تشدید تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا

آمریکا تابستان گذشته نیکلاس مادورو را یک "دیکتاتور" خواند و او را تحریم کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آمریکا تابستان گذشته نیکلاس مادورو را یک "دیکتاتور" خواند و او را تحریم کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به پیروزی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در انتخابات این کشور، یک رشته تحریم های جدید وضع کرده است.

دستورالعمل آقای ترامپ خرید و فروش هرگونه اوراق قرضه دولت ونزوئلا را برای شهروندان یا شرکت های آمریکایی ممنوع اعلام کرده است. همچنین حضور آنها در هرگونه مبادله مالی مرتبط با فروش یا انتقال دارایی های دولت ونزوئلا غیرقانونی شده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (۲۱ مه) وعده "اقدامات قاطع اقتصادی و دیپلماتیک"علیه ونزوئلا را داده بود. وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دولت ونزوئلا در سطح بین المللی منزوی تر خواهد شد، مگر آن که روند انتخابات "آزاد، منصفانه و شفاف" را احیا بکند.

نیکلاس مادورو در رای گیری روز یکشنبه برای یک دوره شش ساله دیگر انتخاب شد. هنری فالکون، تنها نامزد جدی مخالفان که انتخابات را تحریم نکرده بود، نتیجه را نپذیرفت.

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، هم دوشنبه انتخابات ونزوئلا را ساختگی خواند و گفت واشنگتن در برابر تحولات جاری در ونزوئلا منفعل نخواهد ماند.

پیشتر مقامات آمریکایی درباره احتمال تحریم نفتی ونزوئلا صحبت کرده بودند. آمریکا یکی از مشتریان نفتی ونزوئلاست.

پس از پنج سال رکود اقتصادی و بحران سیاسی، زندگی در ونزوئلا برای مردم عادی بسیار دشوار شده است؛ انتظار می رود که نرخ تورم اقتصادی در ونزوئلا در سال جاری به ۱۳ هزار درصد برسد. مردم در این کشور نفت خیز با مشکل کمبود مواد غذایی پایه و دارو مواجه اند.

از طرف دیگر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پیروزی آقای مادورو را به او تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشورش موفق شود. رهبران کوبا و بولیوی هم از مادورو حمایت کرده اند.

به گفته کمیسیون انتخاباتی ونزوئلا، با شمارش بیش از ۹۰ درصد از آرا تاکنون آقای مادورو ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای (۶۷.۷ درصد از آرا) و آقای فالکون یک میلیون و ۸۰۰ هزار رای (۲۱.۲ درصد از آرا) به دست آورده‌اند.

مقام های انتخاباتی گفته‌اند که میزان مشارکت در انتخابات ۴۶ درصد بوده است. اما ناظران غیررسمی وابسته به ائتلاف مخالفان پیشتر گفتند حدود ۳۲ درصد از رای دهندگان پای صندوق ها رفته اند.

هنری فالکون روز یکشنبه گفت مسئولان برگزاری انتخابات با اسکن کردن کارت مواد غذایی سعی کرده اند مردم را به سمت رای دادن به نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، سوق دهند. این کارت ها برای دسترسی به مواد غذایی از طرف دولت توزیع می شود.

مقام های دولت گفتند که انتخابات "آزادانه و منصفانه" بوده است هرچند بیشتر مخالفان رای گیری را تحریم کردند. مخالفان می گفتند انتظار دستکاری گسترده در انتخابات را دارند اما از تغییر اوضاع عاجزند.

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین مانند برزیل پیش از برگزاری انتخابات اعلام کرده بودند که نتیجه آن را به رسمیت نخواهند شناخت. آمریکا تابستان گذشته نیکلاس مادورو را یک "دیکتاتور" خواند و او را تحریم کرد. همچنین طی ماه های گذشته واشنگتن تعداد بیشتری از مقامات دولتی و متحدان آقای مادورو را تحریم کرده است.