رسوایی جنسی نوبل ادبیات را به آستانه تعلیق کشاند

جایزه نوبل ادبیات در ساختمان موزه نوبل در سوئد اعلام می‌شود. حق نشر عکس Getty Images
Image caption جایزه نوبل ادبیات در ساختمان موزه نوبل در سوئد اعلام می‌شود.

نوبل ادبیات یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جوایز ادبی جهان، با درگیر شدن موسسه اعطا کننده آن در بحران، در خطر تعلیق قرار گرفته است.

این آکادمی سوئدی در پی نحوه مدیریت سوءرفتار جنسی یکی عکاس فرانسوی به نام ژان کلود آرنولت، که همسر یکی از اعضای سابق آکادمی است، هدف انتقادهای جدی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه سوم مه این موسسه تصمیم خود را درباره سرنوشت جایزه ادبیات نوبل امسال خواهد گرفت.

برخی اعضای این آکادمی معتقدند این نهاد در شرایطی نیست که بتواند چنین جایزه‌ای را اعطا کند.

رسوایی چگونه آغاز شد؟

پاییز گذشته در ماه نوامبر ۱۸ زن با الهام از جنبش مقابله با آزار جنسی و افشای متخلفان به نام #MeToo آقای آرنولت را متهم کردند که در ساختمان آکادمی نوبل آنها را آزار جنسی داده است.

این عکاس فرانسوی این اتهامات را رد می‌کند.

در پی طرح این اتهامات نهاد نوبل با رای‌گیری میان اعضای خود تصمیم گرفت کاترینا فراستنسون همسر آقای آرنولت را از کمیته ۱۸ نفر نوبل ادبیات کنار بگذارد.

این رسوایی در کنار اتهامات مربوط به تضاد منافع و درز اسامی برندگان نوبل در میان اعضای این اکادمی اختلاف ایجاده کرده و به استعفای چند نفر از جمله خانم فراستنسون و نیز پروفسور سارا دنیوس رییس آکادمی منجر شده است.

در پی این استعفاها کمیته نوبل درحال حاضر تنها ۱۱ عضو دارد.

در پی این اختلافات اعضای اکادمی که پیش از این اغلب فعالیت‌هایشان سری و دور از انظار عمومی بود علنا یکدیگر را متهم کرده‌اند. هوراس انگدال، یکی از اعضای این آکادمی، اعضایی را که استعفا داده‌اند بی‌لیاقت خوانده و گفته خانم دانیوس "یکی از بدترین روسای آکادمی" بوده است.

حامیان خانم دانیوس او را مصلحی می‌دانند که در تلاش برای تغییر یک موسسه مردسالار بوده است. او نخستین زنی است که در تاریخ نوبل به ریاست این موسسه رسیده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption سارا دنیوس در پی رسوایی در آکادمی نوبل از کار خود کناره گیری کرد

عملا اعضای این آکادمی نمی‌توانند از کار خود استعفا بدهند و سمت آنها دائم‌العمر است با این همه می‌توانند از شرکت در فعالیت‌های آکادمی خودداری کنند.

پادشاه سوئد گفته است این قانون را تغییر خواهد داد.

حق نشر عکس Nobel Foundation
Image caption جایزه نوبل توسط فیزیکدان سوئدی آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد.

یکی از اعضای باقیمانده نوبل به روزنامه گاردین گفته است بعد از جلسه روز پنجشنبه احتمالا بیانیه‌ای منشتر خواهد شد و اعلام می‌شود که جایزه امسال اعلام می‌شود و یا به سال آینده محول خواهد شد.

هنوز مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد ولی یکی از منابع نزدیک به آکادمی به رادیوی سوئد گفته است لغو جایزه امسال تنها راه برای حفظ اعتبار آکادمی نوبل است.

در عین حال ممکن است برنده جایزه نیز در پی انعکاس این رسوایی برای پذیرش جایزه خود دچار مشکل باشد.

گزارشگر رادیوی سوئد این بحران را بزرگترین بحران آکادمی نوبل در تاریخ این موسسه دانسته است.

موضوعات مرتبط