یک تازه وارد سیاسی نخست وزیر ایتالیا می شود

جوزپه کونته در ابتدای کار با اتهام دستکاری رزومه اش روبرو شده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جوزپه کونته در ابتدای کار با اتهام دستکاری رزومه اش روبرو شده است

سرجیو ماتارلا رئیس جمهور ایتالیا با پذیرش نخست وزیری یک تازه وارد راه را برای تشکیل دولت از سوی دو حزب عوامگرا هموار کرده است.

جنبش ضدتشکیلاتی پنج ستاره و حزب راستگرای "لیگ" در تلاش برای پایان ۱۱ هفته بن بست سیاسی در این کشور، جوزپه کونته که استاد رشته حقوق است را نامزد نخست وزیری کردند.

آقای کونته ۵۳ ساله با ادعای دستکاری رزومه خود روبرو بوده است، ادعایی که رد می کند.

آقای کونته پس از گفتگوهایی با رئیس جمهور گفت: "در بیرون این کاخ کشوری هست که به حق منتظر یک دولت تازه و پاسخ های تازه است. دولت تغییر به زودی متولد خواهد شد."

او افزود که "مدافع همه ایتالیایی ها در سطح بین المللی و اروپا است."

ایتالیا از زمان انتخابات ۴ مارس دولت نداشته چون هیچ کدام از احزاب به اکثریت لازم نرسیدند.

لوئیجی دی مایو رهبر جنبش پنج ستاره و ماتئو سالوینی رهبر "لیگ" در نهایت پس از چند روز مذاکرات با ایجاد ائتلافی موافقت و در نهایت آقای کونته را به عنوان نامزد خود معرفی کردند.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ماتئو سالوینی (راست) و لوئیجی دی مایو با نخست وزیری جوزپه کونته موافقت کرده اند

براساس این توافق دولت مالیات ها را کاهش خواهد داد، حقوق اولیه فقرا را تضمین خواهد کرد و قول اخراج ۵۰۰ هزار مهاجر را می دهد؛ سیاست هایی که احتمالا سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو را در مسیر تصادف با اتحادیه اروپا قرار می دهد.

آقای کونته اکنون فهرستی از وزرای دولت خود ارائه خواهد کرد که باید توسط رئیس جمهور تایید شود تا بعدا از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

جوزپه کونته کیست؟

آقای کونته که استاد حقوق در فلورانس است نماینده پارلمان نیست و تاکنون اصلا سابقه کار سیاسی نداشته است. او اخیرا متهم شد که در کارنامه آکادمیک خود اغراق کرده تا وجهه بین المللی اش را ارتقا دهد.

او در رزومه ای در سال ۲۰۱۳ گفته بود که "مطالعات حقوقی خود را در دانشگاه نیویورک کامل کرده" اما یک سخنگوی این نهاد گفت رکوردی از تحصیلات او در این دانشگاه وجود ندارد.

او همچنین ادعا کرده بود که در سال ۲۰۰۱ در کالخ گرتون دانشگاه کمبریج "تحقیقات علمی" انجام داده اما یک سخنگوی این دانشگاه با اشاره به قوانین حفاظت از اطلاعات گفت نمی تواند این اظهارات را رد یا تایید کند.

او ادعاهای مشابه دیگری داشته که با تردید روبرو شده است.

جنبش پنج ستاره روز سه شنبه از نامزدی او حمایت کرد و گفت که او قربانی یک کمپین "افترا" است.