انتخابات ونزوئلا؛ مادورو برنده اعلام شد، نامزد مخالفان نتیجه را نپذیرفت

نیکلاس مادورو در کنار همسرش سیلیا فلورز پیروزی را جشن می گیرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیکلاس مادورو در کنار همسرش سیلیا فلورز پیروزی را جشن می گیرد

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در رای گیری یکشنبه برای یک دوره شش ساله دیگر انتخاب شد. اما هنری فالکون، تنها نامزد جدی مخالفان که انتخابات را تحریم نکرده بود می گوید که نتیجه را نمی‌پذیرد.

به گفته شورای انتخابات ونزوئلا با شمارش بیش از ۹۰ درصد از آرا تاکنون آقای مادورو ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای (۶۷.۷ درصد از آرا) و آقای فالکون یک میلیون و ۸۰۰ هزار رای (۲۱.۲ درصد از آرا) به دست آورده‌اند.

آقای فالکون و یک نامزد دیگر مخالف به نام خاویر برتوچی می گویند که نتیجه را به رسمیت نمی شناسند.

هر دو آنها می گویند که انتخابات به دلیل نقض مقررات مخدوش است و آقای فالکون خواستار رای گیری مجدد در ماه اکتبر شد.

مقام های انتخاباتی گفته‌اند که میزان مشارکت در انتخابات ۴۶ درصد بوده است. اما ناظران غیررسمی وابسته به ائتلاف مخالفان پیشتر گفتند حدود ۳۲ درصد از رای دهندگان پای صندوق ها رفته اند.

هنری فالکون نامزد اصلی مخالفان روز یکشنبه گفت مسئولان برگزاری انتخابات با اسکن کردن کارت مواد غذایی سعی کرده اند مردم را به سمت رای دادن به نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، سوق دهند. این کارت ها برای دسترسی به مواد غذایی از طرف دولت توزیع می شود.

مقام های دولت گفتند که انتخابات "آزادانه و منصفانه" بوده است هرچند بیشتر مخالفان رای گیری را تحریم کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مخالفان می گفتند انتظار دستکاری گسترده در انتخابات را دارند اما از تغییر اوضاع عاجزند.

نه خشمگین، اما سرخورده

کیتی واتسون؛ خبرنگار حوزه آمریکای لاتین بی‌بی‌سی در کاراکاس

همانطور که انتظار می‌رفت نیکلاس مادورو پیروز شد. رقیب او با اعتراض به نتیجه انتخابات، پیش از آنکه شمارش آرا آغاز شود، شکست خود را پذیرفته بود.

قرار نبود نامزد دیگری بجز مادورو پیروز انتخابات شود و همه ونزوئلایی‌ها این را خوب می‎دانستند. به نظر می‌رسد که بیشتر مردم حتی دیگر خشمگین هم نیستند؛ شاید البته سرخورده باشند که در کشوری که فضای سیاسی آن بشدت محدود است، چندان هم غیرطبیعی نباشد.

آقای مادورو قول داده که دست به تغییراتی در ونزوئلا بزند. اما برای این تغییرات چه نیازی داشت که برای دور دوم هم انتخاب شود؟ او پنج سال است که رئیس جمهور بوده و تغییر در دوران حکومت او محتمل به نظر نمی‌رسد.

با فشار بین‌اللملی که احتمالا پس از اعلام نتیجه این انتخابات افزایش هم خواهد یافت و همچنین اوضاع وخیم اقتصادی، کار او دشوارتر از همیشه خواهد بود؛ به دشواری زندگی مردم در ونزوئلا.

دولت آمریکا هم که از منتقدان دولت مادوروست پیشتر گفته بود نتیجه را به رسمیت نخواهد شناخت.

انتخابات قرار بود در ماه دسامبر ۲۰۱۸ برگزار شود اما مجمع ملی رای دهندگان که فقط متشکل از هواداران آقای مادوروست انتخابات را جلو انداخت.

ائتلاف مخالفان به نام اتحاد دمکراتیک درحال حاضر دچار شکاف است. مخالفان دولت را متهم می کنند برای بهره برداری از این تشتت انتخابات را جلو انداخته است. دو نامزد اصلی این ائتلاف از شرکت در انتخابات منع شده اند و سایرین از کشور گریخته اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای فالکون تنها رقیب جدی رئیس جمهور مادورو به حساب می آمد

البته آقای مادورو هواداران پرسر و صدای زیادی دارد که از پیروزی او شادمان می شوند.

نامزدهای دیگری هم بودند که شانسی واقعی برای پیروزی نداشتند و فقط آقای فالکون رقیبی جدی برای آقای مادورو به حساب می آمد.

آقای فالکون زمانی هم حزبی آقای مادورو در حزب سوسیالیست بود و در دوره ریاست جمهوری هوگو چاوز فرماندار یکی از ایالات این کشور بود. او در سال ۲۰۱۰ این حزب را ترک کرد تا به مخالفان بپیوندد.

آقای فالکون می گوید تنها راه کنار زدن آقای مادورو انتخابات است برای همین علیرغم تحریم انتخابات توسط مخالفان در آن شرکت کرد.

او گفته بود اکثریت مردم ونزوئلا خواهان کنار گذاشتن رئیس جمهور مادورو هستند و باید از فرصت رای دادن برای این کار استفاده کنند.

با این حال باقی مخالفان از این اقدام او ناراضی بودند و بعضی حتی او را "خائن" خواندند.