وکیل ترامپ برای تسهیل دیدار روسای جمهوری آمریکا و اوکراین 'پول گرفته بود'

  • پل وود
  • بی بی سی، کی‌یف
ترامپ و پروشنکو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پترو پروشنکو می خواست دیدارش از کاخ سفید چیزی بیشتر از یک برنامه کوتاه تشریفاتی باشد

تحقیقات بی بی سی نشان می دهد مقام های اوکراینی برای تسهیل دیدار سال گذشته پترو پروشنکو، رییس جمهوری این کشور با رییس جمهوری آمریکا، دست کم ۴۰۰ هزار دلار به مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ پرداخت کرده اند.

منابع آگاه در کی‌‏یف گفته اند بعضی از افراد نزدیک به آقای پروشنکو در تماس با آقای کوهن خواسته بودند تا آقای پروشنکو بتواند در دیدار از واشنگتن، مذاکرات مفصلی با آقای ترامپ داشته باشد.

بر این اساس، آقای پروشنکو نمی خواسته دیدارش از کاخ سفید، دیداری کوتاه و صرفا تشریفاتی باشد.

آقای کوهن که رسانه ها از او به عنوان کار‏چاق‏کن آقای ترامپ نام می برند، دریافت پول از اوکراین را برای لابی گری از طرف دولت این کشور رد کرده است.

این دیدار ژوئن گذشته در کاخ سفید انجام شد.

پس از بازگشت آقای پروشنکو از آمریکا تحقیقات سازمان مبارزه با فساد اوکراین درباره عملکرد یکی از نزدیکان آقای ترامپ متوقف شد.

پل منافورت، رییس اسبق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ به لابی گری برای سیاستمداران اوکراینی طرفدار روسیه متهم شده است.

ارتباط با کوهن

یک افسر ارشد اطلاعاتی اوکراین می گوید علت پرداخت پول به مایکل کوهن این بود که سفارت اوکراین در واشنگتن خواهان برگزاری یک دیدار کاری مفصل میان رییس جمهوری این کشور با همتای آمریکایی اش بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

از مایکل کوهن به عنوان کار‏چاق‏کن آقای ترامپ نام برده می شود

به گفته این مامور اطلاعاتی، یک مشاور ارشد آقای پروشنکو این خواسته را با یک نماینده مجلس این کشور که دارای ارتباطاتی در داخل آمریکا بود، مطرح کرد و او توانست از طریق یک سازمان خیریه یهودی در نیویورک با مایکل کوهن ارتباط برقرار کند.

بر این اساس، به آقای کوهن ۴۰۰ هزار دلار پرداخته شد.

اطلاعاتی در دست نیست که نشان دهد آقای ترامپ از پرداخت این مبلغ مطلع بوده است.

یک فرد مطلع دیگر در اوکراین به بی بی سی گفته که مبلغ پرداخت شده به آقای کوهن ۶۰۰ هزار دلار بوده است.

مایکل اوناتی، وکیل استورمی دنیلز، هنرپیشه پورن نیز اطلاعاتی در دست دارد که پرداخت پول به آقای کوهن را تایید می کند.

استورمی دنیلز مایکل کوهن را متهم کرده که برای فاش نکردن ارتباط جنسی با دونالد ترامپ به او حق السکوت پرداخت کرده است.

به گفته آقای اوناتی بانکی که آقای کوهن در آن حساب داشته، در گزارشی به وزارت دارایی آمریکا از پرداخت های مشکوک از اوکراین به حساب بانکی او خبر داده بود.

علاوه بر آقای کوهن، دو مقام اوکراینی که به برقراری ارتباط با او متهم هستند، این سخنان را تکذیب می کنند.

ریاست جمهوری اوکراین هم از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

نامطمئن از یک دیدار

سال گذشته هنگام سفر پترو پروشنکو به واشنگتن رسانه ها گزارش کردند که رییس جمهوری اوکراین تا لحظات آخر از برنامه دیدارش با آقای ترامپ مطمئن نبوده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پل منافورت اتهام هایش را رد می کند

در آن زمان برنامه کاری روزانه کاخ سفید نشان می داد آقای ترامپ در حاشیه دیدارهای روزانه اش، دیدار کوتاهی با همتای اوکراینی اش دارد اما آقای پروشنکو می خواست دیدار مفصل تری داشته باشد.

یکی از علت های این درخواست به رخدادهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارتباط داشت.

روزنامه نیویورک تایمز سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، اطلاعاتی را به نقل از تحقیقات سازمان مبارزه با فساد اوکراین منتشر کرد که پل منافورت را متهم می کرد میلیون ها دلار از سیاستمداران طرفدار روسیه در اوکراین دریافت کرده است.

انتشار این گزارش استعفای آقای منافورت را از مدیریت کارزار انتخاباتی آقای ترامپ به همراه داشت.

بعضی از منابع آگاه در اوکراین گفته اند آقای پروشنکو در آن زمان فکر می کرد هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات به ریاست جمهوری آمریکا خواهد رسید و برای همین افشای اطلاعات مربوط به پل منافورت با اجازه او صورت گرفته بود.

در صورت صحت این ادعا، آقای پروشنکو مرتکب یک خطای محاسباتی شده بود و نگرانی دشمنی رییس جمهوری آمریکا بود.

اما دیدار با آقای ترامپ برای او اطمینان بخش بود و در یک کنفرانس خبری در محوطه کاخ سفید از این که قبل از ولادمیر پوتین، رقیب منطقه ای خود با آقای ترامپ دیدار کرده، احساس رضایت می کرد.

یک هفته پس از بازگشت آقای پروشنکو به کی‏اف، سازمان مبارزه با فساد اوکراین اعلام کرد به تحقیقات درباره آقای منافورت پایان داده است.

منابع مطلعی که با بی بی سی صحبت کرده اند می گویند اطلاعاتی ندارند که نشان دهد آقای ترامپ چنین درخواستی را با آقای پروشنکو مطرح کرده باشد.

ولی به گفته یکی از این افراد، آقای پروشنکو با این کار سعی کرده به رییس جمهوری آمریکا اطمینان دهد که مقام های اوکراینی اطلاعاتی را در این باره به هیات تحقیق کننده درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا ارائه نخواهند کرد.

آقای منافورت در جریان تحقیقات باب مولر، نماینده ویژه دادگستری آمریکا به توطئه علیه ایالات متحده، پولشویی، کلاهبرداری مالیاتی و کلاهبرداری بانکی متهم شده است.

آقای منافورت این اتهام ها را کرده است.

سوزان کیان پور در تحقیقات مربوط به تهیه این گزارش نقش داشته است.