وعده آمریکا به سرمایه گذاری بخش خصوصی در کره شمالی

حق نشر عکس AFP / GETTY IMAGES
Image caption تازه ترین دیدار مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، از احتمال موافقت واشنگتن با سرمایه گذاری شرکت‎های خصوصی در شبکه برق و صنعت کشاورزی کره شمالی خبر داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته است که این سرمایه گذاری ها به خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی مشروط خواهد بود.

مایک پومپئو روز یکشنبه (۱۳ مه) تاکید کرد که "نه مالیات دهندگان آمریکایی" بلکه بخش خصوصی آمریکا به توسعه شبکه برق کره شمالی کمک خواهند کرد.

او افزود: "آنها در کره شمالی به مقادیر عظیمی الکتریسیته احتیاج دارند."

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه (۱۱ مه) نیز گفته بود که اگر کره‌شمالی روند سریع خلع سلاح هسته‌ای را بپذیرد ایالات متحده به بازسازی اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد. او روز یکشنبه جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه کرد، از جمله این که بخش خصوصی می تواند در بخش کشاورزی کره شمالی هم سرمایه گذاری بکند تا "مردم کره شمالی بتوانند گوشت بخورند و با تندرستی زندگی بکنند."

آقای پومپئو که اخیرا از سفر به پیونگ یانگ بازگشته، گفته است که با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفتگوهای "خوبی" داشته است. در جریان دیدار غیرمنتظره او از کره شمالی، این کشور سه آمریکایی را که بازداشت کرده بود، آزاد کرد.

آقای پومپئو پس از بازگشت به واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما آماده‌ایم که در کنار دو ست‌مان کره‌جنوبی به پیونگ‌یانگ در راه شکوفایی و رونق اقتصادی کمک کنیم."

قرار است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی یک ماه دیگر (۱۲ ژوئن) در سنگاپور دیدار کنند. این نخستین بار دیدار سران دو کشور خواهد بود.

کره شمالی روز شنبه از کارشناسان امنیتی و رسانه‌های بین‌المللی دعوت کرد که در مراسمی سه روزه شاهد تخریب محل آزمایش‌های هسته‌ای این کشور باشند. قرار است که این مراسم روز ۲۳ ماه مه (دوم خرداد) آغاز شود.

نیروگاه هسته‌ای پوگی-ری محل انجام تمام شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی از سال ۲۰۰۶ بوده است. کارشناسان هسته‌ای می‌گویند احتمالا بخشی از این سایت در آزمایش‌های سپتامبر گذشته تخریب شده است.

مقایسه اقتصاد کره شمالی با کره جنوبی

زندگی روزمره در دو کشور می‌توانست خیلی متفاوت نباشد.

پس از پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، کره جنوبی از متحدان آمریکا از فلسفه سرمایه داری استقبال کرد.

این کشور به یکی از کشورهای ثروتمند آسیا بدل شده است.

ایجاد سیاست اقتصادی مورد حمایت دولت در دهه ۱۹۶۰ باعث ایجاد کمپانی های بزرگی همانند سامسونگ و هیوندا در این کشور شد.

ارقام کلیدی


حق نشر عکس Reuters
Image caption اکثر مردم کره شمالی در فقر زندگی می کنند

جمعیت: کره جنوبی ۵۱.۲ میلیون نفر، کره شمالی ۲۴.۴ میلیون نفر،

تولید ناخالص داخلی: کره جنوبی ۱.۴ تریلیون دلار، کره شمالی کمتر از ۲۰ میلیارد دلار

امید به زندگی: کره جنوبی ۸۲ سال، کره شمالی ۷۰ سال


کره جنوبی با ۱.۴ تریلیون دلارتولید ناخالص داخلی یکی از بیست اقتصاد برتر جهان است. اما در مقابل کره شمالی با تولید ناخالص داخلی کمتر از ۲۰ میلیارد دلار، جایی در بین ۱۰۰ اقتصاد برتر جهان ندارد.

سیستم حاکم در کره شمالی کمونیستی است، اما سرمایه‌داری هم در حال رخنه به این کشور است.

کالاهایی برای خرید در کره شمالی وجود دارد، اما تنها برای کسانی که پول آنها را داشته باشند.

اکثر مردم کره شمالی در فقر زندگی می کنند.