نظر وزیر دانمارکی درباره ماه رمضان جنجالی شد

وزیر مهاجرت دانمارک

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

وزیر مهاجرت دانمارک با سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی‌اش شناخته می‌شود

پیشنهاد وزیر مهاجرت دانمارک درباره کاهش ساعات کار مسلمانان در ماه رمضان جنجالی شده و انتقادات زیادی را به دنبال داشته است.

اینگر استویبرگ در مقاله‌ای در یک روزنامه پیشنهاد کرده که ساعات کار مسلمانان دانمارک باید به دلایل خطرات ایمنی احتمالی که بقیه جامعه را تهدید می‌کند، کاهش یابد.

خانم استویبرگ که با سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی‌اش شناخته می‌شود، نوشته است که روزه گرفتن در طول روز باعث ایجاد مشکلاتی برای جامعه مدرن می‌شود.

او برای مثال به خطرات احتمالی اشاره کرده که به گفته او ممکن است از سوی رانندگان اتوبوس یا کارکنان بیمارستان متوجه عموم شود.

شرکت‌های اتوبوس‌‌رانی جزو اولین گروه‌های صنفی بودند که در واکنش به گفته‌های خانم استویبرگ اعلام کردند که هیچ مشکلی با ماه رمضان ندارند.

شرکت اریوا، یکی از این شرکت‌ها گفته است که هرگز سابقه بروز حادثه‌ای به دلیل روزه‌دار بودن راننده‌هایش نداشته است.

رئیس یک شرکت دیگر هم گفته از این تعجب می‌کند که چرا وزیر مهاجرت به دنبال ایجاد مشکلی است که اصلا وجود نداشته است.

اتحادیه مسلمانان دانمارک در پیامی در شبکه‌های اجتماعی با تشکر از ابراز نگرانی خانم استویبرگ گفته است که مسلمانان بزرگسالانی هستند که حتی در زمان روزه‌داری هم به خوبی قادر به مراقبت از خود و جامعه‌شان هستند.

یاکوب یانسن، یکی از هم‌حزبی‌های وزیر مهاجرت دانمارک پیشنهاد کرده است که سیاستمداران به جای مداخله در امور مختلف باید در پی حل "مشکلات واقعی" باشند.

حرف وزیر مهاجرت دانمارک چه بود؟

اینگر استویبرگ، وزیر مهاجرت دانمارک در مقاله‌ای در روزنامه بی‌تی نوشت که آزادی مذهب در دانمارک باعث می‌شود که مذهب امری شخصی تلقی ‌شود.

او این مسئله را مطرح کرد که مسلمانان دانمارک باید بیش از ۱۸ ساعت در روز از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.

خانم استویبرگ نوشت که اقتضای زندگی در جامعه مدرن دانمارک کار کردن در ساعات طولانی است که در مواردی با استفاده از ماشین‌ها و ابزار خطرناک همراه است.

او مثال راننده اتوبوس‌ها را مطرح کرد و گفت خودداری آنها از خوردن و آشامیدن در طول کارشان ممکن است "ایمنی و بازدهی" را پایین بیاورد.

دانمارک در سال ۲۰۱۵ شاهد افزایش چشمگیر ورود پناهجویان بود اما این آمار از آن زمان به شدت پایین آمده است.