اسرائیل: آمریکا ممکن است حاکمیت ما بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد

نیروهای اسرائیلی در بلندی‌های اشغالی جولان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد

یک وزیر کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته است دولت این کشور از دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواسته است حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت بشناسد.

یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات اسرائیل، به خبرگزاری رویترز گفته است احتمالا آمریکا تا ماه‌های آینده با این مساله موافقت خواهد کرد.

دولت آمریکا تائید کرده که با مقام‌های اسرائیلی در مورد مسایل مختلفی مذاکره کرده اما از تائید آنچه وزیر اطلاعات اسرائیل بیان داشته خودداری کرده است.

مقام‌های اسرائیلی طی سال‌های اخیر گفته‌اند بلندی‌های جولان را به سوریه پس نخواهند داد. آنها گفته‌اند باقی ماندن جولان در تملک اسرائیل، باعث می‌شود که این کشور نسبت به سوریه دارای برتری استراتژیک باشد.

مقام‌های اسرائیل از زمان آغاز جنگ سوریه گفته‌اند حضور نیروهای ایرانی در سوریه اهمیت باقی ماندن این منطقه در دستان اسرائیل را نشان می‌دهد.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد و در سال ۱۹۸۱ این منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد، امری که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

اسرائیل هزاران شهرک‌نشین یهودی را در این مناطق اشغالی جای داده است.

آخرین مذاکرات صلح اسرائیل و سوریه از دسامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد. این مذاکرات در سال ۲۰۰۰ به دنبال عدم حل مساله بلندی‌های جولان، با بن‌بست مواجه شد.

آقای کاتس گفته است طرح به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان "در صدر دستور کار" مذاکرات دیپلماتیک آمریکا و اسرائیل قرار دارد.

آمریکا اخیرا به رغم مخالفت‌های بین‌المللی بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت خود را از تل‌آویو به این شهر منتقل کرد.

دونالد ترامپ همچنین اخیرا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و اسرائیل از معدود کشورهایی بود که از این اقدام حمایت کرد.

بیشتر کشورهای اروپایی که از متحدان آمریکا به شمار می‌روند از سیاست‌هایی که دونالد ترامپ از زمان ریاست‌جمهوری در پیش گرفته ابراز نگرانی کرده‌اند.