الیور نورث، یکی از مهره‌های اصلی ایران‌کنترا، رئیس انجمن ملی اسلحه آمریکا شد

الیور نورث

انجمن ملی اسلحه آمریکا (NRA)، یکی از بانفوذترین نهادهای قدرت در واشنگتن، الیور نورث مشاور سابق رونالد ریگان، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به عنوان رییس تازه خود برگزید.

در بیانیه انجمن ملی اسلحه آمریکا برای انتخاب سرهنگ سابق نیروی دریایی آمریکا، اعلام شد که او از کارش به عنوان مجری رادیو و کارشناس شبکه خبری فاکس بازنشسته شده است.

وین لاپیر، مدیر عامل انجمن ملی اسلحه آمریکا، آقای نورث را "رزمنده حماسی آزادی آمریکایی" و "رهبری ماهر" خواند و گفت کسی بهتر از او را برای ریاست این انجمن نمی‌شناسد.

انجمن ملی اسلحه آمریکا به شدت با وضع هر قانونی برای کنترل اسلحه در آمریکا مخالفت می‌کند و عقیده دارد که اسلحه بیشتر به معنای امنیت بیشتر است. باراک اوباما رییس جمهور سابق هر چه برای محدود کردن قانون اسلحه در آمریکا تلاش کرد در مقابل نفوذ و قدرت این انجمن بی‌نتیجه ماند.

الیور نورث برای ایرانیان چهره‌ای آشنا است، او همان کسی است که گفته شد روز چهارم خرداد ۱۳۶۵ همراه با رابرت مک فارلين، نيمه شب در مهرآباد تهران فرود آمد و خواستار ديدار با مقامات بلندپايه ايرانی شد دل حالیکه يک جلد انجيل که رونالد ريگان به خط خود در پشت جلد آن برای آيت‌الله خمينی يادداشتی نوشته و امضا کرده بود، يک کيک و يک قبضه تپانچه را به عنوان هديه همراه آورده بود.

در آن زمان آمریکا فروش سلاح را به ایران ممنوع کرده بود اما دولت دست راستی رونالد ریگان می‌خواست مانع از این شود که ایران از شوروی سابق اسلحه بخرد. بنابراین آمریکا از طریق اسرائیل به ایران سلاح فروخت و پول حاصل از این معامله را صرف تجهیز و تامین مالی شورشیان مخالف دولت - کنترا - در نیکاراگوئه کرد.

سیا برای سرنگون کردن دولت چپگرای دانیل اورتگا که با رای مردم انتخاب شده بود از شورشیان کنترا حمایت و آنها را تجهیز می‌کرد.

عملیات پیچیده‌ای که برای انتقال پول و سلاح از آمریکا به ایران و از پاناما به نیکاراگوئه و انتقال کوکائین از کلمبیا به آمریکا باید صورت می‌گرفت به راهی مخفی و به دور از چشم اعضای شورای امنیت ملی آمریکا برای تبادل اطلاعات و ارتباطات این عملیات نیاز داشت.

الیور نورث که در آن زمان چندان سرشناس نبود، عضو شورای امنیت ملی و دستیار جان پویندکستر مشاور امنیت ملی رونالد ریگان بود. او یکی از مهره‌های اصلی برای ایجاد شبکه وسیع سازمان‌های اطلاعاتی بخصوص سیا، نهادهای بانکی، قاچاقچیان مواد مخدر و سلاح در آمریکای لاتین بود که در نهایت به ایران کنترا معروف شد.

با وجود شواهدی که از باخبر بودن رونالد ریگان از این عملیات وجود داشت، در نهایت بازیگران اصلی ایران-کنترا در آمریکا به چند نفر از جمله رابرت مک فارلین، سرهنگ الیور نورث و بعدا جان پوینتدکستر تقلیل داده شدند.

الیور نورث در ١٩٨٩ در ارتباط با سه مورد اتهام تخصیص غیرقانونی بودجه دولت آمریکا مجرم شناخته شد اما سال بعد این حکم در فرجام خواهی لغو شد.

رسوایی ایران-کنترا بزرگترین بحران داخلی دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان بود و افشای آن در ایران هم تاثیر قابل توجهی گذاشت. اعدام مهدی هاشمی، از نزدیکان آیت‌الله حسینعلی منتظری، از جمله پی‌آمدهای این ماجرا بود.