پلیس مالزی محل‌های متعلق به نخست وزیر سابق را بازرسی کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازرسی خانه نجیب رزاق پس از بازگشت او از نماز روز اول رمضان آغاز شد

ماموران پلیس مالزی چند محل متعلق و مرتبط با نجیب رزاق، نخست وزیر سابق را مورد بازرسی قرار داده‌اند.

به گزارش منابع خبری مالزی، بازرسی این محل‌ها از جمله خانه مسکونی نخست وزیر سابق از ساعات شب گذشته آغاز شد و تا بامداد امروز، پنجشنبه، ٢٧ اردیبهشت (١٧ مه) ادامه داشت.

در انتخابات روز ٩ مه در مالزی، ائتلاف حزبی باریسان ناسیونال (جبهه ملی) که طی شش دهه گذشته همواره قدرت را در دست داشت از حزب جدید التاسیس پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) شکست خود و نجیب رزاق جای خود را به ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین و رهبر پیشین حزب باریسان ناسیونال و بنیانگذار پاکاتان هاراپان داد.

انگیزه ماهاتیر محمد، ٩٢ ساله، از بازگشت دوباره به صحنه سیاست، تلاش برای برکناری دولت نجیب رزاق بود که نام او با یک رشته اتهامات مربوط به فساد گسترده مالی در تشکیلات دولتی مرتبط شده بود.

+ ماهاتیر محمد به عنوان نخست‌وزیر مالزی سوگند یاد کرد

+ سیاستمدار قدیمی مالزیایی از زندان آزاد شد

+ پادشاه مالزی انور ابراهیم، معاون نخست‌وزیر سابق را 'عفو می‌کند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانه مسکونی نخست وزیر سابق از جمله اماکنی بود که مورد بازرسی پلیس قرار گرفت

رسانه‌های مالزی گفته‌اند که پلیس در ارتباط با یک پرونده کلان پولشویی و سوء استفاده به بازرسی اماکن متعلق و مرتبط با نخست وزیر سابق مبادرت کرد. این پرونده به جابجایی چند میلیارد دلار دارایی صندوق توسعه مالزی - ام دی بی ١ - ارتباط دارد که نه تنها در مالزی، بلکه دست کم در شش کشور دیگر از جمله ایالات متحده در حال پیگیری است. نجیب رزاق هرگونه تخلفی را به شدت تکذیب کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام پلیس کوالالامپور، پایتخت، گزارش کرده که در جریان عملیات دیشب، پنج محل مرتبط با نخست وزیر سابق، از جمله خانه مسکونی او مورد بازرسی قرار گرفت. یکی از رسانه‌های محلی نیز گفته است که دفتر کار نجیب رزاق نیز از جمله محل‌های بازرسی شده در شب گذشته و صبح امروز بوده است.

بازرسی خانه مسکونی آقای رزاق دوازده ساعت به طول انجامید و چندین مامور پلیس در آن شرکت داشتند. این بازرسی کوتاه مدتی پس از بازگشت نجیب رزاق از نماز جماعت به مناسبت اولین روز ماه رمضان آغاز شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماهاتیر محمد در سن ٩٢ سالگی با انگیزه برکنار کردن "دولت فاسد" به صحنه مبارزات سیاسی بازگشت

اگرچه اتهام سوء استفاده در صندوق توسعه مالزی از چند سال پیش مطرح و در دست بررسی بوده، اما به گفته مخالفان نخست وزیر سابق، دولت تلاش جدی برای پیگیری این موضوع به خرج نداد. ماهاتیر محمد پس از آغاز به کار در سمت نخست وزیر، دادستان کل مالزی را تغییر داد.

ماهاتیر محمد که از اوایل دهه ١٩٨٠ تا اوایل دهه ٢٠٠٠ میلادی نخست وزیر مالزی بود و از او با عنوان معمار توسعه اقتصادی این کشور نام برده می‌شود، گفته است که احتمالا بیش از دو سال در سمت فعلی باقی نخواهد ماند و قدرت را به فرد دیگری واگذار خواهد کرد. او هدف خود از بازگشت به صحنه سیاست را پاکسازی تشکیلات دولتی از فساد و حراست از دموکراسی و پیشبرد توسعه کشورش عنوان کرده است.

کشور مالزی، واقع در جنوب شرق آسیا، از دموکراسی پارلمانی در چارچوب نظام سلطنت مشروطه فدرال برخوردار است. این کشور از سیزده ایالت تشکیل یافته که ریاست ٩ ایالت آن را پادشاهان محلی در دست دارند. پادشاه مالزی هر پنج سال یکبار به نوبت از میان پادشاهان محلی مقام سلطنت و ریاست کشور را در دست می‌گیرد.

این کشور بیش از ٣١ میلیون جمعیت دارد که از اقوام مالی، چینی، هندی و دیگران تشکیل یافته است. دین بیش از ٦٠ درصد مردم مالزی اسلام است و سایر مردم این کشور پیرو ادیان بودایی، هندو، مسیحیت، کنفوسیوس و سایر ادیان و مذاهب هستند .

موضوعات مرتبط