از مقامش در تیم بسکتبال با او صحبت کند.

اما آقای کازبی به او سه قرص آبی رنگ داده و گفته که اینها در آرام شدنش به او کمک می‌کند و خانم کاستند هم به گمان این که این قرص‌ها آرامبخش‌های طبیعی هستند آنها را خورده اما چند دقیقه بعد احساس دو بینی و سرگیجه کرده و بی‌هوش شده است.

او می گوید وقتی به هوش آمده بیل کازبی را روی خود دیده در حالی که پستان های او را گرفته بوده و مشغول دخول بوده است اما به علت ضعف ناشی از مصرف آن قرص‌ها توان واکنش جسمی نداشته است.

خانم کاستند ابتدا این پرونده را در سال ۲۰۱۵ به وزارت دادگستری برد اما دادستان شکایت او را نپذیرفت و پرونده به دادگاه ارجاع نشد.

حق نشر عکس Photoshot
Image caption جنیس دیکنسون، مدل سابق هم مدعی است که اقای کازبی در سال ۱۹۸۲ به او تجاوز کرده است