استقبال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از حمایت نهاد وابسته با سازمان ملل از یکی از رهبران زندانی آن

محمدعلی حیط
توضیح تصویر،

گروه کاری بازداشت های خودسرانه خواستار انجام بررسی مستقل شرایط بازداشت و محکومیت آقای حیط شده است

حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان با صدور بیانیه ای از درخواست آزادی محمدعلی حیط، یکی از رهبران زندانی این حزب توسط گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل استقبال کرده است.

این حزب پاسخ گروه کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل درباره آقای حیط را نه تنها موفقیت بین‌المللی خود بلکه "نتیجه تلاش‌های پیوسته و همکاری‌های همه طرفه سازمان های بین‌المللی، جامعه شهروندی کشور" خوانده است.

سپتامبر سال گذشته سازمان "فریدام ناو" (Freedom Now) در دادخواستی به گروه کاری بازداشتهای خودسرانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از بازداشت بی‌‌دلیل و شکنجه آقای حیط در جریان بازداشت شکایت و خواستار تحقیق در این باره شده بود.

این سازمان پس از نشر بیانیه گروه کاری بازداشتهای خودسرانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره آقای حیط در اوایل ماه مه از مقامات تاجیکستان خواسته است به رای این سازمان گوش فرا دهند و آقای حیط را از زندان آزاد کنند.

گروه کاری بازداشتهای خودسرانه بازداشت و محکومیت محمدعلی حیط را نقض اعلامیه حقوق بشر و کنونسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد خوانده است.

گروه کاری بازداشت خودسرانه زیرمجموعه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است که شکایات‌ درباره بازداشت‌هایی مغایر با موازین بین المللی درباره حقوق‌بشر را بررسی می‌کند.

محمدعلی حیط در ارتباط با حوادث شهریورماه ۱۳۹۴ که مقامات تاجیک آن را "تلاش کودتا" از سوی عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع خوانده‌اند، بازداشت شد.

آن زمان همراه با آقای حیط ۱۲ تن دیگر از فعالان ارشد این حزب به اتهام تلاش برای انجام کودتا و فعالیت‌های افراطگرایانه بازداشت شدند و درست دو هفته پس از بازداشت این افراد، دادگاه عالی تاجیکستان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را سازمان تروریستی اعلام کرد و فعالیت آن ممنوع شد.

دادگاه عالی تاجیکستان پس از ماهها محاکمه پشت درهای بسته، ۱۳ تن از اعضای حزب نهضت اسلامی اواسط خرداد ۱۳۹۴ آنها را برای مدتهای طولانی به زندان محکوم کرد. دو تن از این افراد، یعنی محمدعلی حیط و سعیدعمر حسینی که هردو از معاونان رهبر حزب نهضت اسلامی بودند، به حبس ابد محکوم شدند.

گروه کاری بازداشتهای خودسرانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است با نظرداشت رویکرد نسبت پرونده، آقای حیط باید فورا آزاد شود. این گروه همچنین خواستار "انجام بررسی مستقل شرایط تصمیم بی اساس محرومیت آزادی حیط و اقدام نسبت آنانی شده است که مسئول نقض حقوق او هستند".

بیانیه حزب ممنوع نهضت اسلامی تاجیکستان در پی تظاهرات عده ای از طرفداران دولت تاجیکستان در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه پایتخت این کشور پخش می‌شود. در این تظاهرات که برخی تحلیلگران آن را سازمان داده شده توسط مقامات خوانده اند تظاهرکنندگان علیه به گفته آنان حمایت ایران از این حزب شعار می دادند.

دولت تاجیکستان تاکنون در رابطه به درخواست آزادی آقای حیط توسط این نهاد وابسته به سازمان ملل واکنشی از خود نشان نداده است.

بیشتر بخوانید: