رئیس جمهور پرتغال قانون جدید تغییر جنسیت در این کشور را وتو کرد

پرچم رنگین دگرباشان جنسی حق نشر عکس AFP
Image caption فعالان دگرباشان از تصویب این طرح در مجلس پرتغال حمایت کرده بودند

مارسلو ربلو دی سوسا، رئیس جمهور پرتغال، قانون جدیدی را که براساس آن تغییر جنسیت و نام افراد را در مدارک شناسایی آنها آسان‌تر می‌کرد، وتو کرد.

بر اساس این قانون که حدود یک ماه پیش در پارلمان این کشور تصویب شده بود، همه شهروندان این کشور می‌توانستند از سن ۱۶ سالگی بدون نیاز به آزمایش پزشکی به طور قانونی جنسیت خود را تغییر دهند.

در حال حاضر افراد باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند و گزارش پزشکی ارائه دهند.

رئیس جمهور پرتغال از نمایندگان مجلس خواست که آزمایش پزشکی را برای افراد زیر ۱۸ سال را طبق این قانون اجباری کنند.

براساس قانون پیشنهاد شده، افرادی که بین ۱۶ تا ۱۸ سال سن دارند در صورتی می‌توانند تغییر جنسیت دهند که والدین یا قیم قانونی آنها این کار را تایید کند.

این قانون برای به اجرا گذاشته شدن نیاز به امضای رئیس جمهوری دارد.

حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

دو راه وجود دارد یا پارلمان پرتغال تغییرات مورد نظر رئیس جمهوری را اعمال می‌کند و یا قانون کنونی را به همین شکل به تصویب اکثریت مطلق نمایندگان می‌رساند که در این‌ صورت رئیس جمهوری موظف به امضای آن و اجرای آن به شکل قانون است.

رئیس جمهور پرتغال در توضیحی که در سایت ریاست جمهوری این کشور منتشر شده است در دفاع از ضرورت توصیه پزشکی نوشت : "اگر این امکان وجود داشته باشد که یک فرد بخواهد در آینده عمل جراحی تغییر جنسیت انجام دهد، "عاقلانه" است که از همان مراحل اولیه، با نظر پزشک باشد.

واکنش‌ها چه بوده؟

وقتی این قانون در روز ۱۳ آوریل (حدود یک ماه پیش) با رای ۱۰۹ نماینده از ۲۳۰ کرسی پارلمان پرتغال تصویب شد، نمایندگان از خوشحالی از جای خود برخاسته و کف زدند.

فعالان حقوق دگرباشان تصویب این قانون را اقدامی "پیشگامانه" در تایید آزادی حق تعیین سرنوشت دانسته و از آن استقبال کردند. اما مخالفان از تغییراتی که اجباری بودن گزارش پزشکی و پایین آوردن حد سنی انتقاد کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مارسلو ربلو دی سوسا، رئیس جمهور کشور پرتغال قانون تغییر جنسیت بدون نیاز به گزارش پزشکی را وتو کرد

تصمیم رئیس جمهوری پرتغال واکنشهای متفاوتی را برانگیخت.

گروه حامیان حقوق دگرباشان جنسی در اروپا (ILGA-Europe) این تصمیم را "مایوس کننده" خواند و گفت که افراد جوان باید به روند تشخیص جنسیت قانونی دسترسی داشته باشند که عادلانه و قابل اعتماد باشد."

اما در مقابل انجمن پزشکان کاتولیک پرتغال از وتوی این قانون استقبال کرده و گفتند که نظر پزشکان درباره چنین مواردی "بسیار مهم" است.

موضوعات مرتبط