رئیس‌جمهوری پاناما: سقوط هواپیما در سال ۱۹۹۴ تروریستی بود

خوان کارلوس وارلا و بنیامین نتانیاهو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و خوان کارلوس وارلا، رئیس‌جمهوری پاناما

رئیس‌جمهوری پاناما گفته است سقوط یک فروند هواپیمای این کشور در سال ۱۹۹۴ که به کشته شدن ۲۱ نفر منجر شد "اقدامی تروریستی" بوده است.

خوان کارلوس وارلا خواهان بازگشایی پرونده سقوط این هواپیما شده است.

رئیس‌جمهوری پاناما که به اسرائیل سفر کرده بود، در بازگشت به کشورش به خبرنگاران گفت پس از دریافت گزارش‌های اطلاعاتی از جمله از اسرائیل به این نتیجه رسیده که سقوط این هواپیما یک "حمله تروریستی" بوده است.

یک فروند هواپیمای امبرائر ئی‌ام‌بی ۱۱۰ باندیرانته در سال ۱۹۹۴ مدت کوتاهی پس از برخاستن از باند فرودگاه پرواز از شهر کولون پاناما به پاناما سیتی، پایتخت منفجر شد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

۱۲ نفر از سرنشینان این هواپیما یهودی بودند.

مقام‌های پاناما در آن زمان گفته بودند که به باور آنها سرنگون شدن هواپیما احتمالا به خاطر انفجار بمب بوده اما این ادعا هرگز اثبات نشد.

از فردی به نام جمال لیا به عنوان فردی که مسئول انفجار بمب در این هواپیما بوده یاد شده است اما این ادعا هم هرگز ثابت نشد.

سقوط این هواپیما یک روز پس از بمب‌گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بود که به مرگ ۸۵ نفر و زخمی شدن حداقل ۱۵۰ نفر منجر شد.

ایران و حزب‌الله لبنان مظنونان اصلی این بمب‌گذاری محسوب شده‌اند اما ایران همواره دخالت خود در این بمب‌گذاری را تکذیب کرده است.