پوتین: کره‌شمالی تمام وعده‌هایش پیش از دیدار با ترامپ را عملی کرد

امانوئل مکرون، و ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین (عکس آرشیو)

ولادیمیر پوتین که امروز میزبان همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون بود از بر هم خوردن دیدار میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون اظهار تاسف کرده و گفته روی این دیدار "حساب ویژه‌ای باز کرده" بود.

آقای پوتین گفته روسیه (هم همچون سایر کشورها) به دیدار لغو شده میان آقایان ترامپ و کیم به عنوان یک گام ارزشمند برای آغاز عاری شدن شبه جزیره کره از سلاح هسته‌ای امید بسته بود.

رئیس جمهور روسیه که در سن پترزبورگ با امانوئل مکرون دیدار کرد همچنین گفته کره‌شمالی به همه وعده‌هایی که پیش از دیدار رهبر این کشور با دونالد ترامپ داده بود عمل کرده است.

اشاره آقای پوتین به توقف آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، آزادی سه زندانی آمریکایی و تعطیل کردن سایت آزمایش‌های هسته‌ای توسط کره‌شمالی است که این آخری همین امروز صورت گرفت.

پایگاه هسته‌ای پوگی -ری که کره شمابی امروز ظاهرا آن را در حضور خبرنگاران تعطیل کرد محل انجام تمام شش آزمایش هسته‌ای این کشور از سال ۲۰۰۶ بود.

بیشتر بخوانید

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، صبح امروز (پنجشنبه) در نامه‌ای به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، دیدار برنامه‌ریزی‌شده با او را به دلیل "خشم فراوان و خصومت آشکار" کره‌شمالی با آمریکا، لغو کرد.

در پی این تصمیم، مو جه-این، رئیس جمهور کره‌جنوبی، کابینه خود را برای جلسه‌ای اضطراری فراخواند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی ساعتی بعد گفت: "دولت کره‌جنوبی در تلاش است تا انگیزه دونالد ترامپ و معنی دقیق کار او را متوجه شود."

قرار بود دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ ژوئن (کمتر از سه هفته دیگر) در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کنند. برنامه‌ریزی این دیدار پس از گشایش روابط میان دو کره، دیدار رهبران دو کشور و بیانیه‌ای مشترک و همچنین آزادی سه زندانی آمریکایی در کره شمالی انجام شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تونل‌های پایگاه هسته‌ای پوگی-ری امروز با انفجارهای متعدد تخریب شد

امانوئل مکرون هم در کنفرانس خبری پس از این دیدار گفته امیدوار است لغو دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی مانعی کوچک باشد و مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ به زودی ادامه یابد.

رهبران روسیه و فرانسه در حالی امروز با هم دیدار کردند که بر سر مسایلی چون سوریه و اوکراین و همچنین ادعای تلاش کرملین برای مداخله در انتخابات کشورهای اروپایی اختلاف نظر دارند اما هر دو کشور به عنوان امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با ایران بر سر حفظ برجام متفق‌القولند.

سفر آقای مکرون به روسیه یک هفته پس از آن صورت گرفته که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره تلاش اروپا برای حفظ برجام گفتگو کرد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محری نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است

توافق هسته‌ای با ایران یکی از معدود موضوعاتی است که به نظر می رسد آلمان، فرانسه و روسیه را در یک جبهه واحد قرار داده است هر چند مشاوران رئیس‌جمهور فرانسه می‌گویند دیدار امروز آقای مکرون با آقای پوتین به معنای نزدیک شدن پاریس به مسکو در برابر فاصله گرفتن آن از واشنگتن نیست.

به گفته مشاوران آقای مکرون، فرانسه بیشتر به دنبال باز نگه داشتن در گفتگو با مسکو است تا نزدیکی به کرملین.

در جریان این دیدار رئیس جمهور فرانسه به همتای روس خود وعده داده که احتمالا برای تماشای چند مسابقه تیم ملی کشورش در چند هفته آینده به روسیه باز خواهد گشت.

روسیه به زودی میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال خواهد بود. مسابقاتی که روسیه را در کانون توجه جهانی قرار خواهد داد و کرملین چون سایر میزبانان جام جهانی و المپیک، در پی آن است که از این فرصت برای بهبود شهرت و اعتبار جهانی خود استفاده کند.

هیو اسکوفیلد، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید در زمانی که در غرب به روسیه به دیده شک و تردید نگریسته می‌شود، و صحبت از جنگ سرد جدید در جریان است، سفر رهبران دو کشور مهم غربی به روسیه برای مقام‌های روسی یک پیروزی دیپلماتیک قلمداد می‌شود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، از دیدگاه آقای مکرون اگرچه روسیه کشوری است که نمی‌توان چندان به آن اعتماد کرد اما نمی‌توان آن را نادیده هم گرفت و هدف از سفر او به روسیه، یافتن زمینه‌های مشترک همکاری است؛ به خصوص در مورد ایران و سوریه.