خبرنگاران کره جنوبی در مراسم برچیدن مرکز آزمایش اتمی کره شمالی حضور دارند

خبرنگاران کره جنوبی عازم شمال

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

خبرنگااران کره جنوبی پس از اعلام توافق کره شمالی از سئول عازم آن کشور شدند

کره جنوبی از اجازه به تعدادی خبرنگار این کشور برای نظارت بر تعطیلی مرکز آزمایش‌های اتمی کره شمالی و همچنین برگزاری نشست رهبران کره شمالی و آمریکای در موعد مقرر خبر داده است.

روز چهارشنبه، ۲ خرداد (۲۳ مه)، چونگ اویی-یونگ، رئیس شورای امنیت ملی دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی، گفت که پس از یک رشته مذاکره با مقامات کره شمالی، قرار شده است تعدادی خبرنگار از کره جنوبی شاهد برچیدن مرکز آزمایش‌های اتمی کره شمالی باشند. اظهارات آقای چونگ پس از یک روز مذاکره و چانه‌زنی بین دو کره در مورد اعزام خبرنگاران کره جنوبی به این مراسم منتشر می‌شود.

کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود که به نشانه عزم خود به غیراتمی کردن شبه‌جزیره کره این مرکز را با حضور نمایندگان رسانه‌های خبری خارجی تعطیل بر می‌چیند و خبرنگارانی را از آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین و کره جنوبی برای این منظور دعوت کرد. مقامات کره جنوبی نیز فهرستی شامل اسامی هشت خبرنگار این کشور را برای مقامات کره شمالی ارسال کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تصویر هوایی پونگی-ری - کره شمالی به نشانه حسن نیت و عزم در کنار گذاشتن برنامه اتمی این مرکز را با حضور خبرنگاران خارجی تعطیل می‌کند

در روزهای اخیر مقامات کره شمالی، در آنچه که به تغییر موضع آنان نسبت به بهبود روابط با کره جنوبی تعبیر شده، گفتند که در اعتراض به "مواضع خصمانه" کره جنوبی به خصوص برگزاری مانور نظامی مشترک با آمریکا، به رسانه‌های کره جنوبی اجازه اعزام خبرنگار به این مراسم را نمی‌دهند. خبرنگاران کره جنوبی که برای اخذ ویزای ورود به کره شمالی به پکن، پایتخت چین رفته بودند، شب گذشته به کشورشان بازگشتند اما وزارت وحدت دو کره ساعاتی بعد گفت که آنان می‌توانند مستقیما به شهر وونسان عزیمت کنند.

دعوت مجدد از این خبرنگاران نشانه‌ای از بهبود نسبی در نگرش کره شمالی نسبت به جنوب دانسته شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مون جائه-این رئیسان جمهوری کره جنوبی برای گفتگو پیرامون دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی به آمریکا سفر و با دونالد ترامپ دیدار کرده است

خبرنگاران دعوت شده از سایر کشورها روز سه‌شنبه به شهر ساحلی وونسان رفتند و قرار است بین روزهای چهارشنبه و جمعه برای نظارت بر پیاده کردن تاسیسات مرکز آزمایش هسته‌ای پونگی-ری به این محل اعزام شوند.

پیشتر، خبرنگاران خارجی در وونسان گزارش کرده بودند که مقامات کره شمالی به آنان گفته‌اند که به دلیل بدی وضع هوا فعلا امکان اعزام آنان به پونگی-ری وجود ندارد اما به نظر می‌رسد که آنان پیشاپیش انتظار داشتند خبرنگاران کره جنوبی نیز به این گروه ملحق شوند و به همین دلیل تعویق هم سفر خبرنگاران خارجی به پونگی-ری را به تعویق انداختند. به گفته خبرنگاران خارجی، مقامات کره شمالی روز چهارشنبه به آنان اطلاع دادند که "وضعیت هوا" به تدریج رو به بهبود است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کیم و ترامپ - مقامات کره جنوبی نسبت به دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا در موعد مقرر ابراز اطمینان کرده‌اند

رئیس شورای امنیت ملی دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی، که رئیس جمهوری را در سفر جابی به ایالات متحده همراهی می‌کند، همچنین گفته است که دیدار کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طبق قرار قبلی ماه آینده در سنگاپور صورت خواهد گرفت. مون جائی-این، رئیس جمهوری کره جنوبی به منظور گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا در مورد دیدار آتی او با رهبر کره شمالی به واشنگتن رفته است.

منابع کره شمالی در روزهای اخیر، در واکنش به موضعگیری برخی از مقامات ارشد آمریکایی در مورد انتظارات از مذاکره رهبران دو کشور، احتمال تعویق و حتی لغو این دیدار را مطرح کرده بودند. روز گذشته آقای ترامپ، که پیشتر نسبت به این دیدار اشتیاق فراوانی نشان داده بود، گفت که اگر مقدمات این ملاقات فراهم نباشد، برای تعویق و لغو آن آماده است. در صورتی که اظهارات رئیس شورای امنیت ملی کره جنوبی صحت داشته باشد، اختلاف کره شمالی و آمریکا در مورد دستور کار این مذاکرات مرتفع شده است.

در حالیکه در اواخر سال گذشته میلادی، ادامه برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی به تشدید اختلاف با کره جنوبی و آمریکا و حتی تهدید متقابل به اقدام نظامی و حمله اتمی منجر شده بود، رهبر کره شمالی در پیام خود به مناسبت سال نو میلادی اعلام کرد که تیم ورزشی این کشور در مسابقات المپیک زمستانی در کره جنوبی شرکت خواهد کرد. کوتاه مدتی پس از آن، رهبر کره شمالی در ملاقات با یک هیئت کره جنوبی برای مذاکره با رئیسان جمهوری کره جنوبی و آمریکا اعلام آمادگی کرد.

برنامه‌‌های اتمی و موشکی کره شمالی به وضع تحریم‌های شدید بین‌المللی و همچنین تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده منجر شده است. مقامات آمریکایی فشار اقتصادی ناشی از این تحریم‌ها را عامل اصلی در نرمش رهبری کره شمالی دانسته‌اند.

کره شمالی از نظر روابط اقتصاد خارجی و ارتباط بین‌المللی به شدت به دولت چین وابسته است. برخی منابع گفته‌اند که همسویی چین با مواضع آمریکا در مخالفت با برنامه‌های نظامی کره شمالی و مشارکت موثرتر در تحریم اقتصادی آن کشور عاملی مهم در تغییر موضع کیم جونگ-اون بوده است. رهبر کره شمالی چندی پیش در سفر به چین رسما اعلام کرد که دولت آن کشور همواره از غیراتمی بودن شبه جزیره کره حمایت کرده است و در صورت رفع اختلاف با آمریکا، نیازی به تسلیحات اتمی نخواهد داشت.