وزیر دفاع اسرائیل: تقریبا تمام مواضع ایران در سوریه را هدف قرار دادیم

عکسی که خبرگزاری دولتی سوریه از شلیک پدافند هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده حق نشر عکس Sana
Image caption عکسی که خبرگزاری دولتی سوریه از شلیک پدافند هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفته که ارتش این کشور شب گذشته "تقریبا تمام تأسیسات ایران در سوریه" را هدف قرار داده است.

از نیمه شب گذشته گزارش‌های مختلفی درباره تبادل آتش میان سوریه و اسرائیل منتشر شده است.

وزیر دفاع اسرائیل ابراز امیدواری کرده که این تبادل آتش و درگیری میان نیروهای اسرائیل و ایران پایان یابد.

اسرائیل سپاه قدس ایران و فرمانده آن قاسم سلیمانی را متهم کرده که ۲۰ موشک به سوی مواضع اسرائیل در اراضی اشغالی جولان شلیک کرده است. به دنبال این ادعا، ارتش اسرائیل گفت که به پایگاه‌های ایران در خاک سوریه حمله کرده و به سوریه هشدار داده که در مقابل اقدامی انجام ندهد.

سوریه گفته حملات موشکی کار ارتش این کشور بوده و به تلافی حملات اسرائیل انجام شده است. منابع خبری سوریه تأیید کرده‌اند که یک انبار تسلیحاتی، سیستم رادار و گردان‌های نظامی هدف قرار گرفته است.

خبرگزاری سانا متعلق به دولت سوریه تصاویری از شلیک پدافند دفاع هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده وگفته مانع از اصابت "اکثر آنها" به اهدافشان شده است.

روزنامه هاآرتص به نقل از منابع ارتش اسرائیل مدعی شده این "سنگین‌ترین حمله نظامی" چند سال اخیر به خاک کشور همسایه بوده، اما هنوز مشخص نیست که این حملات چه خساراتی به بار آورده است.

اسرائیل مدعی شده که علاوه بر انبار مهمات و پایگاه اطلاعات جنگی ایران، محل پرتاب موشک‌ها به جولان را هم شناسایی کرده و هدف قرار داده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.

این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را "حمله شدید ایران" تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.

ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.

اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.

منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند.

پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است.

تلویزیون سوریه ادعا کرد چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سربازان اسرائیلی در بلندی‌های اشغالی جولان

سکوت ایران، واکنش بین‌المللی

مقام‌های نظامی و سیاسی ایران تا کنون درباره تحولات دیشب در سوریه اظهار نظری نکرده‌اند.‌

روسیه از بالا گرفتن تنش میان ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و از هر دو طرف خواسته که جزییات مربوط به حملات موشکی دیشب در سوریه را ارائه دهند. میخاییل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اتفاقات دیشب در بلندی‌های اشغالی جولان را "بسیار نگران کننده" خوانده و گفته تنش‌ها باید کاهش پیدا کند. آقای بوگدانوف گفته است که روسیه با تمام طرف‌ها در تماس است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هم خواهان تنش‌زدایی در منطقه خاور میانه شده است. دفتر آقای مکرون در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که او به صورت مرتب در جریان وقایع قرار می‌گیرد و قرار است امروز پنج‌شنبه در دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درباره تحولات خاور میانه صحبت کند.

بیشتر بخوانید:

افزایش تنش

در چند ماه اخیر تنش میان ایران و اسرائیل در سوریه بالا گرفته است. با حضور گسترده تر نظامی ایران در سوریه، اسرائیل می گوید حضور ایران را در پشت مرزهایش خطری جدی تلقی می کند.

در چندین هفته اخیر چند مرکز نظامی در سوریه هدف گرفته شده که به اسرائیل نسبت داده می شود.

یک روز پیشتر رسانه های دولتی سوریه از حمله اسرائیل به نقطه ای در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور خبر دادند و گفتند سامانه دفاع هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است.

خبرگزاری رسمی سانا گفت که حمله سه شنبه شب در منطقه روستایی کسوه درست در جنوب دمشق انجام شد.

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه گفت که موشک های اسرائیلی به یک انبار تسلیحاتی ایرانی برخورد کرد و ۱۵ نیروی وابسته به دولت را کشت. مخالفان از کشته شدن شماری ایرانی در این حمله خبر داده اند که ایران آن را تایید نکرده است.

اسرائیل هم خبر حمله سه شنبه را تایید نکرده اما ارتش این کشور پیشتر گفت "فعالیت غیرعادی ایران" را در سوریه ردیابی کرده است و به ساکنان بلندی های اشغالی جولان دستور داد آماده رفتن به پناهگاه ها باشند.

مقامات ایرانی قبلا هشدار داده‌اند که ایران حملات اخیر به تاسیسات نظامی اش در سوریه را تلافی خواهد کرد.

اسرائیل مسئول حداقل دو حمله جدی در ماه آوریل شناخته می شود که باعث مرگ شماری از نیروهای ایرانی شد.

اسرائیل همچنین مسئول حملات متعدد هوایی به محموله های تسلیحاتی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود شناخته می شود.

موضوعات مرتبط