دیدبان حقوق بشر نگران نتیجه تشدید عملیات ارتش مصر در صحرای سینا است

گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت چند حمله در صحرای سینای مصر را برعهده گرفته‌اند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت چند حمله در صحرای سینای مصر را برعهده گرفته‌اند

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که ارتش مصر "در ادامه مبارزه با شبه نظامیان اسلام‌گرا" تخریب ساختمان‌ها و مزارع را در شمال صحرای سینا "به شدت افزایش داده است".

این نهاد به "استناد تصاویر ماهواره‌ای" می‌گوید از ماه فوریه (بهمن-اسفند) تا به حال "دست‌کم سه هزار خانه و ساختمان تجاری ویران شده است و صدها هکتار زمین کشاورزی غیر قابل کشت شده است".

مصر می‌گوید که تخلیه اجباری این منطقه از سکنه برای "ایجاد منطقه حائل و حفاظت شهروندان از حملات شورشیان" در صحرای سینا است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که تخریب‌ بدون نظارت قضایی باعث "تشدید بحران انسانی در منطقه" شده است.

نیروهای امنیتی مصر سال‌هاست که با اسلام‌گرایان افراطی در شمال شبه‌جزیره سینا درگیر بوده‌اند و نیروهای مرتبط با داعش چند عملیات مرگبار در این منطقه انجام داده‌اند.

اسلام‌گرایان افراطی معمولا به کلیساهای مسیحیان مصر حمله می‌کنند اما در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ۱۳۹۶) در پی حمله مرگبار به مسجد صوفیان در بئرالعبد در شمال شبه جزیره سینا بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر پس از حمله به مسجد صوفیان به ارتش دستور داده بود که در یک ضرب‌الاجل سه ماهه "ثبات و امنیت" را به منطقه برگرداند.

بیشتر بخوانید:

نیویورک‌تایمز در اوایل سال ۲۰۱۸ در گزارشی اختصاصی از "همکاری محرمانه اسرائیل با مصر در نبرد با شبه‌نظامیان داعش" در صحرای سینا خبر داد. بنا بر این گزارش، "پهپادها و جنگنده‌های اسرائیلی با مجوز عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر"، بیش از ۱۰۰ عملیات بر فراز آسمان مصر انجام داده‌اند".