کره شمالی سه زندانی آمریکایی را آزاد کرد

کیم دونگ چول حق نشر عکس AFP
Image caption تصویری که کره شمالی در ماه مارس سال ۲۰۱۶ از کیم دونگ چول یکی از زندانی‌های آمریکایی منتشر کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر خود خبر داده که کره شمالی سه زندانی آمریکایی را آزاد کرده است.

آقای ترامپ نوشته است که این افراد همراه با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که به پیونگ یانگ رفته بود، در حال بازگشت به آمریکا هستند.

رئیس جمهور آمریکا گفته که فردا پنج‌شنبه ۱۰ مه، ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی در پایگاه هوایی اندروز به استقبال آنها خواهد رفت.

به گفته کاخ سفید کیم هک سونگ، تونی کیم و کیم دونگ چول برای بازگشت به آمریکا سوار هواپیما شده‌اند.

این سه نفر به جرم فعالیت‌ علیه کره شمالی به زندان محکوم و به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شدند.

این اقدام در آستانه دیدار تاریخی میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به عنوان نشانه‌ای از حسن نیت پیونگ یانگ تعبیر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایک پمپئو یک بار در آخرین روزهای ریاستش بر سیا به کره شمالی سفر کرد و این بار به عنوان وزیر خارجه آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در توییتر نوشته است که این سه نفر "به نظر سالم می‌آیند" و افزوده است که مکان دیدار او با کیم جونگ اون هم مشخص شده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم گفته است که آقای ترامپ از این اقدام کره شمالی تقدیر می‌کند و آن را "نشانی مثبت از حسن نیت" طرف مقابل می‌داند.

مدتی پیش گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این که سه زندانی آمریکایی از زندان به هتلی در پیونگ یانگ منتقل شده‌اند. در آن زمان آقای ترامپ توییت کرد که "منتظر باشید!"

آمریکایی‌های آزادشده چه کسانی هستند؟

کیم هک سونگ در ماه مه ۲۰۱۷ (یک سال پیش) به ظن "اقدامات خصمانه" بازداشت شد. او پیش از آن خود را مبلغ مذهبی معرفی کرده بود که قصد دارد مزرعه‌ای آزمایشی در دانشگاه علوم و فنون پیونگ یانگ راه بیندازد.

تونی کیم هم در دانشگاه پیونگ یانگ مشغول به کار بوده است. او یک ماه قبل از کیم هک سونگ به اتهام جاسوسی بازداشت شد. به گفته رسانه‌های کره جنوبی او در کره شمالی مشغول فعالیت‌های بشردوستانه بوده است.

کیم دونگ چول کشیشی شصت و چند ساله است که در سال ۲۰۱۵ به اتهام جاسوسی بازداشت شد و به ده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد.