پومپئو: برگزاری دیدار با ترامپ به کیم بستگی دارد

پومپئو و کیم دو بار دیدار کرده اند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پومپئو و کیم دو بار دیدار کرده اند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید به برگزاری نشست میان رهبران ایالات متحده و کره شمالی "امیدوار" است ولی انجام این دیدار به کیم جونگ اون بستگی دارد.

آقای پومپئو که در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا صحبت می کرد، گفت: "حصول یک توافقنامه بد در دستور کار نیست. مردم آمریکا روی ما حساب می کنند که این کار را درست انجام دهیم. اگر توافقنامه مورد نظرمان روی میز نباشد، با احترام مذاکرات را ترک خواهیم کرد."

این دیدار قرار است در دوازدهم ژوئن در سنگاپور برگزار شود ولی کره شمالی اعلام کرده است که در صورت پافشاری آمریکا برای خلع سلاح هسته ای یک جانبه این کشور، در گفت و گوها شرکت نخواهد کرد.

دونالد ترامپ نیز امروز به خبرنگاران گفت سرنوشت این دیدار تا هفته دیگر مشخص خواهد شد.

آقای ترامپ سه شنبه هم در دیدار با رییس جمهوری کره جنوبی گفته بود که امکان دارد دیدارش با کیم جونگ اون در تاریخ مشخص شده، برگزار نشود.

به گفته آقای ترامپ برای انجام این دیدار کره شمالی باید حتما شرایط آمریکا را برآورده کند.

نگرانی کره شمالی

مایک پومپئو تاکنون دوبار با کیم جونگ اون دیدار کرده است.

به گفته آقای پومپئو، آقای کیم می داند که تا زمان خلع سلاح هسته ای کره شمالی، رویکرد آمریکا به این کشور تغییر نخواهد کرد.

آقای پومپئو همچنین گفت آقای کیم گفته است که می داند رشد اقتصادی کشورش و رفاه مردمش به یک تغییر موضع استراتژیک نیاز دارد.

دولت کره شمالی اعلام کرده است که یکی از مراکز آزمایش های هسته ای خود را این هفته تخریب می کند و از خبرنگاران خارجی برای تهیه گزارش در این بار دعوت کرده است.

با این حال، سخنان اخیر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که خواستار تکرار الگوی خلع سلاح هسته ای لیبی درمورد کره شمالی شده بود، با نگرانی این کشور همراه شده است.

معمر قذافی، رهبر سابق لیبی چند سال پس از خلع سلاح هسته ای این کشور به وسیله شبه نظامیان مورد حمایت کشورهای غربی کشته شد.

آقای ترامپ با رد این موضوع گفته است که آمریکا امنیت کیم جونگ اون را در صورت موفقیت گفت و گوها تضمین می کند.

بیشتر بخوانید: