دیدار میان ترامپ و کیم جونگ اون ممکن است لغو شود

آقای مون (راست) قرار است در دیدار با دونالد ترامپ (چپ) از تجربه دیدار خود با رهبر کره‌شمالی بگوید

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

رئیس جمهور کره جنوبی قرار است در دیدار با دونالد ترامپ (چپ) از تجربه دیدار خود با رهبر کره‌شمالی بگوید

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید دیدار ماه آتی او با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی که قرار بود در سنگاپور برگزار شود، ممکن است به تاخیر بیفتد و ۱۲ ژوئن برگزار نشود.

او این سخنان را همزمان با استقبال از مون جائه-این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی گفت که برای مشورت دادن به آقای ترامپ به واشنگتن رفته است.

آقای ترامپ ظهر سه‌شنبه (۲۲ مه) لحظاتی پیش از آغاز دیدار با همتای کره‌جنوبی خود گفت: "اگر حالا برگزار نشود، شاید یک وقت دیگر برگزار شود."

در همین حال، خبرگزاری رویترز می‌گوید رئیس‌جمهور آمریکا گفته "شانس این که این دیدار برگزار نشود کم نیست."

قرار بود رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) با رهبر کره‌‍شمالی در سنگاپور دیدار کند. هنوز هیج تغییر رسمی و حتمی درباره تاخیر این جلسه از سوی دو کشور اعلام نشده است.

اما کره‌شمالی هفته گذشته تهدید کرد در صورت اصرار آمریکا برای خلع سلاح یک‌طرفه پیونگ‌یانگ، کیم جانگ اون ممکن است از حضور در این "دیدار تاریخی" صرف‌نظر کند.

این دیدار قرار بود روز دوازدهم ژوئن (سه هفته دیگر) در سنگاپور برگزار شود. در صورت برگزاری، این نخستین دیدار میان یک رئیس‌جمهور آمریکایی مستقر در کاخ‌سفید با یک رهبر کره‌شمالی است.

همزمان گزارش شده مون جائه-این، رئیس جمهور کره‌جنوبی که چندی پیش در منطقه مرزی میان دو کره یک روز کامل را با کیم جونگ اون سپری و رو دو رو با او مذاکره کرد، در دیدار امروز خود با رئیس‌جمهور آمریکا، درباره فرم و محتوای این جلسه به آقای ترامپ مشورت دهد.

خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی به نقل از یکی از مقام‌های دولت این کشور نوشته قرار است آقای مون دراین جلسه به آقای ترامپ از "آنچه باید در این جلسه انتظارش را داشته باشد و آنچه نباید از کیم جونگ اون انتظار داشته باشد" بگوید.

با وجود این هنوز درباره برگزاری این جلسات تردیدهایی وجود دارد.

دلیل تردید درباره دیدار دو رهبر چیست؟

این تردیدها از آنجا شروع شد که کره شمالی چهارشنبه گذشته دیدار فرماندهان ارشد نظامی خود با فرماندهان کره‌جنوبی را در اعتراض به ادامه مانورهای نظامی مشترک میان سئول و واشنگتن لغو کرد.

پیونگ‌یانگ این مانورها را "تحریک‌آمیز" و تمرینی برای اشغال کره‌شمالی ارزیابی می‌کند.

پس از آن کره‌شمالی به سخنان جان بولتن، مشاور امنیت ملی جدید آقای ترامپ واکنش تندی نشان داد، چرا که آقای بولتن از نحوه مواجهه آمریکا با برنامه هسته‌ای لیبی به عنوان مدل مناسبی برای کره‌شمالی سخن گفته بود.

اشاره آقای بولتن به تسلیم هسته‌ای معمر قذافی، رهبر لیبی در سال ۲۰۰۳ است که در نهایت چند سال بعد با قیام مردم لیبی و حمایت آمریکا و غرب و چند کشور عربی به سرنگونی و قتل سرهنگ قذافی به دست مخالفان انجامید. جان بولتون در واشنگتن به عنوان چهره‌ای جنگ‌طلب و حامی سیاست‌ تغییر رژیم در کشورهای "دشمن" آمریکا شناخته می‌شود.

پیونگ‌یانگ سخنان آقای بولتن را "اظهاراتی غیرمسئولانه" ارزیابی کرد. هر چند آقای ترامپ بعدا گفت که "مدل لیبی" هرگز برای کره‌شمالی مد نظر گرفته نشده چرا که اگر او با کیم جونگ اون به توافق برسد، کاخ‌سفید به تغییر رژیم در کره‌ شمالی فکر نخواهد کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مایک پنس در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز صحبت می کرد که دوشنبه شب پخش شد

هم‌زمان مایک پنس معاون رییس‌جمهور آمریکا به کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی اخطار داده است در صورت برگزاری اجلاس ماه آینده با دونالد ترامپ او را به "بازی" نگیرد.

او در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: "اشتباه بزرگی خواهد بود اگر کیم جونگ اون فکر کند می تواند دونالد ترامپ را به بازی بگیرد."

آقای پنس همچنین گفت که ممکن است رئیس جمهور آمریکا در مورد شرکت در اجلاس ۱۲ ژوئن در سنگاپور تجدید نظر کند.

بیشتر بخوانید: